paulo coelho

piedra ırmağŸının kıyısında oturdum ağŸladım, zahir, veronica ölmek istiyor ve simyacı gibi inanılmaz güzel kitapların yazarı. kitaplarının çoğŸu 57 dile çevrilmişŸ brezilya asıllı yazar.
devamını gör...
okuması zevkli olan romanlarıyla, pop kültürün tüketimci insanlarına dünyanın orasından burasından araklama, çakma hayat elsefeleri aşılayan yazar.
devamını gör...
1947 doğumlu brezilyalı yazar. 1988 yılında yayınlanan simyacı isimli romanı onun için adeta bir dönüm noktasıdır. kitapları türkiye'de can yayınlarından neşredilir.
devamını gör...
1947'de brezilya'nın rio de janeiro kentinde doğdu.kendini tümüyle edebiyata vermeden önce tiyatro yönetmenliği ,oyunculuk,şarkı sözü yazarlığı ve gazetecilik yaptı.1986'da yayınlanan hac adlı ilk romanının ardından,1987'de yayınlanan simyacı ile dünya çapında bir üne kavuştu.simyacı,20.yüzyılın en önemli yayıncılık olaylarından biri oldu ve18 ülkede 30 milyon sattı.cohelho ,piedra ırmağının kıyısında oturdum ağladım(1994),beşinci dağ(1996),ışığın savaşçısının elkitabı(1997),vernika ölmek istiyor(1998),şeytan ve genç kadın(2000), on bir dakika(2003)ve zahir(2005) gibi yapıtlarıyla sürekli olarak en çok satanlar listesinde yer aldı.150 ülkede,66 dilde yayınlanan kitaplarının toplam satışı 100 milyona ulaştı. bugüne kadar pek çok ödül ve nişana değer görülen coelho,halen birleşmiş milletle barış elçisi ve brezilya edebiyat akademisi üyesidir.
devamını gör...
entry yazarken vaktimin boşa gittiğini düşünmediğim başlıklardan biri. paolu coelho. simyacıyla tanıdım kendisini. sanırım bir edebiyatçı olsam ve simyacı gibi bir edebi eseri kazandıramayıpta bu eseri okumakla yetinseydim bırakırdım yazı yazmayı. edebiyat üstadlarında paulo coelho'nun şaheseri.

orjinal adı "o alquimista". çoban santiyago'nun hazinesini bulma macerasını konu alır. okumayanlar ince derine inmiyorum. bu sözlüktede okumayan ve bu eserden haberi olmayan birin var olduğuna inanmak istemiyorum açıkçası.
devamını gör...
edebiyatın da nihayet bir tüketim ve pazarlama meselesi olmaya başladığının ispatı yazar kişi. 90'ların başında zirve yapan ve artık küreselleşen reklamcılık dehası bir dönem her gencin elinde simyacı, sofi nin dünyası türünden popüler edebiyat eserlerini görmeye başlamamıza sebep olmuştu. delikanlıydım ben o zamanlar ve herkesin ağzında sanki bir efsaneymişçesine "paulo coelho" ismi dolaşıp duruyordu. kitle psikolojisinin eserlerinin tüketiminde bu derece tesirli olduğu ikinci bir adam tanımıyorum.
devamını gör...
akıcı bir tarzı vardır, okumaya hele ki simyacı ile başlamışsanız, tüm serisini okuyasınız gelir. ancak okudukça özellikle bazı kitaplarında konu ve belli konseptler (seçimler, kader gibi) olarak kendini tekrar ettiğini görürsünüz. biraz büyü bozulur, ama yine de hayalgücünüzü tetikler; hasılı, okuyunuz.
(bkz: simyacı)
(bkz: şeytan ve genç kadın)
devamını gör...
"simyacı" kitabıyla sevdiğim, "hac" kitabıyla soğuduğum kişi. kurtlar vadisi'ndeki kukuletalı insanlardan oluşan tarikata benzeyen ilginç bir tarikatın mensubu olarak yaptığı hac yolculuğunu anlatıyor.

simyacı'da yaşanan doğa üstü olaylar bu kitapta yazarın başına geliyor. kitabın sonunda ibadet niyetine bir dans edişleri var ki kopabilirsiniz.
devamını gör...
kim lambayı yaktıktan sonra onu kapının ardına gizler ki: ışığın amacı daha çok ışık yaratmak, insanların gözünü açmak, çevremizdeki mucizeleri aydınlığa çıkarmaktır. kim sahip olduğu en önemli şeyi, sevgiyi feda eder ki... kim hayallerini, onları yok edeceklerin eline teslim eder ki...
paulo coelho
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar