petra antik kenti

mö 400 ile ms 106 yıllarında nebatiler tarafından krallarının ölümü sonrasında gömülmesi için kral mezarlığı amacıyla yapılmıştır. yunanca taş anlamına gelen petra antik kenti’nin içerisinde tiyatro, tapınak, ev ve bir takım yapılar bulunmaktadır. roma dönemi içerisinde yapılan amfitiyatro en çok bilinen yapılardan birisidir.

ticaret yolllarına yakın olması nedeniyle petra antik kenti nebati imparatorluğu döneminde hızlı bir şekilde gelişmiştir. nebatilerin ticaretten elde ettiği gelirle kumtaşlardan bu yapıya oluşturmuşlardır. şehre bu gelirler sayesinde görkemli yapılar yapılmıştır. petra antik kentinin yapımı 500 yıl boyunca sürmüştür. şehire siq adı verilen yer yer 1 metreye kadar daralan vadiler üzerinden gidilir. petra içerisinde aynı zamanda su ihtiyacını karşılamak için oluşturulmuş antik çağ barajı bulunmaktadır. siqler sayesinde harcama yapılmadan doğal bir korunma sağlamıştır. nebati imparatorluğundan sonra roma imparatorluğunun eline geçmiştir. roma ile yeni bir döneme giren petra, bu dönem içerisinde gelişmişliğini devam ettiremeyecek ve zamanla depremler nedeniyle yerleşkesini kaybederek terkedilmiş bir şehre dönüşecektir.

petra antik kenti içerisinde al khazneh (hazine) ve roma yapı mimarisiyle inşa edilmiş amfitiyatro, petra kaya mezarlıkları, kraliyet mezarlığı, aaron (hz. musa’nın kardeşi) mezarı, nebatiler müzesi ve petra arkeoloji müzesi bulunmaktadır.

1800′lü yıllarda isviçreli gezgin johann burckhardt tarafından kültürel petra antik kenti tekrar bulunmuş ve 1985 yılında unesco tarafından dünya kültürel mirası listesine eklenmiştir. 2007 yılında dünyanın yeni yedi harikası listesine eklenmiştir.

*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar