pedagojik formasyon

#eğitim 

2,5 ortalama şartı getirdiler. öğrenciler intihar etmeye başladı. http://www.milliyet.com.tr/... 2,5 ortalamaya haiz olamayan kimse formasyonu alamayacak. haksızlığın daniskası ve sanırım mimarı da nimet çubukçu.. ak parti'yi severim ama bu hiç olmadı sevgili başbakanım one minute olduk bunu da böyle bilesin.

ankara üniversitesindeki edebiyat bölümüyle, boğaziçi'ndeki edebiyat bölümleri arasında dünyalar kadar fark var. anadolu üniversitesinde öğrenciler edebiyat derslerinde eski yazı neredyse görmüyor ama gel gelelim gazi üniversitesine.. orada bir sürü osmanlıca ders var. bunlar hakikaten zor dersler. çağatayca, eski türkçe, harezm, kıpçak vs vs. bu yazılanları okumak zor, eski metinlerle sınavlara giriyor bu öğrenciler. haliyle notları düşük oluyor. anadolu üniversitesinde okuyan elemanın dersleri kolay, okuyup sınava girse geçer. ortalaması daha yüksek.

devlet diyor ki; 2,5 ortalaması olanlara formasyon vereceğiz. ( feflileri kastedyor. )

iyi de efendim 2,5 altında kalanara ne verecesiniz? adamlar 20 yıl okudu. öğretmen olmaya ya da formasyon almaya hakkı yok. ayrıca 2,5 altında kalan birçok öğrenci ortalamsı 3,5 olacak çoğu öğrnciden daha kalifeyeli olabilir. bu adamlar üniversiteye başlarken böyle bir şartla karşı karşıya değildi ve sadece mezun olaları yeterliydi. şimdi bu adamları vasıfsızlaştırmaya kimsenin hakkı yok. formasyon almak isteyen bir çok dostumz mustarip onlara da selam ediyorum, Allah'tan ümidinizi kesmeyin kardeşlerim.
devamını gör...
pedagojik formasyon, akademik tanımların, öğrenmeye açık bireylerin algılayabileceği dilde, farklı şekillerde anlatılabilmesi için alınan bir çeşit formasyon eğitimi. üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerindeki herhangi bir bölümden alınmış eğitimden sonra, o bölüm mezunlarının öğretmenlik yapabilmesi için tasarlanmıştır. sınıf yönetimi, öğretmenlik mesleğine giriş gibi derslerden oluşmaktadır.
devamını gör...
bugün kanaltürk ana haberden dinlediğime göre 2,5 şartı kalkmış ve 12000 formasyon alımı yapılacakmış.
çok sevindim.
devamını gör...
öğrencilerin talepleri üzerine 53 üniversitede pedagojik formasyon sertifika programı açılıyor. yök, öğrencilerden yoğun bir şekilde gelen pedagojik formasyon eğitimi almak ile ilgili talepler üzerine toplam 53 üniversiteye, 12 bin 500 kişilik pedagojik formasyon programı açma izni verdi.

formasyon sertifika programı açılan üniversitelerin isimleri:
abant izzet baysal üniversitesi 200,
adıyaman üniversitesi 200,
adnan menderes üniversitesi 200,
ahi evran üniversitesi 200,
akdeniz üniversitesi 200,
ankara üniversitesi 400,
anadolu üniversitesi 400,
atatürk üniversitesi 400,
atılım üniversitesi 200,
bahçeşehir üniversitesi 200,
balıkesir üniversitesi 200,
başkent üniversitesi 200,
celal bayar üniversitesi 200,
cumhuriyet üniversitesi 200,
çanakkale onsekiz mart üniversitesi 200,
çukurova üniversitesi 400,
dicle üniversitesi 200,
dokuz eylül üniversitesi 400,
dumlupınar üniversitesi 200,
ege üniversitesi 400, erciyes üniversitesi 400,
eskişehir osmangazi üniversitesi 200,
fatih üniversitesi 200,
fırat üniversitesi 200,
gazi üniversitesi 400,
gaziantep üniversitesi 200,
gaziosmanpaşa üniversitesi 200,
harran üniversitesi 200,
inönü üniversitesi 200
istanbul üniversitesi 400,
kafkas üniversitesi 200,
kahramanmaraş sütçü imam üni. 200,
karadeniz teknik üniversitesi 200,
kırıkkale üniversitesi 200,
zirve üni. 200,
kocaeli üniversitesi 200,
marmara üniversitesi 400,
mehmet akif ersoy üniversitesi 200,
mersin üniversitesi 200,
muğla üniversitesi 200,
nevşehir üniversitesi 200,
ondokuz mayıs üniversitesi 400
, pamukkale üniversitesi 200,
rize üniversitesi 200
sakarya üniversitesi 400,
selçuk üniversitesi 400,
süleyman demirel üniversitesi 200,
trakya üniversitesi 200,
uludağ üniversitesi 200
uşak üniversitesi 200,
yıldız teknik üniversitesi 400,
yüzüncü yıl üniversitesi 200,
zonguldak karaelmas üniversitesi 200.

yeni şafak
devamını gör...
bilginin yetmediği, o iş için ayrıca eğitim alınması gerektiği konusunda devlet niye sadece öğretmenliğe kafayı takmış durumda anlamış değilim. mesela her araba kullanmasını bilen, ticari taksi şoförü olamaz ya da her kasap hayvan kesemez. örnekler çoğaltılabilir. ortada kesinlikle dengesiz bir durum var.
devamını gör...
edebiyat fakültesine giden bir arkadaş bilmez mi kendi fakültesinin amacını acaba ? o fakültenin amacı ; hangi alan olursa olsun türkiye'ye değerli bilim insanları yetiştirmektir.bu fakülteye bir şekilde giren insanlar neden acaba hala ''öğretmen olacam'' hayaliyle yatıp kalkarsınız ki ? kim dedi size o fakültenin öğretmen yetiştirdiğhttp://ini.bi de kendilerini haklı görmezler mi o kadar eğitim fakültesi öğrencisinin hakkını yemeye kalkıp da.madem bu kadar sabah akşam öğretmen olma hayaliyle yatıp kalkacaktın;zamanında daha fazla çalışaydın da istediğin eğitim fakültesine girip alnın teriyle dört yil boyunca eğitim dersleri ( eğitm dersi dediysem öyle küçümsenecek derslerde değil, eğitim demek türkiye toplumunun en çok ihtiyacı olan şey demektir) alıp kaliteli bir öğretmen olsaydın.eğer sen kaliteli bir öğretmen olup bu topluma kaliteli, ne yaptığının daha önemlisi kendi varoluş sebebinin bilincinde bireyler yetiştirmek istiyorsan kusura bakma ama bu sadece iki yıllık pedagojik formasyon alarak olacak bir iş değil,sen önce en basitinden yetişticeğin bireyin nasıl özelliklere sahip olduğunu bilmek zorundasın.bu da hangi eğitim dersleriyle olabilir.gelişim psikolojisi,öğrenci psikolojisi bilmem nesi? peki iki yıl boyunca sen bu derslerin hangisini adam akıllı yoğunlaştırılmış bir şekilde alıyosun acaba ?sorarım sana! daha da bu halinle öğretmen olmak istiyosun! ama yetiştirdiğin birey üzerinde vicdanın rahat edecekse al formasyonunu kazan kpssni ol o çok hayal ettiğin öğretmeni.ama yok beceremem diyosan sırf boşta kalmayayım elime üç beş kuruş para geçsin diyosan n'olur girme bu işe? git akıllıca araştırma tezini yap bilmem ne'ni yap.fakültende iyi bir bilim insanı olmak için çabala dur.
devamını gör...
derslere formasyonsuz ücretli öğretmenler gireceğine en azından sıkıştırılmış da olsa bu alanda bir program tamamlamış ve sertefika sahibi birisi girsin prensibinden yola çıkarak baskılara da dayanamayıp başladığım sertefika programıdır.

devamını gör...
bu programi alan kisiler iki tane teoriezberleyince ogretmen olduklarini falan sanirlar.

erik erikson ne demis, piagetne demis. demis iste bir seyler, bunlari ogrenince ya da ezberleyince olunmaz ogretmen. bugun milletin yarisindan cogu freud asagi freud yukari. bunlar psikanalizci mi oldu simdi? heh iste olay tam da bu.
devamını gör...
marmara üniversitesi alınan 400 kişinin %60 ını marmara mezunlarından %40nı diğer üniveriste mezunlarından seçmektedir.gün itibariyle asil üyelerden kalan boşluk dolayısıyla yedek liste açıklanmış ve kayıtlar yapılmaktadır. 1.yedek listede de belirtilen sayıya ulaşılmaz sa 2.yedek listesi 3.yedek listesi diye gidecektir..

ilgililerin dikkatine...

gedit:an itibariyle 3.kontenjan listesi de açıklanmıştır. eğer yine dolmazsa 4.ü de açıklanacaktır.evet
devamını gör...
açılan kontejan 13000 (on üç bin) civarı oysa bu programı almak için yıllardır sürünen insan evladı sayısı 100000 (yüz bin)'den daha fazla.
ve her yıl sayımız gittikçe artıyor.

dünyanın en saçma uygulamalarından biridir.
her şey de olduğu gibi eğitim uygulamalarında da sınıfta kaldığımız çirkin örneklerindendir.
gerçi bu ülke deveye benziyor. ülkenin nesi doğru ki !
devamını gör...
yök tarafından ales şartı getirilen sertifika.
--- alıntı ---

yükseköğretim kurulu’ndan yapılan açıklamada, pedagojik formasyon sertifika programlarına, 2013-2014 öğretim yılından itibaren öğrencilerin, alanlara göre ayrılacak kontenjanlar dahilinde, merkezi olarak ösym tarafından yerleştirilmesine karar verildiği bildirildi.

yapılan açıklamada, geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan söz konusu yerleştirmede, 2013-2014 öğretim yılından itibaren akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı (ales) sonuçlarının da kullanılacağı belirtildi.

bununla ilgili yapılan kısa bir açıklama; "ösym tarafından yayınlanan ales 2013 sonbahar dönemi kılavuzunda, sınavla ilgili genel bilgiler, temel ilke ve kurallar başlığı altında 1.8. maddede, ’yükseköğretim kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ales sonuçları kullanılacaktır. öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur’ şeklinde yer almıştır. bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan son üç yıl içinde ales’e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için kasım 2013 ayında yapılacak sınava katılmaları gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

--- alıntı ---
devamını gör...
geçen sene alıp da kurtulduğum sertifika programı.
devamını gör...
pedagojik formasyona başvurmak isteyenler için ales şart, yarın başvurular için son gün.
devamını gör...
bu yıldan itibaren ales destekli merkezi yerleştirme yapıldığı için üniversitelerin coğrafi avantajları/dezavantajları ortadan kalkmıştır. bu durum taban puanların artması gibi olumsuzluklara neden olabileceği gibi üniversitelerin istediği şahsi başvuru ve başvuru ücreti külfetinden kurtarmak gibi olumlu sonuçlar da doğurmuştur. ales ve gano ortalamaları 80 ve üstü olanlara şimdiden hayırlı olsun.
devamını gör...
sonuçları nihayet açıklanan sertifika programı. temmuzda sonuçlandırılıp atamalara yetiştirilecekmiş.
devamını gör...
milletin anasını ağlatmışlardır. notların dönüşümü olsun, geç açıklanması olsun, 20.000 olan kontenjanın 30.000 e çıkarılmasına rağmen bazı bölümlerin kontenjanlarının azaltılması olsun tam bir rezillik örneği olmuştur. hele o not dönüşüm tabloları yok mu bazılarının ömründen ömür götürmüştür.
devamını gör...
devlet babanın yürüyen 2000 lira gözüyle baktığı bireylere verdiği sertifika programı.

azıcık kafası çalışan herkes başarıyla bitirebilir. ders çalışmasına dahi gerek yok.

daha kitap yüzü açmışlığım yok an itibariyle bütün dersleri ba üstü notla geçmiş bulunmaktayım.

çok gereksiz çok. o paraya öküz alırdık...
devamını gör...
yaklasik 2 ay oldu baslayali ve hicbir faydasini gordugumu soyleyemeyecegim bir egitim programi. ve yine kopya organizasyonlarinin kafamda sekillendigi haftaya vizelerine girecegim bos bir egitim programi.
devamını gör...
yalnız öğretmenlere, hocalara değil tüm lisans mezunlarına verilmesi gereken eğitim. en azından seçmeli ders vs. olsun. çocuk, genç psikolojisi hakkında bir şeyler girse kulağımıza yeter. *
devamını gör...
eğitim fakültesi öğrenci ve mezunlarınca pek sevilmeyen bir uygulama ki haklılar da. üniversitelerin kazanç kapısına döndü bu sertifikalar. atanamayan öğretmen yığınına yeni üyeler katmaktan başka bir işlevi de yok. adam iibf okuyor, formasyon alıp öğretmen olmaya çalışıyor. ne alaka kardeşim? bırakın eğitim fakültesi mazlumları öğretmen olsun. bu, mübaşirin formasyon alıp avukat olması gibi bir şey. derhal sonlandırılmalı.
devamını gör...
insana öğretmenlik vasfı kazandırmayan eğitim. yalnızca bir belge tutuşturabilirler bunun için elinize. aa şimdi hatırladım ben gidip o belgeyi de almadım sözlük.* ne mezunluğum mezunluk, ne öğretmenliğim öğretmenlik...

formasyon sürecinde derslerde harika teorik bilgi ediniyorsunuz. olması gerekeni güzelce kazıyorlar aklınıza. sonra birkaç zaman sonra sizi staja gönderiyorlar. sonuç? teorik bilgi teoride kalıyor. öğretmenlik öğrencilikte değil, öğretmenlikte öğrenilebilir bir şey olmalı.
devamını gör...
sırf para kazanmak amacıyla insanları umutlandıran oluşumdur. eğitim fakültelerinde dört yılda verilen dersleri hızlandırılmış şekilde verip öğrettiklerini idda ederler. asıl amaç paranızı almak. atanmayacak binlerin üzerinden rant kazanmak.
ha o kadar kısa süre derse devam edip ben öğretmenim diye ortalarda dolanması yok mu tipler yokmu bayılıyorum onlara. misal bir tane var okulda. 6 yaşında çocuğun 40 dakika ders dinleyemediğinden dem vuruyor. yahuuu 8 dakika dinlese öp başına koy. gelişimi bu fazlasını bekleme... en son dayanamayıp höykürdüm az oku gelişim psikolojisi hiç mi görmedin.
devamını gör...
bilim adamı olacağım diye fen edebiyat fakültesine giden gariplerimin bir umut öğretmen olurum diye almış oldukları belge.

(bkz: hayaller gerçekler)
devamını gör...
öğretmen ihtiyacının 90,000 olduğu ülkemizde atama bekleyen öğretmen sayısının 450,000 olduğu düşünüldüğünde, tek açıklamasının ekomik çıkarlar olduğu bariz olan program. meb'in kendi yayınladığı kılavuza göre ise fen-edebiyat fakültesi mezunlarının işsizlik sorununu çözmek gibi dahiyane bir gerekçeleri daha var. kulislerde konuşulan değil, bizzat meb tarafından yayınlanan kılavuzda geçiyor bu ifade. şaka gibi gerçekten. ciddi öğrenci talebi ve ekonomik baskı olmasına rağmen sadece boğaziçi üniversitesi ve odtü'de uygulanmıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar