payitaht abdülhamid

yakında gösterime girecek olan dizi. diriliş'i de henüz izlemememiş biri olarak, artık diriliş ile birlikte arşivleyip sinema tadında izlerim yazın sıkıcı sporsuz günlerinde.

haçlı uzantısı gerici kemalist zihniyet ve onların iplerini ellerinde bulunduran haçlılara verilecek en güzel cevap, onların oyunlarıyla verilecek cevaplardır. nedir onların oyunları. zengin olacaksın. dizilerde, sinemalarda, kendi tarihini yansıtacaksın. kendi tarihçilerin olacak. vesayire vesayire.

yani haçlı artığı okan bayülgen'i, can dündar'ı, malibora'yı eleştirmek yerine, bizim sanatçılarımız, bizim sinemalarımız, bizim kitaplarımız, bizim dergilerimiz ve bizim devletlerimiz olacak.



devamını gör...
lazımdı böyle bir dizi. ben diriliş ertuğul dizisini hiç izlememiştim. bu sezon başladım. sanırım henüz 4 bölüm oldu
bu sezonun hepsini izledim. geçmiş bölümleri de şöyle bir yokladım. son 1 yıl gibi bir süredir bu millete neler oluyor diye
kendime sorup duruyordum. ne olduysa atatürk eleştirilince hemen saldırmıyorlar, Allah'tan, şeriattan söz edince dinliyorlar,
en çokta 15 temmuz'da şok olmuştum. hatta burada da yazmıştım "milletten beklemezdim ilk defa bu kadar umutlandım halktan"
şeklinde. ancak şimdi bazı şeyler kafamda yerli yerine oturmaya başladı. diriliş ertuğrul isimli dizi bugün gerçekleştirmesi kolay
olmayan birçok işe imza attı. cumhuriyetle birlikte bizim içimizi boşalttılar. boşluğu nasıl dolduracağımızı şaşırmış, batı özentisi
bir millet olup çıkmıştık. oysa aradığımız geçmişte gizliydi. geçmiş ise hiç doğru anlatılmadı. işte bu geleneği diriliş ertuğrul bozdu.
o dizi kimilerince yandaş medya olarak tabir edilen haber kanallarının yapamayacağı şeyler yaptı. işlediği zaman ve bugün olanlar
uğradığımız ihanetlerine kadar birbirine çok yakın ve inşallah devamı da öyle olacak. abdülhamit dönemi de çok isabetli bir karar
olmuş. bugün yaşananlar hamit dönemlerine de çok yakın fakat inşallah devamı aynı olmayacak. ayrıca tarihi doğru anlatmak adına
fatih, yavuz, süleyman ve daha birçok kahramanımızı da konu alan dizilerin sayısı artırılmalı.
devamını gör...
diriliş ertuğrul'dan sonra böyle bir dizinin gelmesi gözlerimi dolduruyor. bu ülkede hakikaten birşeyler değişiyor. dizi sektöründe de öyle. abdülhamid hanın anlatılacağı bir dizi mükemmel olacaktır. onu "kızıl sultan"diye yaftalayanlar umarım burada anlatılacak hakikatler ile gerçeği görür. osmanlı 600 sene hükümdar olan devlet. biz osmanlı torunuyuz hamdolsun. ya siz ?
devamını gör...
dizinin gazına gelip o dönem hangi dedesi daha popülerse onun hatırasını yontmaya çalışan vasıfsız osmanoğlu ailesini heyecanlandıracaktır. ne hikmetse bu torunlar 5.murat dedelerini, vahdettin dedelerini sahiplenmezler. neden? çünkü onlar ekmek kazandırmaz. biz onların gözünde hala fakir ve onlara itaat etmediğinde hain köylüler olduğumuz için üzerimizde etki kuramazlar. abdülhamit de sömürülmeye devam edecek. torunları da siz osmanlı torunuysanız bize para verin, toprak verin, elmas verin, itaat edin diye etrafta dolanacaklar. oysa bizi torun olarak değil tebaa olarak görüyorlar. halleri gerçekten acı verici. bizim gibi bir vatandaş olmak kibirlerine, egolarına nasıl ters, nasıl zorlarına gidiyor gördükçe şükürler olsun diyorum. o kibir değil osmanlıyı dağları bile yıkar zira.

güzel yapım olursa izleriz.
devamını gör...
güneşin batmasına yakın gölgeler uzamaya başlarmış. türkiye, yavaş yavaş çok uzun zamandır katkısının oılmadığı tarih ve medeniyet sahnesinden çekiliyor. bu çıkan patırtı suyun giderden helezonik bir şekilde kanalizasyona doğru akarken çıkardığı sestir. türkiye ve türklerin bu sahnede varlığını sürdürmesi için ahlaki ve vicdani bir sebep kalmamıştır. gerek ertuğrul gerekse abdülhamid tarzı figürlerin dizileri etrafında dönen şey eski zamanlara yakılan bir ağıttır. o günler gelmeyecektir. o yüzden tüm bu çalışmaları requiem for a dream olarak niteleyebiliriz.
devamını gör...
fikir özgürlüğü canım , fikir özgürlüğü.
ne bu telaş ; isteyen istediği diziyi çeker , isteyen istediği diziyi yayınlar
dimi ama ? *
t: yüzlerce pembe dizi ; onlarca saçma sapan tarih dizisi arasında göze batan bir iki diziden birisi.
tatlı su liberallerimize dokunmuş olsa gerek.
devamını gör...
trt 1 ekranlarında ki yeni dizi yakında.
ahlak dışı,rezil,aile yaşantısını bozan ve zeka seviyesi düşük hiçbir diziye laf etmeyenler kalkıp burada diriliş ve abdülhamid han dizisine laf söylüyor. muhteşem yüzyıl denilen diziye, bizlerin dedelerini,özünü ahlaksız bir şekilde kurgulayarak yayınlayanlara neden laf etmiyorsunuz ? nedir kuzum bu osmanlı nefretiniz veya çekememezliğiniz? siz bu topraklarda yaşayıp nasıl olurda osmanlı'yı basit görürsünüz. sizler sultan vahdettin vatanı sattı diye damgalarken, bizler sultan vahdettin'in hain olmadığını anlatıyoruz. midemi bulandırıyor osmanlı nefretiniz ve düşmanlığınız. madem bu kadar laf sayıyorsunuz trt 1 i silin abi televizyon kanallarınızdan. alın size kökten çözüm.
devamını gör...
çekilen müspet dizileri tenkit ederek ve maalesef ki sürgünlerle ecnebi memleketlerinde kendi kimliklerini kaybetmiş günümüzün bazı osmanoğlu mensuplarının demeçleriyle osmanlı devleti'ne ve bu şekilde ecdadımıza çamur atmayı, kötülemeyi ve içindeki tüm öfkeyi, kini kusmayı pek de güzel kıvıran yazarcıkları gün yüzüne çıkarmıştır. kanınız bozuk onu zaten anladık da bu yaptığınız müslüman mahallesinde salyangoz satmaktan farksızdır hatırlatayım.

çatlasanız da patlasanız da türkiye tekrar yükselecek, bu millete islam'ın sancağını taşımak tekrar nasip olacaktır. çatlasanız da patlasanız da bu millet osmanoğullarını hayırla yad edecek, şimdiki yozlaşmış torunlarının ağzına bakarak ahkam kesenlere yav he he deyip geçecek, ısrarcı olursa osmanlı tokadını yapıştıracaktır.

kininizde boğulunuz.
devamını gör...
hele bir bölüm izleyelim müspet veya menfi düşüncelerimi yazacağım dizi.

peşinen övmeye veya yermeye gerek yok. iş iyiyse iyi derim, kötüyse tarafgirlik uğruna iyi demem.
devamını gör...
bülent inal oyunculuğunu konuşturduğu dizi. devrin olaylarını çok güzel şekilde anlatmakta. izlenmeye değer. görüntü kalitesi iyi ama efektler çok d başarılı sayılmaz. ama konusu için izlenir. izlenmeli.
devamını gör...
ne yalan yanlış senaryolarla tarihi dizilerden öğrenenleri kandıracak, izleyenlere algı oluşturmak için yayınlanacak dizi.

hatta ilk bölümüyle sosyal medyada tartışmalara yol açmış bile.

--- alıntı ---

trt'nin yeni dizisi payitaht-abdülhamid'in ilk bölümünde skandala imza attı...

trt yeni dizisi payitaht-abdülhamid'in ilk bölümünde skandala imza attı.

abdülhamid'in ingiliz elçiye tokat attığı sahne sosyal medya paylaşılırken tokat sahnesinin gerçek olup olmadığı tartışma yarattı.

zamanınız boşuna gitmesin direk 3:00'dan itibaren izleyin

https://youtu.be/njt3xsO-nRI

öyle ki o dönemde abdülhamid'in elçiye tokat atması değil, rus konsolos rostkofski'nin halim adındaki türk askerini kırbaçlaması gündemdeydi. yunanistan'ın manastır kentinde türk askerini kırbaçlayan rus konsolosu nöbetçi asker vurarak öldürmüştü.

manastır’da alelâcele toplanan askeri mahkeme hem halim’in, hem de olay sırasında karakolun dışında bulunan bir diğer askerin idamlarına karar vermişti! halim’in suçu "cinayet", öteki neferin kabahati de "cinayete mâni olmamak" idi ve cezalar ruslar’ın gönlünü almak için hemen infaz edilmişti. o dönemde bu idama karşı olan askerler de tutuklanmıştı.

enver paşa ve kâzım karabekir'in hatıralarında yer verdiği bu olay abdülhamid döneminin anlatılmayan bölümlerinden olduğuna dikkat çekiliyor. şimdi ise "tokat" sahnesiyle "tarih dersine" hızlı bir giriş yapan trt dizisinin iki türk askerinin idam edilmesini de işleyip işlemeyeceği de merak konusu.

devamı: https://forum.donanimhaber.com/trt-nin-yeni-dizisinde-dakika-bir-gol-bir--124281905
--- alıntı ---
devamını gör...
toplumsal tatmin sağlayan bir proje daha...ortadoğuda savaş muhabiri bir arkadasim; buralarda iki şeye inanıyorlar biri polat alemdar digeri behlül maalesef ikisinde gerçek değil, demişti.inandırılıyoruz ve bu bizde bir şey yaptigimiz hissi oluşturuyor vicdanimiz rahatliyor.filistini kurtarmaya polat alemdari gönderip giseyi rekora tasiyoruz sonra kafamiz rahat vicdan temiz.yada tarih öğrenmek istiyoruz gündemi takip etmek istiyoruz. zor geliyor halil inalcik, erol güngör ,nurettin topcu okumak.2 saatte bir yandan portakalimizi soyarken diğer yandan en derin en girift meseleleri donem dizileri sayesinde cozebiliyoruz..ohh mis..
abdülhamid hani tanima noktasında da ciddi problemli bir donemdeyiz.imam şafi adina bir adam ictahad veriyormus safi öyle dedi boyle dedi diye hazret adamin karsisina cikip kardeşim safi benim ve boyle bir şeyi hic söylemedim diyince hadi oradan safi sen değilsin demiş o nadan.o hesap abdülhamid han gelip kardeşlerim sultan bendim dese yürü git lan diyecek seviyeye kosuyoruz el birliğiyle maşallah..
devamını gör...
cahilce yaklaşımların hedefindeki dizi.

evvela sadece dizi olduğunun farkında değiller. filinta denilen bir dizinin devamı niteliğindeydi bu dizi. fakat insanlarda aşırı derece korku ve nefret uyandırıyor bu tarz diziler.

ee tabi şimdi hep beraber oturup survivor,yeteneksiziniz, falan eleştirildiğine de pek denk gelmedim. ya da bu tarz dizleri eleştiren adamlar gece gündüz yayınlanan evlilik programlarını da eleştirmezler.

adamların osmanlıyla bir alıp veremedikleri var. farkedemedikleri şey şu an iğrendikleri ortadoğu coğrafyasının oluşmasının tek sebebi osmanlının yıkılış sürecine girmesidir.

neyse bu sadece bir dizi. dönemin şartlarını olabildiğince tarihi verilere sadık kalınarak oluşturulan bir dizi.

arkadaşlar abdulhamid dönmedi tekrar tekrar söylüyorum. bu bir dizi. dizisinden bu kadar korkuyorsunuz. gerçeği olsa sizi düşünemiyorum.
devamını gör...
sevdim. severek izledim. cuma akşamlarına güzel gider. müzik olarak mehter marşı kullanılması ayrıca hoş olmuş. beğenmeyen yallah arka sokaklar izlesin. ayrıca abdülhamid'in bu kadar gerizekalı oğlu var mı gerçekten tarihçiler bi aydınlatsın.
devamını gör...
bak ingiiliz şunu söylüyor:

"paşalarınız sözleşmeyi imzaladı, şirketimiz imzayı borsaya bildirdi, bunun bedeli size çok ağır olacak sultanım!"

öyle de oldu. duyun-u umumiye kuruldu, o sultanların, o hırsız paşaların borçlarını türkiye cumhuriyeti ödedi, vatandaş millet ödedi.
o tokadı yiyen ingilizlere vahdettin buyurun istediğiniz yeri alın, istanbul'u işgal edin, o hain şeyhülislam mustafa kemal'i asın diyordu.
şimdi bizim gazlanan osmanlıcılar, tokadı attık zannediyorlar ki şenlensinler. dış borcumuz 500 milyar dolar, herbirimizin tek tek borcu 7000 dolar.
ingiliz borcu takmış, yeni devlet bile kursan o taktığın borcu paşalar gibi ödeyeceksin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar