planör


--- alıntı ---
Planör, kalkışŸı başŸka bir motorlu uçak tarafından çekilerek veya pist başŸında bulunan bir motora bağŸlı çelik halat yardımı ile hızlı bir şŸekilde çekilerek sağŸlanan motorsuz uçma aracıdır.

Planör, havada belli bir irtifaya geldiğŸinde çekici halattan pilotu tarafından ayrılır ve serbest uçuşŸuna başŸlar. GörünüşŸü ve kumandalarının işŸlevleri diğŸer motorlu uçaklarda olduğŸu gibidir. Ancak hava koşŸulları daha fazla önem taşŸımaktadır.Planör, motorsuz olduğŸundan özel bir kanat tasarımı vardır. Kanat profillerinin özel dizaynı, kanatların büyük ve genişŸ olması planöre büyük bir kaldırma kuvveti kazandırır.Planörün havada kalışŸı ve ilerlemesi hava fileleri ile sağŸlanır. Planörün ileri gidişŸi pozisyonunda oluşŸan hava fileleri kanat üstü profil kesiti sayesinde kanat üstünde türbilans oluşŸturur, yine kanat altı profil kesiti nedeniyle hava fileleri kanat altında kaldırıcı kuvvet meydana getirirler. Böylelikle havada kalma ve ilerleme sağŸlanır, çok kısa mesafede inişŸ kalkışŸ yapabililir. Planörün kokpiti tek veya çift kişŸilik olabilir. Kokpitde planörün dikey esende hareket

etmesini sağŸlayacak pedal, yine yatay eksende yatışŸ olayını sağŸlayacak lövye bulunmaktadır. Bunların dışŸında planörün hızını değŸişŸtirecek tali uçuşŸ kumandaları bulunmaktadır. Planörde yer ile planör arası kominikasyonu sağŸlayacak telsiz de bulunmaktadır. Dünyada ilk planörün mucidinin 1886 yılında bir deneme uçuşŸu esnasında düşŸerek ölen Otto LiLiENTAL olduğŸu bilinmektedir. Bugün planörcülük Avrupa ve Dünyada sevilerek yapılan hava sporlarının başŸında gelmektedir. Türkiyede de en eski hava sporlarından olup, Planör UçuşŸ Okulu 1935 yılında açılmışŸtır.

Planör EğŸitimi
Planör EğŸitim Kursları Türk Hava Kurumu tarafından yapılmaktadır. Her yıl inönü EğŸitim Merkezin 'de açılan planör kursu başŸlangıç, tekamül ve ileri tekamül kurslarından oluşŸmaktadır. Talep olduğŸunda bölgesel kurslar da düzenlenmektedir. Planör Baslangıç Kursu :Planörlerle ilgili gerekli olan teorik bilgilerle birlikte uçuşŸ eğŸitimi de verilir. Teorik bilgiler aerodinamik, meteoroloji, planörün kısımları ve

kontrollerini içerir. ilk uçuşŸ eğŸitimi intibaktır. Kumanda araçları kısa süreli kullanılır. Üçüncü uçuşŸtan itibaren dönüşŸler, kalkışŸ ve inişŸ kumandaları da yaptırılır. 9 ya da 10 sortilik bu eğŸitim uçuşŸlarından sonra meydan turu uçuşŸu yapılır. Meydan turu vinç kalkışŸı ile başŸlayıp dört sağŸa ya da sola dönüşŸten oluşŸan bir uçuşŸtur. Meydan turunu yalnız uçan öğŸrencilere Planör A Brovesi ve Sertifikası verilir.
Planör Tekamül Kursu: Bu kursta teorik dersler tekrarlanır. ÖğŸrenciler sırayla yalnız başŸına meydan turu, termik, yelken uçuşŸları yaparak Amatör Planör Pilotu Lisansı almaya hak kazanırlar.

--- alıntı ---

*
devamını gör...

--- alıntı ---
Planör, kalkışı başka bir motorlu uçak tarafından çekilerek veya pist başında bulunan bir motora bağlı çelik halat yardımı ile hızlı bir şekilde çekilerek sağlanan motorsuz uçma aracıdır.

Planör, havada belli bir irtifaya geldiğinde çekici halattan pilotu tarafından ayrılır ve serbest uçuşuna başlar. Görünüşü ve kumandalarının işlevleri diğer motorlu uçaklarda olduğu gibidir. Ancak hava koşulları daha fazla önem taşımaktadır.Planör, motorsuz olduğundan özel bir kanat tasarımı vardır. Kanat profillerinin özel dizaynı, kanatların büyük ve geniş olması planöre büyük bir kaldırma kuvveti kazandırır.Planörün havada kalışı ve ilerlemesi hava fileleri ile sağlanır. Planörün ileri gidişi pozisyonunda oluşan hava fileleri kanat üstü profil kesiti sayesinde kanat üstünde türbilans oluşturur, yine kanat altı profil kesiti nedeniyle hava fileleri kanat altında kaldırıcı kuvvet meydana getirirler. Böylelikle havada kalma ve ilerleme sağlanır, çok kısa mesafede iniş kalkış yapabililir. Planörün kokpiti tek veya çift kişilik olabilir. Kokpitde planörün dikey esende hareket

etmesini sağlayacak pedal, yine yatay eksende yatış olayını sağlayacak lövye bulunmaktadır. Bunların dışında planörün hızını değiştirecek tali uçuş kumandaları bulunmaktadır. Planörde yer ile planör arası kominikasyonu sağlayacak telsiz de bulunmaktadır. Dünyada ilk planörün mucidinin 1886 yılında bir deneme uçuşu esnasında düşerek ölen Otto LİLİENTAL olduğu bilinmektedir. Bugün planörcülük Avrupa ve Dünyada sevilerek yapılan hava sporlarının başında gelmektedir. Türkiyede de en eski hava sporlarından olup, Planör Uçuş Okulu 1935 yılında açılmıştır.

Planör Eğitimi
Planör Eğitim Kursları Türk Hava Kurumu tarafından yapılmaktadır. Her yıl İnönü Eğitim Merkezin 'de açılan planör kursu başlangıç, tekamül ve ileri tekamül kurslarından oluşmaktadır. Talep olduğunda bölgesel kurslar da düzenlenmektedir. Planör Baslangıç Kursu :Planörlerle ilgili gerekli olan teorik bilgilerle birlikte uçuş eğitimi de verilir. Teorik bilgiler aerodinamik, meteoroloji, planörün kısımları ve

kontrollerini içerir. İlk uçuş eğitimi intibaktır. Kumanda araçları kısa süreli kullanılır. Üçüncü uçuştan itibaren dönüşler, kalkış ve iniş kumandaları da yaptırılır. 9 ya da 10 sortilik bu eğitim uçuşlarından sonra meydan turu uçuşu yapılır. Meydan turu vinç kalkışı ile başlayıp dört sağa ya da sola dönüşten oluşan bir uçuştur. Meydan turunu yalnız uçan öğrencilere Planör A Brovesi ve Sertifikası verilir.
Planör Tekamül Kursu: Bu kursta teorik dersler tekrarlanır. Öğrenciler sırayla yalnız başına meydan turu, termik, yelken uçuşları yaparak Amatör Planör Pilotu Lisansı almaya hak kazanırlar.

--- alıntı ---

*
devamını gör...
motorsuz hava aracı.

ayrıca bir mustafa akar şiiri. susmanın da anlamlı olduğu anlardan birinde yazılmış olması muhtemeldir.

...

sana saçlarını tara dersem
rüzgârda atlılar geliyordur
ay karanlıkta incecik ve çok acayip deli olursun
benim suskunluğuma katılırsan
bunun da bir anlamı olur


...
devamını gör...
eğitimleri türk hava kurumu'nun planör uçuş okulu tarafından inönü eğitim merkezi ve akşehir eğitim merkezi'nde düzenlenmektedir.
devamını gör...
mustafa akarın aynı isimli şiirinin tamamı..

sana uçak alamıyorsam
türkiye ekonomisi kötü gidiyor demektir.
ama düşün ve unut hemen şimdi
bisiklet ölüme inandırmaz insanı
sana uçak almak da istemem
motorların sesindeki aldatır bizi
kekeleyen acil iniş çağrısı kesin kez devrimdir
yanlış durakta inmiş iki eski dost olabiliriz
buysa çok güzel
odalara sığmazsak kardeşlik ne güne duruyor
ürpermek ebediyettir kaç buradan
şizofreni hırkaları dikiyor mühendisler
son hızla
giyince unutuyorsun
ben de kendimde bir şey var sanırdım
bir şey kaset kapaklarını şenlendiren
sezen resmi gibi ayıp
depresyon fırkası buna inanıyor
sonbaharla gelen melankoli
üzülmeni istemiyor
sana saçlarını tara dersem
rüzgârda atlılar geliyordur
ay karanlıkta incecik ve çok acayip deli olursun
benim suskunluğuma katılırsan
bunun da bir anlamı olur
ey çocukluğumdan kalma altıpatlarlar
ey atasözü söyleyen kadınlar birden yaşlanırlar
çık da gel kibirli ve çok kabahatli
yalnız yürürken yakışıklı
geberesiye hora tepmek isteyen ben
sen benle çıkart şu güzelliğini çok fazla
çok fazla kaldır at saçlarını sevilmek için
çıldırasıya kitap okumak için
alabildiğine yeryüzünün kardeşi avuçlarımdaki ter
bakışlarımdaki bozgun
sana sevgimi grafikle anlatacağım artık
unutulmak için bile üşeniyorum şimdilerde
dünya resmen normal değil bana inanma
ama şuna inan
aşağıdaki grafiğe bakan olayı anlayacaktır
diyorsa birileri
tamam hepimiz delirmişiz
hepimiz başlığı yanlış okumuşuz demek ki
pi sayısı,
lan bana ne deme
ör sen saçlarını
uçakları yüksele yüksele batan bir dünyaya
uzat yine de saçlarını
eski karizmam yerine gelirse
bir bilet alırız tek gidiş
dönemezsen türkiye tarihi acıları ansiklopedisinde bir madde verirler bize
biri esmerdi şair
birinin saçları uzamış da uzamış
karma ekonominin baş belası
iki anarşist yaşamış.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar