pire

ya rabbi o küçücük canlı koskoca bünyeyi sabaha kadar uyutmamayı nasıl beceriyor? tutmak istersin gözükmez, hadi gördün tuttun sen öldü diye elinden bıraktığında zıplayıp kaçar. bünyesinin kaç misli büyüklükte zıplayabiliyor. vücudunda gezindikçe yerinden zıplarsın. özellikle küçük baş hayvan yetiştiren evlerde çok oluyor.
devamını gör...
tropik, astropik ve ılıman bölgelerden kutup bölgelerine kadar yayılmış olan bu böcekler özelleşmiş vücut yapıları sayesinde memelilerin ve kuşların derisine tutunarak kanlarını emer, konakları arasında yer değiştirirken son derece tehlikeli hastalıkları da bulaştırabilir.
devamını gör...
vebanın insanlara bulaşmasında baş rolü oynayan keme piresi (xenopsylla cheopis) ve akrabaları ortaçağda avrupa nüfusunun yaklaşık dörtte birinin ölümünden sorumludur.
devamını gör...
pireler dış parazitlerdir. memelilerin ve kuşların kanlarını emerek yaşamlarını sürdürürler. boyları 1,5 milimetreden 3,3 milimetreye kadar değişiklik gösterir. hızlı hareket edebilen genelde koyu renkli canlılardır.
devamını gör...
genellikle köpek, kedi, insan, tavşan ve kümes hayvanlarında bulunurlar ve ısırdıkları yerleri uyuşturmak için kullandıkları salgı kaşınıtı yaratır.
devamını gör...
alerjik reaksiyon gösterildiği takdirde deride kızarıklıklar oluşur. taşıdıkları yersinia pestis adlı (bakteri) insanlara bulaştığında ölümcül hıyarcıklı veba hastalığı meydana gelebilir.
devamını gör...
canlılar içerisinde harekete başladıktan sonra ivmelenmesi en yüksek olan parazit. dünyanın en hızlı koşan insanlarının 10 saniyede 40 km/s hıza eriştikleri vaziyeti ile bir pirenin 10 saniyede bir uzay mekiğinin 30 katı hızında ivmelendiği gerçeğini karşılaştırırsak pirelerin ne kadar muazzam bir canlı oldukları anlaşılır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar