persona

sinemayı ve varoluşu sorgulamaktadır. filmde oyuncuların yüzlerinin, yakın çekim alınması, sinemasının teknik ve tematik ayırt edicilerindendir. bergman, kişinin yüzüne yaptığı çok yakın kadrajlarda izleyeni yabancılaştırmaya amacındadır, zaten sinemasının temel özelliklerinden biri de budur.
devamını gör...
jung'un terminolojisinde, dış dünyaya uyum sağlamak için taktığımız toplumsal açıdan kabul edilebilir benlik "maskesi", toplumun beklentilerine uygun olarak oynadığımız rol.
devamını gör...
ıngmar bergman çektiği izledikten sonra düşündüğümüzde hala tamamıyla anlayamadığımız kısımları kalan ama gene de çok güzel olan film. film en çok
david lynch'i tesiri altına almıştır. bunu mulholland dr.* ve ondan önce çekilen Lost Highway filmlerini izlediğimizde açıkça görürüz. *

ayrıca film multiply personality ile alakalı değildir iki kişinin birbirleriyle karakterlerini takas etmeleridir.

-spoıler-
filmde zaten hemşire "ah yavrucuğum ne de tuhaf genelde hep ben insanları dinlerdim ama bilakis şimdi hep ben konuşuyorum şimdi de sen dinliyorsun." benzeri cümleden anlaşılabilir.
devamını gör...
"sinemadan anlıyorum, tespit yapıyorum, hep ben fark ediyorum siz fark edemiyorsunuz" diyen egosu büyük ihl yazarlarımızın da hakkında bir şeyler yazabilme cesareti göstermesi gerektiği inandığımız yönetmenin en önemli eseridir.

hadi sıkıyosa copy paste yapmadan yorumla da görelim...
devamını gör...
1966 yapımı bir ıngmar bergman filmi ama 2011’ de bile başyapıt olarak nitelenebilecek özelliktedir. jung’ ın persona kavramı bağlamında yola çıkılmış film, toplumsal personaları ile gerçek kimliği çatışan bir aktris ve ona bakan hemşirenin derin diyalogları ve çözülmeleri ile ilerler. film ilerledikçe hemşire alma’nın çatışmalarına da tanık oluruz ki iki kadının bazen birbirlerinin yerine geçtiği durumlar ve yüzlerinin mona lisa tarzı birleştirildiği muhteşem bir karenin de olduğu siyah beyaz filmde ışık, gölge kullanımı hayran bırakır.
devamını gör...
bu filmde öyle "şey"ler yapmış ki bergman.. filmi, baktığınız yöne göre, gerilim filmi, macera filmi, hatta erotik film olarak bile niteleyebilirsiniz.
devamını gör...
--! spoiler !--

benim anlamadığımı mı sanıyorsun? var olmak denilen o umutsuz düşü… olur, gibi görünmek değil, var olmak. her an bilinçli, tetikte. aynı zamanda başkalarının huzurundaki varlığınla kendi içindeki varlık arasındaki o yarılma. baş dönmesi ve gerçek yüzünün açığa çıkarılması için o bitimsiz açlık. ele geçirilmek, eksiltilmek ve hatta belki de yok edilmek. her kelime yalan. her jest sahte… her gülümseme yalnızca bir yüz hareketi. intihar etmek... hayır! fazlasıyla iğrenç. insan yapamaz ama hareketsiz kalabilir. susabilir. hiç değilse o zaman yalan söylemez. perdelerini indirip, içine dönebilir. o zaman rol yapmaya gerek kalmaz... bir kaç farklı yüz taşımaya ya da sahte jestlere. böyle olduğuna inanır insan. ama gördüğün gibi gerçeklik bizimle dalga geçer. sığınağın yeterince sağlam değil. her tarafından yaşam parçaları sızıyor. ve tepki vermeye zorlanıyorsun. kimse gerçek mi yoksa sahte mi diye sorgulamıyor. kimse sen gerçek misin yoksa yalan mısın demiyor. bu sorunun yalnızca tiyatroda bir önemi olabilir. belki orada bile değil. seni anlıyorum elizabeth, susmanı anlıyorum. hareket etmemeni anlıyorum. isteksizliğini fantastik bir sisteme bağlamışsın. anlıyor ve hayranlık duyuyorum. bitene kadar bu oyunu oynamalısın... ancak o zaman bırakabilirsin. tıpkı diğer rollerini bıraktığın gibi bunu da yavaş yavaş bırakırsın.

--! spoiler !--

persona,1966 - ingmar bergman
devamını gör...
bilinç, biliç altı, gerçek, gerçek üstü, sanı, sanrı, benlik, nefis kavramlarını bergman tarzıyla harmanlamış film. ışık kullanımının, makro çekimlerin anlatıma kattığı zenginlik çok mühim. jung ve talebelerinin eserlerinin etkisi filmde mevcut. filmin afişi bile tedkik etmeye değer.

(bkz: animus)

(bkz: anima)

(bkz: self)

devamını gör...
bu filmi izlemeyni dövüyorlar. o kada yani. bir de yoruma açık bir film: gelen saalıyor giden sallıyor. bence tüm kopyaları da dahil tümden yok edilmeli. şiştim ya hu!


"kim suya bakarsa, önce kendi yüzünü görecektir. kendine giden her kimse kendisiyle yüzleşmeyi göze alacaktır." tamam, su akardır durmaz!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar