ping

vakti zamanında mirc gibi sohbet programları kullanırken ekranın donması üzerine, "acaba millet hep birden yazmayı bıraktı da derin bir sessizlik mi var, yoksa benim bağlantıda mı bir sorun var" şüphesini gidermek için yazılan komut. "ping" yazıp gönderiyorsun, "pong" diye cevap gelirse, bil ki bağlantı tamam. gelmemişse bağlantıda bir sorun var demektir.
devamını gör...
iki ağ* aygıtı arasındaki bağlantıyı kontrol etmek için kullanılan programcık, hedef aygıta ıcmp paketi gönderir ve aynı paketin geri dönüşünü bekler. bu şekilde hedef aygıta ne kadar uzak olduğunuzu da anlayabilir,* paket kaybını görebilirsiniz. ping kullanılarak yapılabilen ataklar nedeniyle (bkz: firewall) tarafından bloke edilebilir.
devamını gör...
makinanın aktif olup olmadığını test etmek amacıyla gönderilen sinyal gibi bir şey. bir odada birinin olup olmadığını anlamak için kapı çalıyoruz. ses gelirse anlıyoruz ki odada birileri var. işte ping de o işe yarıyor. cihaza ping gönderiliyor. eğer cihazdan geri dönüş olursa anlaşılıyor ki çalışıyor ve gönderilen ve gönderen cihazlar arasında da düzgün bir bağlantı var.
devamını gör...
adsl'den sinyal gelip gelmediğini kontrol etmeye yarayan şey. ping süresi ne kadar uzunsa mouse ve klavye kullanımınız o kadar sertleşir.
bakiniz yükleniyor logosu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar