polis özel harekat vs jandarma özel harekat

meskûn mahâl operasyonlarında polis özel harekat daha etkin iken arazide jandarma özel harekat etkindir. polis özel harekat ağır silah bulundurmaz zamanında genelkurmay başkanlığının baskısıyla elinden ağır silahları alınmıştır. taktik açıdan polis özel harekat bir çok ülke polis özel kuvvetleri ile ortak eğitim düzenlemiş eğitim almış bir birimdir.
ama ilk kurulan özel harekât birlikleri jandarma tarafından eğititilmiştir.

polis özel harekât branşlaşmış bir birimdir.
özel harekat polisi başka bir şubede değerlendirilmez atandığı yerde özel harekat şubede çalışır. il merkezlerinde bulunan şubelerinde o şehirdeki uçak gemi tren ve meskûn mahallerdeki operasyonları yürütüp genellikle narkotik ve tem şube ile beraber çalışır.

jandarmada özel harekatta branşlaşma söz konusu değildir. hakkari'de jandarma özel harekat komutanlığına atanan bir astsubay istanbul'da trafik şubede çalıştırılabilir. ağır silahlar kullanabilir operasyonlarında hava desteği söz konusudur. mensupları komando ihtisas kursu görmüş rütbeli personellerdir.

polis özel harekat yeşil bere takar jandarma özel harekat mavi bere takar. polis özel harekât genel tüfeği m5 ve m16 iken jandarmada hk33'dür.

polis özel harekat ilçe görevlerine gider. bursa'da çalışan bir özel harekatçı mardin'e 3 ayda 1 ay gidip bulunduğu yerde görevini ifa eder.

polis özel harekâtın merkezi ankara gölbaşı özel harekât daire başkanlığıdır.
polis eğitimi alan öğrenci gerekli ön elemeden sonra amasya balıkesir ve gölbaşındaki kurs merkezlerinde kursiyer olarak 9 ay eğitim alır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar