periferik yayma

bir çeşit kan tahlili. bir damla kan lam adı verilen kalın bir cama damlatılıp başka bir lam ile o lama boylu boyunca yayılıp çeşitli boyama aşamalarından geçirilmesi şeklinde yapılır. elde edilen materyal mikroskop altında 100 lük büyütmede incelenir. çeşitli hücrelere bakılarak çeşitli analizler yapılır. pediatristler ve dahiliyeciler sık kullanırlar.
devamını gör...
değişik kan hastalıklarında (lösemi,lenfoma,anemi gibi) meydana gelen morfolojik bozuklukların (şekil bozukluğu) saptanmasında kullanılan yöntem.

alınan kan damlasının lama yayıldıktan sonra 3-4 dakika may-grunwald , 8-10 dakika giemsa ile boyanıp mikroskop altında incelenmesine dayanır.
devamını gör...
halkımızın yanlış olarak teleferik yayma diye tarif ettiği, bazısının da cam yayması dediği tıbbi tahlil. periferik kandan yapıldığı için bu şekilde isimlendirilir. 1 damla kan lama konulur diğer bir lam ile yayılır, daha sonra çeşitli boyamalar yapılır. elde edilen periferik yayma mikroskop altında incelenir. beyız kürelerin şekli, alt tipleri, birbirlerine oranları, kırmızı küreleirn norfolojisi, trombositlerin kümelenmesi ve sayları en çok bakılan parametrelerdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar