pepeçura

doğŸu karadeniz halkının vaz geçilmez tatlısıdır. isminin nasıl türetiğŸini ise merak ettiğŸim bir yiyecektir.
kara üzüm ham maddesidir.
pepeã‡ura nasıl yapılır?1 kg. siyah üzümü iyice yıkayalım.6 su bardağŸı suyla birlikte bir tencerede kaynatalım.1 su bardağŸı toz şŸeker ekleyip bir süre daha kaynatalım.bir çatal yardımıyla üzümleri ezelim.
bir süzgeçten üzüm suyunu geçirelim.yaklaşŸık 5 su bardağŸı kadar üzüm suyu elde etmişŸ olmalısınız.bunun 4 su bardağŸını tencereye alalım.kalan 1 su bardağŸının içersine 1 çay bardağŸı nişŸastayla (karadeniz'de mısır unuyla yapılıyor.) karışŸtırıp,pürüzsüz hale getirelim.
karışŸımı tenceredeki üzüm suyuna ilave edelim.hızlı hızlı karışŸtırark koyulaşŸıp,kaynayıncaya kadar pişŸirelim.küçük kaselere ya da kuplara sıcak sıcak dökelim.buzdolabında iyice soğŸuyup,katılaşŸınca isterseniz bir tabağŸa ters çevirip,servis yapabilirsiniz.dilerseniz pepeçuranın içine mevsim meyvelerinden küçük küçük doğŸrayabilirsiniz.iftar sofralarınız için gayet hafif,besleyici ve lezzetli bu tatlıyı,üzüm mevsimi geçmeden yapmayı unutmayın.afiyetle,sevgiyle...
devamını gör...
laz olmayanlar damaklar için asıl sorun, eğer yapanın hoyratlığı söz konusu değilse - ki "lapa", "acı" lafları bende bu izlenimi doğuruyor-, ekşilikten ziyade mısır unundan kaynaklanır.
o yüzden pepeçura bu nadide lezzetle ilk kez karşılacaklara sunulurken, mısır unu yerine buğday unu kullanılabilir...
devamını gör...
doğu karadeniz halkının vaz geçilmez tatlısıdır. isminin nasıl türetiğini ise merak ettiğim bir yiyecektir.
kara üzüm ham maddesidir.
pepeçura nasıl yapılır?1 kg. siyah üzümü iyice yıkayalım.6 su bardağı suyla birlikte bir tencerede kaynatalım.1 su bardağı toz şeker ekleyip bir süre daha kaynatalım.bir çatal yardımıyla üzümleri ezelim.
bir süzgeçten üzüm suyunu geçirelim.yaklaşık 5 su bardağı kadar üzüm suyu elde etmiş olmalısınız.bunun 4 su bardağını tencereye alalım.kalan 1 su bardağının içersine 1 çay bardağı nişastayla (karadeniz'de mısır unuyla yapılıyor.) karıştırıp,pürüzsüz hale getirelim.
karışımı tenceredeki üzüm suyuna ilave edelim.hızlı hızlı karıştırark koyulaşıp,kaynayıncaya kadar pişirelim.küçük kaselere ya da kuplara sıcak sıcak dökelim.buzdolabında iyice soğuyup,katılaşınca isterseniz bir tabağa ters çevirip,servis yapabilirsiniz.dilerseniz pepeçuranın içine mevsim meyvelerinden küçük küçük doğrayabilirsiniz.iftar sofralarınız için gayet hafif,besleyici ve lezzetli bu tatlıyı,üzüm mevsimi geçmeden yapmayı unutmayın.afiyetle,sevgiyle...
devamını gör...
karadeniz yöresinde üzüm ve mısır unundan yapılan peltemsi muhallebi . rengi çok hoştur kokusuda çok güzeldir ama tadı ....harbiden nasıl yiyiyorlar bilemiyorum ... caaağnım kokulu üzümü mahvediyorlar isrif ediyorlar..**
devamını gör...
doğu karadeniz mutfağından bir tatlıdır:

--- alıntı ---

malzemeler:
3 kilo siyah kokulu üzüm
1 su bardağı mısır unu
tutam tuz
1 kaşık buğday unu.

yapılışı:
üzümler ezilir, şırası alınır. gerekirse üzümlerin posası az bir suda pişirilerek posada kalan öz de alınmış olur. bir kazana koyduğunuz ve kaynar hale getirdiğiniz üzüm suyuna un, yavaş, yavaş yedirilir, gerekirse şeker ilave edilir. muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir. kaselere boşaltılarak soğuk servis yapılır.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.