peçelilerin kibri

çarşaf giyenlerin kibirli olduğunu söylemek için sarf edilen cümledir. etrafım da o kadar çok karşılaştım ki bir bakıyorlar sanki dini tek yaşayan onlar. kendileri cennete girecek ben cehenneme o izlenimi veriyorlar bu konu da öylede özgüvenleri tavan ki o ne özgüven o diyesim geliyor. cemaatlerinden olmazsan onlar gibi çarşaf giymezsen insan yerine koymuyorlar. takva dan filan değil bir çoğu mecburiyetten giyiyor da neyse daha fazla birşey demek istemiyorum.
devamını gör...
ulan yeter ya. bıktım artık kibrimi peçeye bile alet etmenizden. kafanıza estiği şekilde kibrimi kullanamazsınız. felekat sinirliyim su an.

peçeli soytarılığı diyelim kibir falan ayıp oluyor.
devamını gör...
insanın kibirli olması kendini helak edecek bir davranıştır. bildiğini söylemek ise kibir değildir. bildiğini bildirenin Allah olduğunu biliyorsa yeter. aynı zamanda bir sınıfı toplu şekilde yargılamak da doğru değildir. içlerinden biri dediğiniz gibi değilse günahını alırsınız ki emin olun alıyorsunuz. siz hayatınızda tanımadığınız görmediğiniz oturup karşısına muhabbet etmediğiniz insanları suçluyorsunuz. kişi kendinden bilir işi diye bir laf var atalar boşuna dememiş.
devamını gör...
rüyana girmesi ve o şerefe nail olman gerek demişti biri. ajddjsk o şeref dedikleri de biat ettikleri hocaları. bu cemaatlere bağlı olupta kendilerini uber dindar sananlara ayar oluyorum. onun haricinde bağımsız olarak isteyen istediğini giysin kimseyi bağlamaz.
devamını gör...
aslında pek peçe ile alakası yok. müslümanların bir kısmı -hatta her dinde var bunlardan- "ben daha müslümanım" diyip diğerlerini küçümsüyor, tabiri caizse Allah sanıyor kendini. yahu başkalarının dindarlık seviyesini ölçecek donanımı nasıl buluyorlar kendilerinde, anlamıyorum.
devamını gör...
var böyle tipler. çarşaf giymeyen tesetürlü insanları, iman noktasında sorgulayanları dahi var. amma velakin hepsini aynı kefeye koymak doğru değil. bu tıpkı yeni nesil antin kuntin kapalılar sebebiyle şimdiki zaman tesettürlülerine sövmek gibi birşey. yanlış.
devamını gör...
olmayan kibir, suizan. genelde dindar olmayan veya kafasına göre dindar olan insanlarda böyle bir hal var. dindar insanların kendilerini üstün gördüklerini düşünüyorlar. "hıh! sanki dini tek bilen kendileri" diye tuhaf bir tribe giriyorlar. halbuki dindar insanların çoğunun böyle bir iddiası yok. hatta böyle bir şey umurlarında bile değil. herkesin dini kendine.

ben de bu tür ithamlara çok maruz kalıyorum sakallı bir insan olarak. sanki dini en çok yaşayan sen misin diyorlar. böyle bir iddiam yok, çabam var o ayrı. bir bilinçaltı yansıması bu hal, bence. suçluluk psikolojisi. bir nevi itiraf. hayırlısı.
devamını gör...
her ideoloji ya da her görüşte insanların arasında tabiri caizse çürük yumurtaların olabileceği varsayımını düşünerek yapılmasını garipsediğim genellemedir. kişinin peçe takması onu ne kibirli yapar, ne kibirsiz yapar ne de bir melek... sadece görsel anlamda nefsini dizginlemiş olma ihtimali yüksektir o kadar!(dikkat çekmek için yapmadıysa) yani her hareket ve ibadet büyük oranda başlı başına değerlendirilirse daha sağlıklı fikirlere ulaşabiliriz. örneğin; namaz kılan bir kişinin gidip adam öldürmesi ya da zina etmesi bizi namazla bağdaştırılıp bir sonuca vardırmaz.
devamını gör...
peçesinin altında kalacağından yok hükmündedir.
şaka bir yana hiç peçeli arkadaşım ya da tanıdığım olmadı. kibirliler mi hakkat? şayet öyleyse şeytan'ın avukatı'nda şeytanın söylediği, şüphe yok ki kibir benim en sevdiğim günahtır sözü mucibince şeytanın nefsi aldatmasına fırsat verebilirler. ben oldum demenin kaygan zemininde ahir zaman fitneleri birleşirse niyet akıbet uçurumu kaçınılmaz.
devamını gör...
peçe takmayanlar, peçelileri kibirli bulur, başını örtmeyenler başını örtenleri, pantolon giyenler giymeyenleri, mini etek giyenler mini etek giymeyenleri bu böyle uzar gider...
kibir hak edilmemiş bir büyüklenmedir ve kibirlenen de aslında bunun farkındadır. ki ayrıca bu herkeste az veya çok bulunur. insanın bu dünyadaki vazifesi de kendi cirmini bilip kibrinden arınmaya çalışmasıdır. ha güzellikle bu kibirden arındı, arındı. yoksa burnu sürtüle sürtüle o kibirden arındırılacaktır. daha kibriyle mezara gidebilenini görmedim ben.
(bkz: peçeli sana diyorum kibirli sen anla)
devamını gör...
o, bu, şu fark etmez. siz almak isterseniz en rezil insandan bile bişeyler alırsınız. almak istemiyorsanız isterse peygamber olsun yine de bir kulp bulursunuz. ‘o şöyleydi, böyleydi’ der bir hayır bulamazsınız da göremezsiniz de.

konu ile ilgili güzel bir örnek;

#1224212
devamını gör...
arkadaş insanların peçesinin arkasından kibrini nasıl görüyorsunuz? diliniz, gözünüz, kulağınız hepsi yaptıklarından ettiklerinden hesap verecektir, sözlerinize dikkat edin şaka olsa bile Allah katında mesul olursunuz.
peçelisi, pardesülüsü, mantolusu hepsi kardeşimizdir. Allah hepimize istikamet versin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar