pazarcı esnafıtezgahın üzerine çıkıp kafasına don geçirmişŸ birini görürseniz bu bir pazarcı esnafından başŸkası değŸildir. malını satarken müşŸterilerin kaynanasının ölmesini dileyen de yine pazarcı esnafıdır. işŸin içine biraz da şŸive girerse ortaya gülünecek manzaralar çıkar;

-almazssan kaynanang össüüüün! geeeel! batan geminin malları bunnarrrr!


kadınlar tavuk gibi eşŸelenip işŸlerine yarayacak malzemeleri bulsunlar diye yığŸınla malzemeyi döküp sonra avazı çıktığŸı kadar bağŸıran da yine pazarcı esnafıdır.

kadınlar da az değŸildir hani. pazara çıka çıka en baba pazarcı esnafından daha uyanık daha şŸirret olmuşŸturlar. alacakları malı allem edip kallem edip istedikleri fiyata indirirler. bir iki kez bu türlü pazarlık eden bir kaç cadaloz kadına tesadüf etmişŸimdir, pazarcıya külahını ters giydirmişŸtirler.


gündüz etiketlere koydukları fiyatlar el yakarken akşŸam o fiyatların yerinde yeller eser.

bi de yeri yurdu olmayan seyyar pazarcılar vardır, mütemadiyen bi orada bi burada rastlyacağŸınız seyyar tezgahlarıyla çorapçılar, limoncular, maydonoz kıvırcık satanlar zabıtayla kovalamaca oynarlar.

esasen bir iki kez bu seyyarlardan çorap alma gafletinde bulunmuşŸtum. eve gelip yeni diye etiketlerini açtığŸım çoraların altında kafam kadar yırtığŸı görünce tövbeyi kıldım. az da değŸil yav! on çift çorap yahu! bi daha zinhar alışŸverişŸ etmedim onlardan..


işŸte ortalama türk ailesine hitap eden pazarcı esnafı.
devamını gör...
yarınki pazar için bu akşamdan bizim sokağa taşınmaya başlamış esnaftır.
yarın bütün gün ayakta dikildikten sonra akşam olunca diğer pazar yerine yollanacaklar. yağmur,çamur,soğuk onlar da cabası.
devamını gör...
kendime evde ve yatarken giymelik şort alacaktım. bir yerde buldum:

-ne kadar bu kardeşim?
+50 abi.45'e var şurada.
-daha uygunu var mı?
+yok abi, bizim mallar kalite.
-iyi 40'a yap şunu o zaman.
+bizde fiyatlar standart abi.
-standartsa kalsın o zaman.

kalite dediği de çakma nike ha. made in turkey damgalı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar