pazırık kurganı

altaybölgesinde arkeolog sergei rudenko'nun gün ışığına çıkardığı, m.ö. 3-5.yy'a ait eserlerin çıkarıldığı kurgan. 5.pazırık kurganından dünyanın en eski halısı olarak kabul görenpazırık halısıçıkarılmış, yapılan incelemeler sonucu bazı araştırmacılara göre türk menşeili bir halı olduğu söylenmiş, bazı araştırmacılar ise bu halının iran'dan bu bölgeye getirildiği görüşünü dile getirmişlerdir.
devamını gör...
altay dağları'nın eteğinde, ukok yaylası pazırık vadisi'nde yer alan, özellikle iskitlerin türklüğü ile ilgili önemli ipuçları ve bulguların ortaya çıktığı tarihi arkeolojik alandır. dünyanın en eski halısı olarak nitelendirilen pazırık halısı, ermitaj müzesi'nde sergilenmektedir.
devamını gör...
burada çıkarılan bir kupanın üstünde göktürk alfabesi ile yazılmış 25 harflik bir cümle bilinen en eski yazılı buluntu mu ne sayılıyormuş.

yenisey yazıtları (mezar taşları) göktürk yazısı ile yazılan en eski bir diğer buluntuymuş ama hem silik olduğu için okunmuyor hem de göktürk /orhun kitabeleri/abideleri /anıtları gibi döneme ışık tutan belgelerden değil.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar