poğaça

çok insanın yanlışŸ yazdığŸı, yanlışŸ söylediğŸi bir kelimedir. kimileri: poaça yazar, kimileri: poça der, kimileri: pohaça der. gerçeğŸi: ''poğŸaça'' dır. *
haydi afiyet olsun.
devamını gör...
13.
sabah 7'de alınanın tadına doyum olmaz, börekçi poğaçaları sert olur. pastane poğaçaları tazeyse tadından yenmez yumuşacıktır. ideali peynirli olanıdır.
devamını gör...
15.
malzemeler:
500 gr. un
300-350 gr. yoğurt
250 gr. katı margarin
3 adet yumurta
1 çay kaşığı baking powder
1 tatlı kaşığı tuz
200 gr. beyaz peynir
1 demet maydanoz
1/2 demet dereotu

un, yağ, tuz, kabartma tozu bıçakla kıyılır. ortası açılır. yoğurt, yumurta (bir sarısı ayrılır) konur. çok fazla yoğurmadan yoğrulur. yumurta büyüklüğünde parçalar alınır. unlanır. 4 parmak yardımıyla açılır. harç konur. 1/2 ay şeklinde kapatılır. unlanmış bardakla kesilir. yumurta sarısı sürülür. 170-200 c önceden ısıtılmış fırında pembe renkte pişirilir. sıcak servis yapılır.
devamını gör...
17.
her şeyi doğru söylerim de bir tek poğaçaya "pooça" derim. arkadaşlarım çocuk taklidi yaptığımı sanıyormuş üzün süre ancak acı gerçeği çok sonra öğrendiler.* * *


edit: bir de benim bööreğim vardı. *
devamını gör...
okul önlerinde bol yağlı, bol katmanlı çok sağlıksız gözüken versiyonlarını arayıp bulamadığım nerden baksan hamur işi. eskiden hep öylesi satılırdı şimdikiler gözüme çok tekin görünüyor. devlet internetime dokunsun ama ponçikime asla.

bu tanım çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek unsurlar barındırmaktadır sanırım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar