peygambere iftira atmak

hadis uydurmakla olan çirkin iş. maalesef ki bu hemen hiç tepki görmez hararetli bazılarınca. elbette gönüllü şartsız sorgusuz inanların da payına düşen vardır.

adam çıkıp diyor ki; sen bu rivayete bir vahiy muamelesi yapıyorsun ama bak kardeşim, bu hadisin ravi zincirinde şöyle bir sıkıntı var. bak farklı bir versiyonu şöyle rivayet edilmiş ve iki versiyonu birbiriyle çelişiyor. bak Allah'ın ayeti böyle buyuruyor ama hadis şöyle. bu rivayet bu ayete zıt hadis olamaz. adam kalkıp cahil cühela haliyle onca ilmi araştırma yapmış , hakikatı bulup ortaya çıkarmış kişiye hemen ''hadis inkarcısı'' yaftasını vuruyor hızını alamayıp kafir ilan ediyor.

neden böyle yapıyor ? çünkü kütüb-i sitte'ye bile girebilmiş çok meşhur olmuş ancak uydurma olan rivayetler var. adam aslında o ilmi araştırmaya karşı çıkmıyor daha doğrusu çıkamıyor. eğer bu adamın ortaya çıkardığı hakikati kabul ederse üzerine bina ettiği inancı kökten çatırdayacak.

ama korkunun ecele faydası yoktur. din tacirleri bitecek, batıl yokolmaya mahkum.

dikkat edin; din üzerinden para kazanan kim varsa sıkı hadis savunucusu. maalesef. buraya bir düzine isim yazabilirim ancak hukuken sıkıntı olabilir endişesi taşıyorum. değirmenlerinin suyu kesilecek, putlarınız yıkılacak...
devamını gör...
herhangi bir hadis metodolojisi ortaya koymadan hadislere yalan isnat edenlerin yaptıkları.

hadisleri değerlendirirken metodolojinizi ortaya koydunuz, bunu alimler nezdinde ispatladınız da itiraz eden olduysa, o zaman söz doğrudur. ne yazık ki ortada ne bir metodoloji var, ne de hadislere dair ciddi bir değerlendirme. yazılan ufak risalelerle kendi zanlarını din zannedenlerin iddiaları var.

hadis metodolojisi bellidir. ravi zinciri değerlendirilir, metinler tahlil edilir. buyurun metodolojinizi ortaya koyun. ama yok ki.
devamını gör...
hadis'lerin kabul edilecek hiç bir yanı yoktur diyoruz, adam hadis mitodolojisi istiyor. bu şuna benziyor;

"sen onlara bir âyet getirmediğin zaman, vahiy bir müddet kesilince:
'birşeyler derleyip toparlasaydın ya!' derler. sen:
'ben ancak rabbimden bana vahyolunana, kur’ân’a tâbi olurum. bu kur’ân önünüzü aydınlatan, ufkunuzu açan, güven sağlayan, basiretinizle anlayabileceğiniz âyetleri içeren, rabbinizden gelen bir kitaptır. inanacak bir kavim için hidayet rehberi ve rahmettir' de" (a'raf/203)
devamını gör...
kur'an neşredilmediği için hadislerin büyük kısmını reddetmeyen insanlara atılan iftira.

kur'an'a neşredelim. bu söz rasulullah (sav) kur'an dışında bize bir kaynak bırakmamış demektir.

nisa 113. ayetteki kitabı ve hikmeti ibaresini ne yapmalıyız? hikmet nedir? kitap kur'an'dır, hikmet nedir o halde?

şimdi ebu hanife hazretlerini örnek verecekler. ben de şunu söylüyorum. o dönemde hadis metodolojisi yoktu.
devamını gör...
peygamber adına kur'an emirlerine ve yasaklarına ters olan şeyler uydurmaktır olay, evet.

bir peygamber kendine gönderilen kitabı ile tanınır.
devamını gör...
ayetlerin anlamını bükenlerin, nebi-resul kavramlarını bilmeyenlerin kuran dışında din oluşturmak isteyenlerin yaptığıdır.

bir de "peygamber size ne verdiyse hemen alın. onun sakindirdigi şeyden de aynen sakının." ayetini cımbızlarlar.
(#5367609)
devamını gör...
reformistlerin, ilahiyatçıların, çoğunlukla islâm adına konuşan bel'âmların yaptığıdır. yani hadis inkarcısı, uydurma hadis anlatanları, sadece kur'ân diyenler vb. fark etmiyor, kimseye güvenmiyorum artık. keşke eline mikrofon alan herkes islâm üzerinden konuşmasa.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar