pirzolayı siz kıymayı fakirler yiyecek

gıda tarım ve hayvancılık bakanı ahmet eşref fakıbaba açıklaması.

"pirzolayı siz yiyeceksiniz, fakir fukara kıyma yiyecek. olay nedir, biliyor musunuz? piyasa stabil bir fiyat yakalayacak. 3 ay sonra bir daha konuşalım"

et ve süt kurumu etlerinin marketlerde satılmasına ilişkin milletvekillerinin eleştirilerini yanıtlayan fakıbaba, "farzedelim ki gittiniz, et saat 11.00'de bitti. zaten siz gitmezsiniz, ben de gitmem. 'kasabımdan 40 liraya alırım.' dersiniz. biz o etleri dar gelirli insanları korumak adına oraya koyuyoruz. esasında benim hakkım yok onu tüketmeye, sizin de hakkınız yok. esasında sizin bize teşekkür etmeniz lazım, fakir insanları etle buluşturuyoruz."

ya bu akp'liler konuşmasın gerçekten. insan bu kadar patavatsız konuşabilir. ağam lütfetmiş bizden teşekkür bekliyor. ulan hayvancılığın içine eden de senin bakanlığın değil mi. hiç kusur bakmayın ne ismet inönü ne atatürk hayvancılığın içine etti. siz yaptınz sonra da ucundan koklatıyorsunuz işte. bunu da lütuf olarak sunuyor. ha bi şu da var senin verdiğin fiyat ile et alamayacak çok kişi var bu ülkede. tabi sen veya çevrendekiler zaten pirzoladan aşağısana inmediğiniz için no problem.

ekleme: bakanın bir gün sonraki açıklaması; ben yemediğim eti kimseye yedirmem
devamını gör...
"bakan bey bunu geç de ucuz et ihalesini kimler aldı bi onu söle" dediğim konuşma. vay arkaaş lan. et ve süt kurumu tamam da, a101 ve bim ne ayak. bu iki market zinciri kimlerin? sınıf farkını gözümüze sokan bi siyaset zenginini daha fazla hor görmeden entryi bitireyim. hadi bağalım.
devamını gör...
hayvancılığın ve tarımın zayıflamasındaki en önemli faktör doğudaki terör tehlikesiydi. özellikle ilçe ve köy yerlerinde halkın çalınan malları veya gelirinden alınan haraç bölge insanını bıktırmıştı.

ikinci faktör insanların art niyetli oluşları. verilen kredi destekleri veya hibeler, denetim eksikliğini -ki hükümetin en büyük sorunudur- kullanarak hiç edildi. yatırım yerine harcamaya giden kobiler sektöre en büyük darbeyi vurmuştur.

bu alıntı, resmi sayfadan alınan destek ve hibe paketinin büyüklüğünü gösterir;

--- alıntı ---

2016 yılında yaklaşık 15.000 genç çiftçiye çeşitli projeleri karşılığı olarak 450 milyon tl'lik hibe kullandırıldı. bu bütçenin 337 milyon tl'si büyükbaş/küçükbaş hayvancılık projelerinde, 68 milyon tl'si arıcılık ve kanatlı projelerinde, 45 milyonu ise bitkisel üretim projeleri için kullandırıldı.

hayvancılık projeleri kapsamında; 8.514 genç çiftçiye kişi başı 6 adet olmak üzere toplam 51.084 büyükbaş hayvan ve 2.680 genç çiftçiye ise kişi başı 40'ar adet olmak üzere 107.200 adet koyun/keçi teslim edildi. arıcılık ve kanatlı projeleri kapsamında 2.264 genç çiftçiye 68 milyon tl ve bitkisel üretim projeleri kapsamında 1.520 genç çiftçiye 45 milyon tl hibe verildi.

--- alıntı ---

yüzeysel değerlendirmeler hataya götürür. hayvancılıktaki vergi indirimleri, yem maliyetlerinin indirilmesi, hibeler ve destekler neden sonuç vermiyor? büyük firmaların kendi çıkarı ve sektöre hakim olabilmek adına oluşturdukları et stoğu ise zararın üçüncü faktörü.

fakıbaba'yı günahım kadar sevmem, lakin kabinedeki yeni bir isim olması ona zaman vermemiz gerektiğini gösterir.

konuşmadan iş yapın, saçma sapan gündeme gelmek hem size, hem partiye zarar. anlayın artık bunu!
devamını gör...
nerden baksan tutarsızlık nerden baksan ahmakça bir savunma!
sırf a.101 ve bim nemalansın diye, bakanın lafı getirdiği noktaya bir bakın Allah aşkına. sayın bakanım anladık siz urfa'nın ağalarındansınız yani hep diğerlerini aşağı, maraba, gariban görmeniz normal de artık devletin temsilcisi olduğunuzu hatırlayın yahu. ihaleyi verdiğiniz iki sözde muhafazakar mağazanın kıymalarından ve sucuklarından daha geçen ay yapılan incelemede bol miktarda sağlığa zararlı ve hijyensiz sakatatlar çıktı tükürük bezinden safra kesesine kadar. ayrıca seksen bir ilde şubesi olan sadece o iki market zinciri vardı demek nasıl bir bahane? her partinin her köyde bile şubesi varken, şehir merkezlerinde bari et satış noktası açmaya devletin gücü yetmiyor mu da bir de aracı markete komisyon ve kâr bedeli ödüyor vatandaş...
devamını gör...
(bkz: bunlar monşer)

lütfedip ucuz et almazmış beybaba. taşıma suyla değirmen döner sanmış. fakirrler alacakmış bimden ucuz et. bence maaş bordrosu ile alınsın şartı getirilsin. ucuzcu fakirin kıymasına dadanan pirzola beyleri çıkabilir maazallah.
devamını gör...
piyasanın stabil bir fiyat yakalayacağını iddia eden bir bakanın 2017'den kalma beyanı. ne kadar da ileri görüşlü bir bakan. kırmızı etin kilosu 70-80 lirada sabitlendi. halk kırmızı et isterse kendini ısırabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar