peygambere uymak

mütemadiyen ayetlerde emredilen şey. süper sivri zeka kur'an müslümanlarına göre bu kur'an'a uyun anlamına geliyormuş. yani uymak için okuduğun kitapta peygambere uyun diyor ve bu zaten uymak için okuduğun kitaba uyun anlamına geliyormuş. bu nasıl bir kafadır arkadaşım? hadisleri reddetmek için bu ne kıvrak hareketlerdir? bu ne acayipliktir?
devamını gör...
buhari ve müslime uymak istemeyenleri kur'an'ı reddetme noktasına getiren emir. madem buhari ve müslime uymak istemiyorsun hadi peygambere uy o zaman. bul da uy. yoksa bu emrin gereğini yerine getirmemiş olacaksın.
devamını gör...
puahahah diye güldüğüm tespitimsi.

peygamber kurana uygun olmayan bir şey mi diyor? demiyorsa, hadisten ziyade yine kurana uymak mantıklıdır. sonuçta kuralı peygamber koymuyor, Allah koyuyor.

diyorsa uymak gafletine düşmek de ne bileyim iştedir.

tapındığın kulak aşırması bilgiler mi? yoksa Allah mı? bir karar ver ki, peygamberin beşer olduğunu, ona değil kurana uymak gerektiğini anla.


(bkz: elf gözlerim şirk mi görüyor milena)
devamını gör...
bir inancın temsili, tebliğcisi ve diğerlerine Allah'ın emirlerini anlatan bir seçilmişe inanmaktır. dünyadaki her bir insana ayrı ayrı vahiy gelip de bir topluluğa karşı görevlendirilmedi değil mi? peygambere inanmak imanın şartlarındandır. onsuz bir inanç olamaz. zaten kuranı yaşayan bir insanı takip etmek niye anormal görünüyor anlamadım. ayrıca insanlar iyi örnek gördükleri birilerini zaten takip eder.
devamını gör...
peygambere uymakla emrolunmuştuk.
işimize gelmeyince kendimizce peygamber uydurduk.
"ene beşerun mislikum" yerine " melek peygamber istedik "
ehl-i kitabın peygamberlerine yaptıklarını biz de yapmayacak mıydık. nebi bize böyle haber vermemiş miydi ?
devamını gör...
Allah'ın kuranda verdiği emir. Allah kuranda peygamberin neye uymasını bildirdigi için bugun kurana uymanız kurani takıp etmeniz sizi kurtuluşa erdirir. peygamberin bugun olmaması bu konuda sorun teşkil etmez.

ama Allah kuranda mezheplere boyun egin tarikatlara parcalanin kendinizi şeyhinize adayın dememiştir. aksine bolunmeyin demiştir.
devamını gör...
kur'an apaçık diyenleri kıvırmakta birbirleriyle yarıştıran emir. hani apaçıktı? apaçık bir şekilde peygambere uyun emri var. haşa Allah'ı anlatmak istediğini anlatamamakla mı itham ediyorsunuz? yok aslında kur'an'a uyun demek istedi falan. baya bildiğin apaçık bir şekilde peygambere uyun yazıyor. yani neresinden bakarsan bak öyle yazıyor.

lafın tamamı abdala söylenmez ama ben yine de söyleyeyim. hani namaz kılın, zekat verin diyor ya. bunlar anayasa gibi, temel hükümler. bunların şekli, zamanı, nesi, nasılı peygamber tarafından öğretiliyor. peygambere uyun emrinin anlamı bu. anadın? de hadi şimdi bul da uy.
devamını gör...
muhammed ibnu rükâne, babası radıyallahu anh'tan anlatıyor: "resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"bizimle müşrikler arasındaki fark, kalansuveler üzerindeki sarıklardır."

ebu dâvud, libas 24, (4078); tirmizi, libâs 47, (1785).

yarından itibaren herkes sarıkla dolaşacak. yoksa peygambere uymamış olursunuz.
devamını gör...
peygambere uymak her müslümanın görevidir. fakat uydurma hadisler ve sünnetler olduğunu da hiç kimse inkar edemez herhalde. dünyada korunmuş tek şey vardır o da kuran'ı kerimdir. ayetle sabittir tek bir harfi değiştirilmemiştir ve Allah'tan geldiği gibidir. geriye kalan hiçbir şeyin de garantisi yoktur, Allah da böyle bir garanti vermemiştir. peki bu peygamberdendir diyenleri napacağız? işte orda kuran devreye girer. eğer peygamberden denilen emir kuran ile çelişiyorsa işte orda sıkıntı vardır. kuran bir hidayet kitabı diyor Allah. iyi de bu kitabı okumadan o hidayete nasıl ulaşacağız, Allah kuran'da bir sürü emir vermiş onları nasıl öğreneceğiz, peygamberimizin dönemi ile şu dönem arasında büyük farklar var günümüze dair hükümleri nerden çıkaracağız çünkü peygamberimizin bunlara dair uygulaması yoktu. veya onun bazı uygulamalarına bu Allah'tan mı senin fikrin mi ya resullallah diyen sahabeleri napıcazğız.

peygamber sadece bir postacı değil. büyük bir insandır, rabbimiz bu göreve layık görmüşse bize de ona saygı/sevgi duymak ve uymak düşer.

ve şu hale bak. Allah iyiliği emret kötülüğü nehyet diyor ama biz aramızdaki sıkıntıyı dahi halledemiyoruz ve birbirimizi yiyoruz. peki bu arada açlıktan ölenler, kardeşi yanında olmadığı için işkence gören ve şehit olan müslümanların elleri öbür dünyada yakamızda olmayacak mı? peygamber hz isa'nın başına gelenlerin kendi başına gelmesinden korkuyordu. peygamberimiz canımızdır. çevremizde bulunan herkesten çok sevmemiz ama titiz olmamız gerekiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar