pieter bruegel

#özgürler 

1525-1569 tarihleri arasında yaşamışŸ hollandalı rönesans ressamı. kır manzaralarını ve köylülerin yaşamlarını resmettiği tabloları vardır. hatta hep köylüleri çizdiği için kendisine "köylü bruegel" lakabı takılmıştır. bu lakabın takılmasının bir nedeni de kendisiyle aynı adı taşıyan ve aynı zamanda ressam da olan oğlundan ayırt etmektir. bu yüzden; elder pieter bruegel de denir, yaşlı olan veya kıdemli olan anlamında...
devamını gör...
brughel döneminde dini ressim yapanların aksine daha çok köylülerin hayatını konu edinen ressimler yapmıştır. uzun yıllar pek bilinmeyen ressam baudelaire kendisine hayran olunca keşfedilmiştir. kendisi resmedeceği kahramanları tanımak için aylarca onlarla kalır birlikte yer içermiş. netherlandish proverbs (flemenk atasözleri ) isimli eserinde 100 den fazla atasözüne atıfta bulunmuştur.
ikarus'un düşüşü tablosunda yunan mitolojisindeki ikarustan esinlenmiştir. kanat takıp uçmayı başarınca hızını alamayıp güneşe çok yaklaşan ikarasun balmumundan kanatları erir ve düşer fakat bruegel'in tablosunda ikarus nerdeyse görünmez denize düşmüş olan ikarus'un zorlayarak bacaklarını görürüz tarlasını sürmekte olan çiftçi ve koyun giden çoban ise ikarus'la hiç ilgilenmez ona dönüp bakazlar bile. dönemindeki diğer ressamların para için klise ve zenginlerin evlerine ressimler yaptığı dönemde bruegel hem işlediği konular hem ressim tekniğiyle dönemi için oldukça farklı bir sanatçıdır.
devamını gör...
brueghel peyzajları ve köy temalı resimleriyle tanınmış hollandalı rönesans ressamıdır.

avcıların dönüşü


yaşlı çiftçi kadın


köylülerin düğünü


katliam


çiftçilerin düğünübethlehem’de nüfus sayımı resmiyle ilgili belgeseli aşağıdaki linkten izlenebilir.

https://www.dailymotion.com...
devamını gör...
yukarıdaki eseri inceledim.
kendisi yetenekli bir psikopata benziyor.
hatta içimden "allah'ın manyağı" dedim. şuan dışımdan da demiş oldum tabi.
karakterlerin neredeyse hepsinin ya ağzı açık, ya da bir şey öttürüyor. çocukken çok baskı altında kalmış sanki. sürekli haykırıp ses çıkarası var. birilerini kesiyor biçiyor. kin dolu içi. çok hırpalanmış.
dayak yemiş, kendi atamamış.
alaya alınmış, kendi alamamış.

ama eğer kuzeni çizdiyse bütün bu çıkarımlar çöp oluyor tabi.*
devamını gör...
yaklaşık 1525-30 arasında breda'da doğar. kendisi hakkında pek fazla bir bilgiye sahip değiliz maalesef. hakkındaki sayılı bilgilerden bazıları hieronymus bosch'un yapıtlarını çok iyi bildiği, genellikle köy ve köylülerin sıradan yaşamlarını resmettiğidir. bunun dışında bir de 'yaşlı köylü bruegel' olarak tanındığını biliyoruz. bunun dışında yaşamı hakkında pek bilgimiz bulunmamaktadır.
devamını gör...
tabloları flaman atasözleri cenneti neredeyse her tablosuna bir tane serpiştirmiş tabii ben de bu bilgiyi inceleme yazılarından öğreniyorum anladığım yok. tablolarında genel olarak kalabalık bir hava var ancak özele indiğinde her unsur tablodan bağımsızmış gibi görünüyor. güzel yüz de resmetmiyor, kullandığı kadın, erkek, çocuk hep çirkin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar