platonik aşk

tek taraflı aşŸk. karşŸlık beklenmeyen değŸil karşŸılık bulunamayan aşŸkdır.
devamını gör...
aşık olunan kişi haberdar olmadığından platoniktir nitekim haberi olmadığından karşılık verme gibi bi durumu da söz konusu değildir. tek taraflı yaşanır ve şahsi kanaatimce aşkların en güzelidir zira zerre beklentisi yoktur aşık olan kişinin aşık olunandan, yalnızca aşıktır, karşılıksız sever çocuk gibi saf ve temiz duygularla.
devamını gör...
karşılıksız olduğunu bile bile okula onu görmeye gitmenin adıdır.
devamını gör...
karşılığı olduğu bilinse hiç çekinmeden aşık olunan kişiye söylenir. aşkların en güzeli olması ise aşk hiç yaşanmadığı için hep kalbinde yaşaması, hiç ölmemesindendir. (bkz: her aşkın bir sonu vardır)
devamını gör...
geceleri sessiz sessiz ağlarsınız, sizi anlatan şarkılar ararsınız. bulursunuz. sabaha kadar dinler yine ağlarsınız, onu özlersiniz. kokusunu, gözlerini, gülüşünü. onu uzaktan sevmek istersiniz. sizinle konuştuğu zamanları diil kaçamak kaçamak baktığı zamanları seversiniz. o kaçamak kaçamak bakmasa da öyle hayal edersiniz. yaptığı herşeyi kendinizle ilişkilendirip bundan zevk alırsınız. güzeldir, hoştur kimi zaman kişiyi güçlendirir bu duygu, kimi zaman ise alır dipsiz bir kuyuya düşürür insanı.
devamını gör...
platonik aşk gsm şirketlerini batırır boykot için herkesi bu tür aşklara çağırıyorum
devamını gör...
bitmesinin kendi elinizde olduğu, kendinizin strese sokmadığınız, sadece onu görmekle mutlu olduğunuzun yeterli olduğu aşktır... ergenlik döneminde faydalıdır... kişiyi olgunlaştırır.
devamını gör...
sevdim ama biliyorum sonu yok diyenlerin aşkı. bir tür acı çekme şekli de diyebiliriz.

devamını gör...
yokluğunda çekilen acının bile özlendiği aşk biçimidir . tek taraflı olarak tüm duyguları uç noktalarda yaşamanın verdiği zevk ayrıdır .
devamını gör...
imam hatipte sık rastlanan bir durumdur.1000 öğrencinin 800'ü kız 200'ü erkektir.200 erkekten 50'si garanti yakışıklıdıhttp://r.ve bir erkeğe genelde 5 ila 25 kız düşer.
hafızlara duyulan platonik aşklar vardır ki platonikliğin zirvesidir.bakıp bakıp ağlayan kızlar,arkadaşlarından "o kimseye bakmaz sana neden baksın" yahut "bence tam birbirinize göresiniz" gibi laflar alan tipler bu hastalığa kapılmış tedavisi mümkün olmayan tiplerdir.eğer çocuk hafızsa hastalığın geçmesi için tek bir yöntem vardır:"çocuğun gerçek yüzünü görmek" yahut şöylede denebilir "bir kızla konuşurken görmek".bu yöntemlere bazı kızlar facebookunda kız görmeyi de ekler ama çoğunun listesinde erkek olduğu için normal karşılar.
devamını gör...
aşkını kendi içinde yaşar, tabi adına aşk denirse. tek kişilik bi aşk.
devamını gör...
aşık olunan ona duyulan aşkı bilmediği zaman bu aşk platoniktir, bildiği zaman da dramatik olur.
devamını gör...
insanın ruhuna batan ve batarken acıtan acıttğı halde ondan hoşnut olunan ve yüreğinde taşıyanın asla çıkarmak istemediği dikenlerdir.
devamını gör...
genelde ilk okul çağında olur
güzeldir unutulmaz hiç bir zamanda karşılığı olmaz
devamını gör...
telefon sapıklığına kadar götürür işi. ondan uzakta kaldığınız an, artık özlemin dayanılmaz yükünü kaldıramayacağınızı hissettiğiniz an çalıştığı iş yerini arar dahilisini tuşlar ve sesini duyacağınız anı beklersiniz. size alo ya da efendim dediği an hafızaya öyle bir kazınmaya çalışılır ki o an, çünkü başka bir şey demesine fırsat vermeden telefon kapanacaktır ve onu tekrar göreceğiniz, sesini tekrar duyacağınız zamana kadar o üç harflik alo sözcüğüyle idare edeceksinizdir.
devamını gör...
inim inim inletir bu aşk. gece gündüz ağlar, derbeder takılırsınız. bir de sevgilisi olduğunu öğrendiğiniz andan itibaren değmesin kimse size. tabiki yıllardan sonra platonik aşkınızla çıkmaya başlarsınız bunun da değmesin kimse keyfine. tadından yenmeyecek bir şeydir. mutluluk havuzunda yüzmektir.
devamını gör...
aşk, büyük ölçüde ulaşılamayana duyulan hissiyat olduğundan derindir, yakıcıdır.
devamını gör...
fuzuli ye'aşk derdiyle hoşem,el çek ilacımdan tabip' dizesini yazdırmış aşkın hallerinden karşılıksız olanı.
devamını gör...
kavuşmanın mutluluğundan daha fazlasının özlemenin acısıyla edinildiği aşk biçimi.
devamını gör...
platon'nun idea düşüncesinden hareketle dile getirilen bir ideal aşktır
devamını gör...
asla vuslata varılma ihtimalinin olmadığı aşk türüdür. bekle bekle o mutlu an gelmez.
devamını gör...
"o da birgün beni sever belki" umudu canlı olduğu sürece devam eden aşktır. böyle bir ihtimalin olmadığını bilse aşık, hala sever mi maşukunu? platonik aşıklar "onun beni sevmesinin imkanı yok" deselerde, hep bir ümit beslemezler mi aslında ve o ümit küllenince değil, geri alevlenmemecesine tamamen sönünce aşk- sevgide bitmez mi? * *
devamını gör...
ilahi aşktan bir önceki safha olan mecazi aşktır. aşk mertebe mertebedir, bunun ilk basamağı cismani aşktır, bir kişiye sevgiliye duyulan aşktır. bu safhada insanın gözü sevdiğinden başkasını görmez, herşeyi odur, başka kimsenin hiçbir şeyin anlamı yoktur. bu safhadaki aşık, sevdiği için herşeyi yapabilir,onun adını,aşkını herkese anlatmak,hakikati herkese öğretmek ister ki mecnunun leyla için çöllere düşmesi, onun adını dağlara taşlara haykırması buna örnektir.ikinci mertebe aşk-ı mecazã®dir, bu mertebede aşık sevdiğinden uzaktadır, artık onun yüzünü görememekte, sesini duyamamaktadır.bir süre sonra gerçeklikten ayrılıp sadece hayallerinde, düşlerinde, rüyalarında görebildiği o sevgiliye yönelir aşkı, artık aşkını daha az anlatmaktadır, sevdiğinin adını değil de "leyla" demektedir belki de yahut "şirin" demektedir, kendi yakıştırdığı isimle seslenmektedir ona, yalnızca hayaller görmektedir, başkasını göremez.mecnunun çöldeki hali, leyla diyerek gezip dolaşması,onu göremeden onla olması buna örnektir.aşkın en üst mertebesi ise ilahi aşktır. sevdiğinden ayrı kalan aşık, artık onu kendi içinde, kalbinde bulmuştur, ona ne isimle seslendiği önemli değildir artık, hatta "leyla"sı karşısına gelir "kays ben geldim sevgilim" derse mecnunun dediği gibi "sen sen isen ben kimim" diyecek ve artık cismani mecazi aşktan geçip mevlasına kavuştuğunu ilan edecektir. aşkın bu mertebesine ulaşan artık hiçbir şeyi görmez çünkü hakikati gören gözün artık başka şey görmeye ihtiyacı yoktur.
devamını gör...
tanımı hep yanlış bilinir. platonik aşk, içinde cinsellik barındırmayan, saf ve temiz aşktır.
devamını gör...
hayatta kendini dinleyebildiğin ve kendin olduğun en güzel anlardır.
devamını gör...
gölgelerden kurtulup, mağaranın dışına çıkmalıdır kişi. çünkü gölgelerin kimseye bir faydası yoktur, dahası aldatıcıdırlar, gölgelerde görmek istediğiniz şekli görürsünüz zira. ama mağaranın dışında gerçek olanı görürsünüz. o gerçeği de ya sevmekte haklıymışım dersiniz ya da hem kendime hem zamanıma yazık etmişim dersiniz. yani her halükarda karlı çıkarsınız.

gereksiz melankoli prangalarından kurtulup, mağaranın dışına çıkmak için ise sadece birazcık cesarete ihtiyaç vardır. hepsi o kadar.
devamını gör...
avazının çıktığı kadar susmaktır. o senin karşındadır, tüm güzelliği ile oturuyordur, senin içinden binlerce güzel söz geçiyordur ona söylemek için. yüzüne haykırmak istersin aşkını fakat şartlar el vermiyordur. korkarsın acaba kötü bir cevap mı verecek diye. içinden geçenler içinde kalır böylece. beyninde yankılanır söyleyemediklerin. dışarıya yansıyan ise bir sıcak tebessümündür.
devamını gör...
aslında her aşk bir platonik aşktır.insan her zaman kusursuz olanı arar.sonradan buldum zannedip evlenir.fakat evlendiği kişi de istediği gibi biri olmadığını farkeder.yani her zaman aranan, fakat bulunamayan...
devamını gör...
aşkın ulaşılmaz ve vazgeçilmez halidir.

yakınlaştıkça kaybolan,
bir kente dönüşürdün.
keşfedilmezim olurdun,
içinde yolculuk etsem de...

hiç umut yoktu sende;
o yüzden vazgeçilmezdin,
vazgeçilmezimdin...

cezmi ersöz
devamını gör...
aşkın ta kendisidir.sevgiyi madde de değil ruhta yaşamaktır.devamını gör...
dünyanın kaç bucak olduğunu insana öğreten olgu.aşkların en lezzetlisidir, çünkü kaybetme korkusu yoktur, zira hiç bir zaman kazanılmamıştır bile.*
devamını gör...
dertten zevk alma durumu.

orhan baba'dan gelsin o halde;

"unut dertten zevk almayı"
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar