pisa 2015 sonuçları

72 ülke arasında yapılan eğitim araştırmasının -bilim, matematik, yazı gibi sınavların- sonuçları.. cağnım ülkem, güzel ülkem sonlarda yer alıyor..

http://www.cnnturk.com/duny...

bir kez daha eğitim sistemimiz hakkında düşündürdü.. zeka fışkıran çocuklar var, okul dışı farklı aktivitelerde başarılı olan yada günlük yaşamında basit kurallarla bir çok güzel iş yapan çocuklar varken bunları iyi yönlendirememek üzücü..
devamını gör...
atatürk ilke ve inkılapları ile yönetilen, laiklik ilkesini benimsemiş, eğitim kurumlarının hepsinde en az bir atatürk heykeli bulunan, sınıflarda ve odalarında en az bir atatürk resmi bulunan, tüm ders kitaplarında atatürk resimleri ile başlanan, ilk derslerden itibaren atatürk ezberletilen, milli bayramlarda atatürk üzerine methiyeler düzenlenen, bayramlarda ülkedeki millilik değerini artırmak için bir ay önceden hazırlıklar yapılıp öğrencilerin bayram hazırlığı yapıldığı bir eğitim sisteminde niye böyle bir sonuç çıktığının tartışılması gerekir bence. atatürkçüyüz yahu biz.

başöğretmenimiz atatürk yahu bizim!

milli eğitim bakanı atatürk ile ve inkılapları üzerine yemin ediyor birde.

niye böyle oldu ki.

devamını gör...
bizde "eğitim"in amaç değil, güçlünün elinde araç olmasındandır.

eski güçlülerin "laik cumhuriyet nesli", yeni güçlülerin "dindar nesil" yetiştirme arzusu yüzünden bir türlü eğitimde başarı sağlanamadı.

şu milli eğitim bi kez de bilim üretmek amaçlı kullanılsa bayaa gelişme sağlayacağız ama "cık". bu kafalarla aşağı gideriz ama yukarı çıkamayız.
devamını gör...
osmanlı nefreti öğreten eğitim sisteminin sonuçlarıdır. osmanlı'yı vatan haini gibi gösteren eğitim sisteminden doğru bir uygulama beklemek saçmalıktır zaten.

halbuki o osmanlı devleti atatürk'ü yetiştirmiş bir sistem kurabilmiştir.

ne hikmetse atatürkçülerin büyük bir kesiminde de osmanlı nefreti var.

ayrıca oktay sinanoğlu'nun yerden yere vurduğu fullbright antlaşmasına bir göz atmanızı istiyorum.

ekleme: ayrıca eğitim milli olmayınca koray çalışkan gibi profesörler türedi. devletin baş düşmanlarından birisi olan pkk'ya övgüler dizildi.
devamını gör...
akp nin her yeni eğitim döneminde eğitimin biraz daha içine etmesinden dolayı şaşırılmayacak sonuçtur. şimdi akp öncesi diyenler de çıkacaktır ama akp kendisinden öncekinin üzerine hiçbir şey koymadı. aksine var olanı da götürdü.
devamını gör...
akp veya başka parti diyerek sığ düşüncelerde olmamamız gereken söylemlerdir.

akp'nin eğitim sisteminde bocaladığı aşikardır evet fakat akp'nin eğitim sisteminde berbat olduğunu söylemek için biraz zaman daha beklemek lazımdır.

öncekilerin eğitim sistemi çok güzelmiş caf cafına da inanmam kusura bakmayın.

çünkü neden inanmam. türkiye cumhuriyeti'nin son ahvaline bakarım.

dünya çapında bilim adamın var mı?

dünya çapında üniversiten var mı?

dünya çapında markaların var mı?

dünya çapında teknolojin var mı?

sormakla bitmez.

bu sorulara vereceğimiz cevaplar maalesef hayır olacaktır genel olarak. çünkü ister atatürkçü olsun, ister muhafazakar olsun, ister aşırı milliyetçi olsun, her ne olursa olsun hepimizin suçu bu. çünkü millet olamadık. her alanda iktidar kavgasına büründük.

sistem sorunu olmayan osmanlı'nın aksaklıklarının üzerine dizayn ederek, o tecrübelerimizi kullanmayı red ettik ve ülkey isıfırdan kurmaya çalıştık.

doğal olarak kökü karpuz olan insanlardan avakado, ananas yetiştirmeye çalıştı türkiye cumhuriyeti. sonuçta da ne olduğu belli olmayan ürünler çıktı.

yani bu sorunu tartışmak için 1876 yılından itibaren ele alıp, detaylıca irdelemek gerekir.

ve tabiki düşmanların devamlı saldırı halinde olduğunu da unutmamak gerekir.

nefret ettirilmeye çalışılan fakat zerre miktarda nefret ettirilemeyen osmanlı dediğimizde saymakla bitirimediğimiz alimler, sanat ustaları, el sanatları çıkar.

mimar sinan deriz o bile yeter. atatürk dersem zaten atatürkçüler bile şaşırır. o beğenmediğiniz osmanlı yetiştirdi o tapınma derecesinde sevilen atatürk'ü. o da sağolsun çok güzel oynadı bu milletin denea'sıyla.

ekleme: dünyanın ilk denizaltını üreten bir sistemi vardı osmanlı'nın.

ayrıca şuan övündüğümüz köklü kurumların büyük çoğunluğu da osmanlı zamanında kurulmuştu zaten. beşiktaş, fenerbahçe, galatasaray spor kulüpleri de dahil.
devamını gör...
düşünen ve ibret almak isteyenler için çarpıcı sonuçlardır.

eğitimi siyasi iktidarların elinden kurtarmadığımız müddetçe kim gelirse gelsin her zaman en alt sıralarda yer alacağız. sağ sol, laik islamcı kavgası yaptığınız müddetçe bu iş düzelmeyecek.
devamını gör...
akp içinde etmemiştir ama dışında da etmemiştir. görünüşe göre hiçbir şey yapmamış.okulda öğretmiyoruz sınıf geçirip diploma veriyoruz amaç öğrenmek değil diploma. her nasıl olacaksa bu zihniyetin değişmesi lazım.

t: utanç verici sonuçlardır.
devamını gör...
başarısızlığın rekabet eksikliğinden ve eğitimcilerin vizyonsuzluğundan kaynaklandığını düşünüyorum. güya konya'nın en iyi bir iki okulundan birinde okudum. düşünün okulun en büyük hedefi fen lisesini yakalamak ve meram anadolu lisesini geçmekti. arkadaş hedefi büyüt. hedefini sayılara indirgeme, niteliği ön plana çıkar. hedef listene odtü ye boğaziçi gibi üniversitelere x kadar öğrenci göndermek olsun. mit'e senede en az bir iki öğrenci göndermeyi hedeflemekle işe başla. uluslararası olimpiyatları takip et. ne bileyim yapman gereken işi yap. azıcık aldığın maaşı hak et. ama yok efendim br tane türkiye derecesi beyefendilere yetti. bu bile fazla aslında. bir anadolu lisesinde matematik öğretmeni nasıl olurda öss matematik sorusunu çözemeyip bizlerden çözümünü öğrenir ve hala o maaşı almaya devam eder. mezun olalı 12 yıl oldu hala anlamış değilim.
devamını gör...
çok kötü yönetilen eğitim sisteminin sonucudur.
ben okurken fen liselerinde sınıf mevcudu 24 dü ve öğretmenler sınavla geliyorlardı.artık mevcutar 30 a çıkarıldı ve öğretmenlerin sınavda aldığı puanın ağırlığı yüzde 30 a düşürüldü.
meslek ve fen liselerine ağırlık vermemiz gerekirken her yere imam hatip açarsak olacağı bu.zaten bakan açıklama yaptı sadece fen liselerine bakarsak iyiyiz imam hatip ve meslek liselerinin ortalaması düşük diye.
akpli politikacılar konu açılınca sürekli üniversite sayısından bahsediyor ama niteliklerinden asla bahsetmiyorlar. sürekli okul mevcutları arttırııyor bu yüzden de laborutarlar yetmiyor ve akademisyenler öğrencilere proje veremiyor hepsiyle ilgilenemeyecekleri için.
ayrıca yukarda birisi kemalizmden fln bahsetmiş.
http://1.si sonuçlar 2002 nin de http://gerisinde.ne yani akp kemalis eğitim tarzını mı arttırdı yani?
2. si pisa eğitim araştırması keni dilinde okuduğunu anlama , matematik ve fen üzerinden oluyor.yahu matematikde fen de nasıl bir kemalizm olabilir?
3. osmanlı nefreti falan demişsinde müfredatta bak bakalım yükselme dönemi kaç hafta işleniyor gerileme ve dağılma dönemi kaç hafta işleniyor.bilip bilmeden sallamış.
devamını gör...
2018 sonuçları açıklanmış. türkiye yükselmiş ama ben çini inanılmaz kıskandım. ilk 4 ülke çin. hemde 3 branşta. matematik fen ve türkçe (çince).
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar