ponza taşı

hafif agrega cinsine mensup lifli ve camsı yapıda bulunan volkanik türdür. kaliteli pomza tiplerinde %70 kadar boşluk vardır, hafif beton cinslerinde ısı yalıtımı söz konusu olduğunda şüphesiz olarak kullanılacak ürünlerdendir zira bazı çatı katlarında ısı yalıtım amaçlı olarak öatıya yalın olarak dökerler bu hatalı bir kullanımdır, lifli yapısı nedeni ile üzerine döküldüğü betonda yoğuşmaya sebe verir ve bir alt katın tavan görünümünde küfler, boya dökülmeleri görülebilir.
devamını gör...
gökçeada sahillerinde çokça bulunur.

-bana ne getirdin gökçeada'dan?

-ponza taşı.

-ne?

-ponza taşı getirdim işte. en doğalından, baksana ne kadar da güzel.

-taşını da al git.

-ama dibek de getirdim rum işi. istersen giderim.

-o zaman kal, ama sen yapacaksın.

-zaten sen beceremiyorsun.

-bırak ben yapacağım.

-peki. * *
devamını gör...
topukta oluşan sertleşmiş derileri kazımakta kullanılan taştır. bir de suçlular bununla parmak izlerini yok ederlermiş.
devamını gör...
ponza gerçekte pomza taşı.
sadece topuklarımızı temizlemek için kullanmayız. bitkilerimiz için köklerinde su tutucu olarak da kullanırız.
pomza taşı içerisinde bulunan k (potasyum), ca (kalsiyum), fe (demir) çözülebilir mineraller olduğu için bitki gelişimini hızlandırır. pomzanın, ph değeri ( 6.5 ) nötrdür. toprağın phını düzenler, toprağın havalanmasını sağlayıp gazların giriş ve çıkışlarında kolaylık sağlar. pomza serilen yere drenaj kanalı veya drenaj borusu döşemeye gerek kalmaz. yüzde 300 su tasarrufu sağlayarak suyun doğal şartlarda buharlaşmasını önler.

pomza, fidelerin ilk gelişme döneminde, tohum çimlenmesi ve fidenin sağlıklı kök gelişimini sağlar. bitkilerin gelişme dönemlerinde besin maddelerini sürekli ve kontrollü şekilde topraktan almasını sağlar. diğer besin maddelerin topraktan yıkanmasını önler. fidan üretiminde ve çeliklemede dikim sonrası kök gelişmesini hızlandırır. bitkide % 50 gelişme sağlar. faydalı mikroorganizmalar, humik ve fulvik asitler bakımından zengindir. karbon ve azot oranı dengelenmiştir. yabancı ot tohumu ve zararlı patojen barındırmaz. toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını düzenler. her türlü bitki için kullanılır. çevre kirliliğini önler. ekolojik tarıma uygun, insan sağlığı için güvenlidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar