pazar sabahı

uzun uzun esnemelerle başlanır güne.terlikler sürütüle sürütüle kişisel temizlikler yapılır.çay suyu konur,eşortman üstüne giyilen uyarlamalarla dışarı çıkılıp fırından sıcak ekmek alınır.yolda ekmeğin burnundan bir parça koparılıp yenir.bir parçada komşunun köpeğine atılır.sofra hazırlanır.diğer miskin kişiler varsa uyandırılır.tavada omlet, fırında ekmek kızartması, ocakta çay mis gibidir.mutfakta trt türkü radyosu, odada televizyon açılır.kovboy filmi eşliğinde kahvaltı başlamak ühttp://zere.ne zaman biter bu keyif, taaki film bittiğinde.**
devamını gör...
bu fakirin ilkokula gittiğ yıllarda evdeki tüm çocukların sıra ile banyo yaptıkları,önlüklerin ütülendiği,ödev telâşesinin heyecan fırtınasına dönüştüğü,sırf okulda anlatabilmek hevesiyle sabahın köründe kalkılıp,abidik çizgi filmlerin izlendiği gün.

özlediğim zamanlardan...
devamını gör...
çalışanlar için haftanın en keyifli günlerinden... istediğin saat kalkılır, bu güne özel masa da yenecek yenmeyecek ne varsa koyulur, uzun uzun kahvaltı yapılır... tembelliğin diz boyu olduğu, en rahat gün...
devamını gör...
ev hanımlarının mesailerini engellemez. hele ki pazar olunca eşi de çocuğu da evde olup mışıl mışıl uyur da, uyandırmaya kıyamayıp kendine görev bilerek ekmek almaya çıkar anneler pazar sabahı..
devamını gör...
hıristiyanların tatil gününün ılık ve ısırıcı bir havayla kiliseye gitmesinin sabahı, yahudilerin cumartesi oynayamadığı oyunun acısını çıkarması sabahı, müslümanlarınsa hıristiyan eğitim anlayışıyla yetiştiği için ve hemen her şeylerini onlara göre tanzim ettikleri için özendikleri sürü psikolojisinin sabahı.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar