piraye'ye mektuplar

nâzım hikmet’in 1933-50 yılları arası, 17 yıl boyunca, çeşitli cezaevlerinden yazdığı mektupları içerir. ilk etapta nâzım’ın üvey oğlu memet fuat bengü’nün (ö. 2002) 1975’te nâzım ile piraye adlı kitabı hazırlarken yararlandığı mektuplar piraye’nin vefatı üzerine memet fuat tarafından derlenir ve 1998’de ilk olarak adam yayınları tarafından basılır.
memet fuat eseri hazırlama amacını şöyle dile getirir:
“...amacım özellikle nâzım’ın şiiri ile yaşamı arasındaki iç içeliği vurgulamak, aşk gibi yoğun duyguların çarşı pazar mantığıyla değerlendirilemeyeceğini göstermekti.
insanların nâzım’a boşu boşuna çektirdikleri acıların derinliğini anlamalarını, oynanan küçük oyunların ne büyük yıkımlara yol açtığını görmelerini istiyordum.”
memet fuat, mektupları derlemeyi planlıyor fakat 96’da geçirdiği solunum yetersizliği nedeniyle süreci hızlandırıyor. mektupların yazımı ve yer yer tarihsiz mektupların sıralanmasında emeği geçen semih gümüş’e bir okuyucu olarak kendi adıma teşekkür ederim.
okudukça gerçekten ne büyük aşk, ne büyük şair demeden edemiyor ve bunu bazen çok derinden hissediyorsunuz.
son olarak nâzım’ın da dediği gibi bizden kendisine hudutsuz eyvallah.*)
devamını gör...
her biri aşk kokan, sevgi dolu mektupların kitap halinde olan eserin adıdır.
hemen her mektubu, 'sevgili karıcığım' diye başlıyor...

hasret kaldık böyle aşklara..
devamını gör...
yahu Allah aşkına bu mektupların akabinde gelişen olaylarla ilgili hiç mi malumatınız yok. edebi anlamda tamam hoş olabilir de yani, günümüzde böyle aşklar yok denecek bir durum var mı allasen kardeşlerim.
devamını gör...
''muhakkak bir gün seninle ben aynı anda birbirimizi düşüneceğiz, yeter ki sen ömrünün herhangi bir saniyesinde de olsa beni düşün.''

(piraye'ye mektuplar, nazım hikmet ran.)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar