polikistik over

1. (Tematik)
hormonlnardaki bir dengesizliğŸin sonucu yumurtlamanın bozulması, ve yumurtalıklardan aşŸırı miktarda erkeklik hormonu salgılanması durumudur.
adet düzensizliğŸi,sivilce,tüylenme,şŸişŸmanlık ve kısırlığŸa sebep olur.aynı zamanda polikistik over hastaları şŸeker hastalığŸına da eğŸilimlidirler.
devamını gör...
5. (Tematik)
hormon dengesizliğinden dolayı kadınların genelde kalçada depoladığı fazla yağlarını erkekler gibi göbeklerinde depolamasına da sebep olabilir.
devamını gör...
7. (Tematik)
yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kist oluşmasıyla beliren bir hastalıktır. yumurtalıkta oluşan ve kist olarak adlandırılan bu organizmalar yumurtalıkların çevresine yerleşmiş çok sayıda yumurta hücresidir. bu hücreler ultrasonda özel bir görüntü oluşturmaktadırlar.
devamını gör...
8. (Tematik)
adeta kadını erkekleştirmeye çalışan bir çeşit hormon düzensizliği.yumurtlama sürecinin herhangi bir nedenden dolayı yarıda kalması sonucu olgunlaşmamış yumurta hücreleri kiste benzer bir yapı oluşturur ve yumurtalığın etrafında bir inci kolye gibi yanyana dizilirler. bu durum hormon üretimini dengesizleştirir.östrojen yerine testesteron üretilmeye başlar. bu fazla testesteron hormonu başta tüylenme olmak üzere sivilcelenme, kilo alma, şeker hastaliğina eğilim,adet düzensizliği ve en önemlisi gebe kalamama sorunlarını da peşinden getirir.

kesin bir tedavisi yoktur, bu dertten muzdarip olan kadın eğer çocuk isteği olan bir kadınsa durumuna göre belirlenecek bir tedavi yöntemiyle çocuk sahibi olması sağlanmaya çalışılır. eğer çocuk isteği olmayan bir kadınsa doğum kontol hapı verilerek yumurtlamanın tamamen baskılanması sağlanır böylece kistlerin çoğalması önlenir.
devamını gör...
9. (Tematik)
kadınların büyük kısmında amenorenin en sık nedenleri arasında. oldukça yaygın, başa bela bir hastalık. kadınlarda erkek tipi kıllanma, adet görememe, infertilite gibi semptomlara neden oluyor. ultrasonda overlerde tesbih tanesi görünümde kistlerin olması tipik. kanda testesteron düzeyinde yükseklik mevcut. yine erkek tipi saç dökülmesi olabiliyor. tedavide östrojen preperatları veriliyor. gördüğüm kadarıyla hiç bi işe de yaramıyor.
devamını gör...
10. (Tematik)
polikistik over li olgularda temel başlanacak tedavi eğer tüplerde ve sperm sayısında azlık söz konusu değilse ya da bozukluk yapılacak basit yumurtlatma tedavileriyle olacaktır. ama buna rağmen gebelik oluşmuyor ise daha ciddi iğnelerle, enjeksiyon formlarıyla yumurtlatma tedavileri planlanabilir. bunlara eğer sperm sayısında da düşüklük söz konusu ise aşılama ilave edilebilir. bu en az üç kez uygulanabilir. buna rağmen gebelik oluşmuyorsa tüp bebek yöntemlerine geçinilebilinir.
devamını gör...
kadının menstruasyon düzenini, hamilelik şansını, hormonlarını, kalbini, kan damarlarını ve dış görünümünü etkileyen bir hastalık. bu durum genelde taa ergenlik döneminde başlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar