politik doğruculuk

politika hep yalancılık ve riyakarlık ile özdeşleştirilir. politikayı çıkar aracı olarak gören ve amaca giden her yol mübahtır görüşünde olan politikacılar için belki doğru bir önerme ancak esasen politika hükmetmek, yönetmek, idare etmek anlamına gelir ki bunlar özünde doğru sözlü ve adil olan kişilerin işidir.
devamını gör...
beni zamanla fikirlerimi paylaşmamaya iten şey. kendimden kaynaklı değil, çevreden kaynaklı bu. insanlar gerçek olduğunu bildikleri şeyleri beğenmedikleri zaman tahammül edemiyorlar.
devamını gör...
bazen iyi niyetli de olsa, gerçekleri ortaya koyamadığı, teşhis yapılamayan şeyin tedavisi de olamayacağından, topluma zarar veren tavır.

ibrahim tatlıses'in bile kadın haklarını savunduğu bir dünya...
devamını gör...
politik doğruluk sahibi olanlara politik doğrucu denir. peki politik doğru kavramı nedir. politik olarak doğru olan bir şey gerçekte olduğundan farklı olan bir şeyi ifade etmez.

mesela siz birine gündelikçi veya temizlikçi de diyebilirsiniz yardımcı kadın da diyebilirsiniz.

belediyenin temizlik işlerinde çalışan işçiye çöpçü demediğimiz zaman ahlaksızlık yapmış olmuyoruz aksine bence gönlünü incitmediğimiz ölçüde o kişin kul hakkına girmemiş oluyoruz.

politikacılar siz sakatsınız özürlüsünüz veya engellisiniz dediği zaman mı daha yapıcı bir tutum içinde oluyor yoksa dezavantajlı sınıflara mensup vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmeye çalışacağız dediğinde mi.
devamını gör...
politik doğruculuk'un tam ne olduğunu anlamak için bir süre uğraştım ve yazıdan ziyade kara mizah çizgifilmleri bana bu konuda yardımcı oldu. south park gibi. gerçi bu diziyi kimse izlememelidir.

politik doğruculuk tıpkı "siyasal islam" gibi sadece olumsuz anlamda kullanılan bir şey. yani bunun savunması olmaz mantıken. burda doğruculuk'un tersine "politik doğruculuk" diye bir şey ortaya atılmış. bu da insanın içine sinmese de, mantıklı gelmese de sırf "herkese saygı duymalıyız" saikiyle birtakım ponçiklikler yapması anlamına geliyor.

mesela bahsettiğim dizide feminist bir kadın, kadınlar için düzenlenen bir ağır sporlar yarışmasına katılıyor. karşısında da "2 hafta önce kendini kadın olarak tanımlamış bir trans birey" var. bu karakter aşırı kaslı bir erkek normalde. haliyle yarışmayı kazanıyor ama feminist karakter burda bi haksızlık olduğunu söyleyemiyor çünkü kendini kadın olarak tanımlamış artık saygı duymadı lazım.*

politik doğruculuk böyleyken bunun antisi olcaz diye ahlaksızlığı ve ırkçılığı normalleştiren bi tayfa da var. bunlar da kendi sapkınlıklarına kisve bulmuş bir ergen güruh. "üff politik doğrucu musun k*rt yazcam iştee" diye ortalıkta dolanan tipler. işte o ikisinden biri olmamak gerekiyo. ben böyle anladım. hadi eyv.
devamını gör...
kesin prim yapar. kullanılıp atılırsınız orası ayrı zira insanların çoğu zavallı ve yalancı, hırsız, arsız, yüzsüz ve güçlüden yana....
prim yapmasının ülkemizdeki örneği.
(bkz: bülent ecevit)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar