ponzi sistemi

ponzi sistemi , ponzi düzeni (ingilizce: ponzi scheme) ya da ponzi oyunu ; , yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemidir. bizim bildiğimiz haliyle titan saadet zinciri .

sisteme 10bin euro civarından bir para veriyorsunuz ve sonra her ay size 3000-5000 euro gibi bir para ödeniyordu. yatırdığınız paraya faiz veriyorlardı yani. ancak bu faiz herhangi bir yerden gelmiyordu. para işletilmiyordu. para borsada veya forexte işletilmiyordu. sistemdeki insanların aylık aldığı faizler, sisteme yeni katılan insanların ödedikleri giriş parasından gelmekteydi. yani bir gün sisteme yeni üye girişi duraksadığı zaman sistem çökecek. ve olan son giren kişilere olacak ki bu sistemlerde hep en büyük kaymağı ilk girenler yemektedirler.

bu sistem ilk olarak adını veren italyan charles ponzi tarafından 1920 yılında gerçekleştirilmiştir. ponzi, bu oyun sayesinde kısa sürece 10.000 yatırımcıyı posta pullarını kullanarak bir arbitraj karı elde ettiğine inandırmış; ancak aslında ortada olmayan bu karlar nedeniyle oyun daha fazla sürdürülememiş ve sistem kısa sürede çökmüştür.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar