plantsnap

harika bir machine learning uygulaması örneği aplikasyon.
bu nedir diye merak ettiğiniz bitkinin fotoğrafinj çekip sisteme yüklüyorsunuz, gelen sonuçlar 70%-80% oranında doğru ki bu güzel bir oran.
benim gibi bulduğu her çekirdeği toprağa sokup civciv çıkacak kuş çıkacak türünden iseniz sizin için biçilmiş kaftan.
devamını gör...
temeli görüntü işlemeye dayanan bir algoritmayla çalışıyor sanıyorum. fotoğraftaki görseli binlerce satır ve sütundan oluşan sayı matrislerine dönüştürüyor. bu matris içinde yer alan görüntünün opsiyonel kısmını tanımlayan verileri,(mini matrisleri) belli ölçüde eliyor. örneğin görseldeki ışık, keskinlik, matlık v.s... bitkiyi tanımaya yarayan belirgin nitelikleri tanımlayan ana matris içindeki diğer alt matrisleri(renk, yaprak ovalliği, damar biçimi v.s..)internette veya önceden yüklü bir veri tabanındaki görsel içindeki benzer şekilde ayıklanmış onlarınalt matrisleriyle karşılaştırıyor. matrisler arasında en yüksek kolerasyon yüzdesini yakaladığı resmi ve ona ait veriyi/bilgiyi size sunuyor.
devamını gör...
merak edilen bitkilerin tür adını veren uygulama.
adını sanını merak ettiğiniz her bitkinin fotoğrafını çekip yükleyerek adını öğrenmenizi mümkün kılmaktadır. soruşturduğunuz bitkiyle benzeşen bitkilerle de tanışmanıza vesile olmaktadır.
ilgilisi için muazzam nimettir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.