peygamberlere doğrudan isimleri ile hitap etmek

iş yerininin amirine, mahalle muhtarına, ülke yöneticisine isimlerinin yanına mutlaka saygı bildiren ifadeler kullanan insanların, Allah teala tarafından ilahi emirle görevlendirdiği kulları olan kutlu peygamberlerine günümüzde yapılan en büyük saygısızlıklardandır. bizim ismini anarken huzur ve sekinet bulduğumuz peygamber efendimize, adamın biri gelip “muhammed şöyle dedi” gibi bir cümle ile başlayan girizgah yaptığında dâhi katlanamıyorum. saygısızlığın, terbiyesizliğin bu kadarı.

bizim efendimiz, Allah teala’nın kutlu peygamberleri ve habibidir. sizin efendilerinizin ağalar, paşalar bilimum hükümranlardır. keşke bir şeyleri fark edecek kadar gözleriniz görse, kulaklarınız işitse...
devamını gör...
hazreti deyince peygambere "sevgili" demiş olmak dışında herhangi bir saygı gösterilmediğini bilmektir.sevgili kamil,ahmet,ayşe,fatma diyerek hangi insanın hasletlerinin farkına vardınız?

namazda salli ya da barik okurken."allah'ım muhammed'in ümmetine ibrahim'in ümmetine hayır ve bereket verdiğin gibi hayır ve bereket ver." deyince hem ibrahim'e hem muhammed'e saygısızlık mı ediyoruz hep birlikte?

ondan sonra kendine k.s.(killing strike) filan diye isim takıp protokolün altına kendi meczubunu yazacaklar.işi arapça ünvanlarla kotarıp olayı da çaktırmayacaklar.

arapça fanatizmi,emevi protokolcülüğü tatbik etmeye niyeti yoksa insanların?onlar sizin yıkama yağlamanıza karışıyor mu?
devamını gör...
şimdi benim ilk ismim peygamber isimlerinden biri, teknik olarak burada etimolojik bir problem var. şimdi bana o ismin koyulması günah mı okur sevap mı? alın size ikilem.
devamını gör...
biraz niyetle ilgili bir konu.
ben sade isimleri ile anmaktan haya ederim o ayrı mesele. fakat islami olarak bir ön hitap şart mı açıkçası duymadım. günah mı değil mi işin orasına bakmak lazım.
diyelimki zorunluluk yok ama sen yine de benim gibi güzel bir hitapta bulunabilirsin. ne güzel.

yoksa günümüz şartlarında falancaya bile bey diyorsak peygambere neden bir hitap zorunluluğu olmasın diye düşünmek pek doğru bir mantık gibi gelmedi bana.

tekrar edeyim; sonuç ne olursa olsun ben güzel sıfatlarla isimlerini zikretmeye devam edeceğim.
devamını gör...
inanmayanlar için sorun olmayabilir ama bir müslüman için edepsizliktir. anne babamıza bile ismiyle hitap etmiyoruz kaldı ki alemlere rahmet olarak gönderilen ve sahabenin "anam babam sana feda olsun ya rasulallah! " dediği peygamber( s.a.s) ismiyle hitap etmekten imtina etmek gerekir.
devamını gör...
muhammed peygamber dünyanın en ahlaklı insanıdır.
muhammed peygamber dünyanın en iyi insanıdır.
muhammed peygamber güzel ahlakın en iyi örneğidir.
muhammed peygamber insanları kurana uymaları konusunda uyarmıştır.
muhammed peygamber Allah'ın elçisidir.
devamını gör...
şimdi bizim mu'minler şeyhlerinin isimlerinin önüne 3 5 san getirince, peygambere direkt ismiyle seslenmek bir garip geliyor. evet.

Allah'ım, ya rabbim" diyorum, bir sorun oluyor mu?
devamını gör...
adamlar peygamber de bizim gibi sıradan insan deyip duruyorlardı, boşuna değilmiş. öyle ya şimdi peygamberimizin isminin önündeki sıfatları da kaldırsınlar yürekleri soğur belki. kendileri peygamber gibi temiz insan olmayı başaramayınca peygamberleri kendi saflarına indirmeye çalışıyorlar. ey bre gafiller kömür ile elmas bir midir, sorarım size.
devamını gör...
peygaberlerden bahsederken hürmet belirten ifadeler kullanan müslümanların ne kadar kalpten bağlı oldukları konusunda bir yorum getiremem ama bu zamana kadar karşılaştığım bütün "o da senin benim gibi normal bir insandı"cı elemanların işinin gücünün bu hürmet gösteren kitleye yukarıdan bakıp, belli kalıplarla onları hep ezmeye çalışmak olduğunu çok net söyleyebilirim.. bu tipler dinini kendisi için öğrenmekten ziyade çevresindekileri sürekli "cahil la bunlar" tarzı yaftalayarak onları alt etmek için öğrenirler.. sağa sola caka satan bu elemanlar bu didişmelerle o kadar meşguldürler ki gece namazlarına falan vakitleri kalmaz.. bırak gece namazlarını sünnet kılanlarına nadiren rastlanır.. her şeyi en iyi onlar bilirler, hele iki üç tanesi bir araya geldi mi mangalda kül bırakmazlar.. böyleleriyle karşılaşınca hiç muhatap olmadan o ortamdan uzaklaşmak en hayırlısıdır..
devamını gör...
(#6627204)

namazda salli ya da barik okurken."allah'ım muhammed'in ümmetine ibrahim'in ümmetine hayır ve bereket verdiğin gibi hayır ve bereket ver." deyince hem ibrahim'e hem muhammed'e saygısızlık mı ediyoruz hep birlikte?

pardon ama kim engelliyor sizi? kim yapamazsınız diyor?

yapıp yapmamak başka “yapmayı istemek” başka azizim. yapmayı istemiyorsunuz kulp buluyorsunuz. yapmayı isterseniz yapmış gibi olursunuz. ama hep yapmazsınız hem de yapana dokunursanız bu olur mu?

hz. peygamberin ve diğer kıymetli şahsiyetlerin adı nerede geçerse geçsin kalbimizin bir yerinde ona içerden bir selam göndermek Allah’a derinden saygı gösteren kişilerin ameli. derinden saygı duymuyoruz hem amelimiz az ama adı geçince bizden ala müdavimi yok! bu ne iş?
devamını gör...
babasına bile ismi ile hitap edemiyor, kalkmış peygamberlere ismi ile hitap edecekmiş hadi oradan!
edep, adap nedir bilmeyen ve dahi umrunda olmayanların yaptığıdır.

edep yâ hû.
devamını gör...
doğru olanı peygamberimiz ya da peygamber efendimiz, muhammed peygamber de denilir ya da hazreti peygamberimiz de denilir. diğer peygamberler içinse musa peygamber ya da isa peygamber denmesi münasiptir. bundan başka son dönemlerde şöyle de bir hata seziyorum. bu hatayı ilahiyat profesörleri de yapıyor, peygamber ve halifelerle ilgili kıssa anlatırken sanki şahit olmuşlar gibi di' li dı' lı geçmiş zaman kipini kullanıyorlar. bu tarih konusunda tarihi savaşlar ve kişilikleri anlatırken de böyle anlatılıyor. halbuki geçmiş ve tarihi olaylar miş'li mış'lı zaman kipiyle anlatılır. sonuçta görmediğimiz yalnız duyduğumuz ve öğrendiğimiz konular bunlar.
devamını gör...
ne farkeder dedigim eylemdir.. sen hazreti muhammed de, digeri sadece muhammed desin .. sekilcilige ne gerek var?

onemli olan onun gosterdigi izde gidebiliyor musun,gidemiyor musun..
devamını gör...
Allah’a inanmıyorum ve muhammed benim için yalnızca tarihi bir karakter, tıpkı iskender, sezar, isa vs. gibi. bunlardan bahsederken sayın sezar, sevgili napolyon, hazreti isa demiyorsam muhammed için de demem. islama özel bir şey değil.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar