pazırık halısı

dünyanın en ünlü dokuma halısıdır.

rusya'da st. petersburg arkeoloji ve hermitage müzesinde saklanan pazırık halısından alınan materyaller rus ve isviçre'deki bilim adamları tarafından karbon testine tabi tutulmuş ve çıkan sonuçlar halının m.ö. 383-200 yılları arasına ait olduğu saptanmıştır.

pazırık halısının günümüze böyle bozulmadan gelmesi içinde bulunduğu mezardaki suyun donmuş olması ve böylece bozulmadan korunmasındandır. halı bir buz topu olarak bulunmuş ve çözüldüğünde birkaç yırtık ve kayıp bir köşesi dışında çok iyi durumda dokunmuş simetrik bir el halısı olduğu gözlenmiştir. halının yün lifleri çok iyi durumda ve halen elastikiyetini korumaktaymış. halı özel yöntemlerle yıkanmış, kurutulmuş ve üzerine alkol, jelatin ve gliserin içeren özel bir karışım sıkılmıştır.
devamını gör...
--- alıntı ---

1,9 m eninde 2 m boyunda olan halı, ince yün iplik kullanılarak türk düğümüyle dokunmuştur. desimetre kareye 3600 düğüm atılmıştır. halı üçü dar, ikisi geniş beş bordürle çevrilidir. halı dört sıra halinde altışardan yirmi dört kareye ayrılmış her bölüm bitkisel motiflerle dokunmuştur. bunların içi dört yapraklı bitkisel motiflerle doldurulmuştur. halının en iç ve en dıştaki dar bordürlerinde aslan ve grifon, daha dıştaki geniş bordürde ise süvari figürleri yer alır. kök boyayla renklendirilmiş halıda kırmızı, sarı ve mavi renkli iplikler kullanılmıştır.

--- alıntı ---

prof. dr. selçuk mülayim, “ilk halı ve yaygılar”, thema larousse, c 6, s. 192 (özetlenmiştir.).
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar