plasebo etkisi

ilaçların insanlar da denendiğŸi basamakta bazı deneklere ilaç, bazılarına da ilaçla aynı görünümde ama ilaç olmayan tabletler (plasebo) verilir. plasebo verilen grup kontrol grubudur. ilacın faydası bu denek grubuna kıyasla anlaşŸılır, istatistiğŸe böylece dökülür. garip bir şŸekilde plasebo alanlarda da iyileşŸme görrülmesine ise plasebo etkisi denir. bu halen açıklanamamaktadır.
devamını gör...
yapılan bazı deneylerde fiziksel iyileşme sağladığı kanıtlanmış etkidir. izlediğim bir belgeselde bu deneyler kapsamında bir parkinson hastasına ilaç diye bir madde içiriliyor. fakat hasta bu maddeyi parkinson ilacı sanıyor. bir süre bu maddeyi kullanan hastada gerçekten ilaç kullanıyormuşcasına olumlu etki görülüyor. hatta gerçek parkinson ilaçlarının yan etkilerinden muzdarip olan hasta, kendisine içirilen madde ile yan etkisiz bir şekilde parkinson tedavisi oluyor. aynı şekilde yapılan bir başka deneyde ise sahte bir bioenerji uzmanı gerçek bir bioenerji uzmanından daha iyi bir şekilde denekleri tedavi ediyor.
devamını gör...
åžifa niyetine deyip yutulunca ve hakiki şifa Allah'dan beklenince böyle bir etki de görülür işte. laf döndü dolaştı niyet, iman, inanırsan, kuantum ve başarırsın, değiştirirsine kadar vardı. ama atalarımız hep böyle söylemiş zaten.
devamını gör...
durduk yerde sen sarkiyi gor, boyle radarlarin ustunde afilli olsun sarki, sende bisiler cagristirsin, gitar sesine yeniden hayran ol, git gitar al, yillar gecsin evin bi kosesinde yatsin o gitar, bak bak huzunlen,sonra ipleme,unut, sonra tekrar gorunce huzunlen (bkz: boyle gider bu) iste biz buna placebo etkisi diyoruz. bir de kelebek etkisi var o ayri.
devamını gör...
ananemin, bonibonları romatizma ilacı sanıp bikaç hafta boyunca yuttuğunda(kimse niye karışmamışsa artık, annem anlatır),romatizmasının geçmesi gibi bişeydir(gerçek bir olaydır,kendisinin yalancısıyım)
devamını gör...
inancin gücü. başinin ağridiğini söyleyerek doktora gidersin ve doktor da sana ağri kesici diye aslinda hiçbir işe yaramaz bir hap verir. sen de yuttuğun hapin bir baş ağrisi ilaci olduğunu düşündüğün için bu ağridan kurtuluverirsin.
devamını gör...

piyasaya çıkacak her ilacın geçirildiği testlerden birisidir. bazı deneklere ilacın kendisi verilirken bazılarına ilaç diye sadece vitamin yada şeker içeren bir karşımı verilir. eğer ikinci gruptaki denekler birinci grup ile aynı düzeyde düzelme sağlanırsa, aslında ilaca gerek olmadığı anlaşılmış oluyormuş. detaylı bilgi için :

--- alıntı ---

plasebo etkisi, farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma halidir.

ilaç vücuda ağız, burun veya enjeksiyon yolu ile verilebilir.

aslında plasebonun fiziksel anlamda tedaviye yönelik bir gücü yoktur. sahip olduğu tedavi gücünü tamamen hastanın verilen ilacın "işe yarayacak" ilaç olduğunu düşünmesinden alır. plasebo tıbbın bilimsel olarak açıklayamadığı bir yöne "insanların istemeleri halinde kendi kendilerini iyileştirme gücü"ne yöneliktir.

tıbbi olarak kurtulma olasılığı zayıf görülen bir çok hasta, basitçe ölüm istatistiklerine girmekten bu güç sayesinde kurtulmuş, tıbbın çözüm bulamadığı kanserin tedavisinde çoğunlukla, yüksek moral ve iyileşme azmi olmuştur.

işte plasebo yeterince azmi olmayan fakat tıbben tedavisi de bulunmayan hastalıkların "bu ilaç sana çok iyi gelecek ama senin de çabalaman lazım" sözleri ile pazarlanan çaresidir.

bazı zamanlar ise hiçbir hastalığı bulunmayan ama doktor kapıları aşındıran "hastalık hastalarının" tek reçeteli ilacıdır.

plasebo gayrı resmi yazışma dilinde ve halk arasında yararlı tıbbi içeriği bulunmadığını ifade etmek için bazen "şeker hapı" olarak da adlandırılır.

--- alıntı ---

devamını gör...
-" bu ilaç avrupadan geldi, çok güçlü bir ilaçtır. şimdi size bunu kalçadan yapıcaz ve sadece beş dakika sonra bir şeyiniz kalmayacak."
yapılan iğne bildiğiniz tuzlu su ve 5 dakika sonra plasebo mucizesi
+"ellerin dert görmesin doktor
-!??
devamını gör...
yaşlı insanların bir hayli etkilendiği kandırılma hali.. kızım su kırmızı haptan bir tane daha versene uykumu getirdi dedigi anda bonibon şekeri yediginin farkında degildi..

aslında bu duruma bonibon etkisi diyebiliriz..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar