pointer

4. (Tematik)
çocuklara karşı sabırlı, duygulu, zeki, temiz, gayretli ve coşkulu bir avcıdır. evde sakin ve akıllı olup her duruma uyum sağlayabilir. şüpheli bir ses duyduğunda havlar, fakat bekçi köpeği değildir.
devamını gör...
5. (Tematik)
gösterge, 1. [04.09.04], (veri organizasyonunda) diğer bir veri elemanın konumunu gösteren veri elemanı.

not: ıso/ıec 2382-15’deki 15.03.20 maddesinden farklıdır. 2. [15.03.20], (programlama dillerinde) veri değeri başka veri nesnesinin adresi olan veri nesnesi.

not: şekil 15.1'e bakınız. *
devamını gör...
6. (Tematik)
gösterge, [13.04.33], (bilgisayar grafiklerinde) kullan ıcının, fare gibi bir işaretleme cihazı ile parçalar ı seçmek için hareket ettirebildiği ekran üzerinde gösterilen sembol. *
devamını gör...
türkçesi "işaretçi" olan ve programlama dillerinin en çetrefilli konularından biridir. sadece bu yüzden c/c++ programlamadan kaçınanlar var.* pointer dediğimiz şey hafızadaki* yeri gösteren bir değişkendir. şu aşağıdaki görselde content kısmı ram'i temsil ediyor. a, b ise değişkenler. * görüldüğü üzere a değişkeni, b değişkeninin adresini tutuyor. yani b değişkenini işaret ediyor. siz a'ya ulaşmak istediğiniz zaman b'yi kullanırsınız.

pointer kullanım amacı ise c/c++ dillerinde ve donanıma hükmetme ihtiyacı duyulduğunda ortaya çıkar. kullanım şekli de şöyledir. fonksiyonlar parametre alırlar. bu parametreler fonksiyonlar içinde işlem görürler ve geriye bir değer döner. ancak bu parametrelerin kendileri bir kopyadır ve bu yüzden o değişkenlerin aslı değişime uğramaz. diyelim ki siz kopya değil de parametrenin aslını göndermek istiyorsunuz. bu parametrenin de fonksiyon içinde değişmesini istiyorsunuz. işte böyle bir durumda pointer kullanarak değişkeni doğrudan fonksiyona gönderirsiniz.

devamını gör...
puanlama, sayılama, daha da ötesi kripyolama, şifreleme, nasıl kabul edersen et. point ingilizce nokta, er takısı da bizim çiçekçi ayakkabıcı vb. gibi meslek takısı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar