piyango

bir kumar çeşidi.

mülk sahiblerinin haklarının miktarlarını değiştirmek veya ortaklardan birinin hakkını yok etmek, yahut hakkı olmayana pay vermek için yapılan kur'a. satıcıların yaptıkları piyangolar, ziyan ve felaket sigortaları, kumarhaneler ve bankerler, birçok kimsenin malını elinden alarak, bunu kumar ve faiz ile başkalarına vermekte, başkalarından aldıkları haram paranın arslan payı da piyangocunun, bu işi organize edenlerin ceblerine girmektedir. (m. sıddik gümüş)

iki veya daha çok kimse, aralarında para topladıktan sonra kendi aralarında piyango çekip kazananların, vermiş oldukları paradan fazla almaları kumar olur. geri kalan kısmı hayır kuruluşlarına bağışlamaları, bu piyangoyu kumarlıktan kurtarmaz. (m. sıddik gümüş)

*
devamını gör...
osmanlı'da piyango başlangıçta yok, zaten ilk çıkışı 16. yy ingiltere'sinde, osmanlı'ya gelişi de 19. yy ortalarına denk geliyor. 1800'lü yılların başında gayr-i müslim bazı tüccarlar piyangoyu getirmek isteseler de bu ulemanın engellemesiyle karşılaşıyor.
1856 yılında ermeni katolik kilisesi'nin güvence vermesiyle bir eşya (istanbul yeşilköy'de evler ve arsalar) ve para karma piyangosu düzenlenmiş ama 2 yıl sonra, 1857'de yabancıların osmanlı topraklarında piyango oynatmaları yasaklanmış. kaçak lotarya oynatıcıları engellenemeyince de padişah sultan abdülaziz tarafından piyango oynatmak izne tabii olarak tekrar serbest bırakılmış.

bir küçük not: geçim sıkıntısı dolayısıyla sürekli milli piyango alan ismet inönü 1968 yılında büyük ikramiyeyi kazanmış.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar