petra

nebati krallığının başkentidir.şehir kayalara oyulmuşhttp://tur.su ihtiyacını karşılamak için topraktan su boruları yapılarak şehrin her tarafına su dağıtılmıştır. el-hazne adlı kral mezarlığı, antik tiyatrosuyla 1985 yılında unesco tarafından dünya kültürel mirası listesine dahil edilmiştir.2007 yılında , dünyanın yeni yedi harikası'ndan biri olarak seçilmiştir.
devamını gör...
kısa bir süre önce gittiğim harika mekan. havanın karlı olmasından dolayı içeri girmeyi düşünmediğimiz, gezmeye başladıktan sonra da bir türlü çıkmak istemediğimiz yer. tabi bunda şehrin girişinde ödenen 33 ürdün dinarının da payı büyüktür.
devamını gör...
beni öldürmeleri bir işe yaramayacak. bir işe yaramayacak bizim çocukları her sabah kurşuna dizmeleri. her sabah angola’da, her sabah keşmir’de, her sabah lübnan’da, her sabah batman’da, her sabah lazona’da, her sabah korsika’da, her sabah marakeşâ€™te, her sabah yeni bir ülkesinde yeryüzünün yeniden uyanacağız... diye devam edenidris özyol satırlarında gezinen şehir.
devamını gör...
idris özyol un kaleminden yükselen başkaldırılardan.--- alıntı ---

beni öldürmeleri bir işe yaramayacak. bir işe yaramayacak bizim çocukları her sabah kurşuna dizmeleri. her sabah angola’da, her sabah keşmir’de, her sabah lübnan’da, her sabah batman’da, her sabah lazona’da, her sabah korsika’da, her sabah marakeş’te, her sabah yeni bir ülkesinde yeryüzünün yeniden uyanacağız.

--- alıntı ---

her sabah yeniden uyanan yürekler karşısında selam durdurur kelimeleri....
devamını gör...
giriş ücreti olarak 50 jd yani yaklaşık 72 usd ödemeniz gereken antik kent.

yaya olarak gezerken ciddi manada yorulacaksınız. bunun için de tedbirleri var elbette ürdünlülerin; bir at için ya da bir deve ya da bir at arabası için ödemeniz gereken bedel de 25 jd'den 100 jd'ye kadar değişiklik gösterebiliyor.

parası şusu busu bir yana da, siz siz olun sakın oruçluyken gezmeyin bu şehri.
devamını gör...
--- alıntı ---

öfkeliyim kız öfkeliyim,yurdumun ve senin işgal edilmiş düşlerine. seni sevmek bir yurdu sevmek kadar sıcak ve zor ve beter ve şaşırtıcı. nasıl bu toprakları severken aklıma ölüm geliyorsa, seni severken de silahlar patlıyor sol göğsümün altında. devrime inanmak gibi bir şey senin yolunu gözlemek ve işte devrim, pencerede göründüğün o bir kaç dakika. tut o bir kaç dakikayı sonsuza uzat ve beni orada kendi yüreğini yerken bulsun jandarmalar. yüksek ateş, yüksek tansiyon, yüksek ayrılık ve yürek büyümesinden öleceğim. biliyorsun öleceğim, seni severken öleceğim ve sen benden sonra yaşamayasın.


--- alıntı ---


öldürmeyen ama süründüren sözlerden.
devamını gör...
imam hatipten sınıf arkadaşımdan birinin gidip facebooktan resimler paylaştığı şehir.

ulan hadi gezdin, bari resim paylaşırken utan. gidemeyenler de var.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar