popular science

bilimsel gelişmeler ve fantezilerle ilgili malumat vermesi ve makul fiyatıyla takibe değer mecmua. bilim haberi sitelerini takip de yeterli olabilir meraklısına, ama sayfa tadı başkadır diyenler için...
devamını gör...
her sayısında oldukça güzel bir içeriğe imza atan dergi. bu dergiyi okuduktan sonra türkiye'deki kısır siyasi çekişmelerin ne kadar aptalca olduğunu görüyorsunuz. adamların bilime ayırdıkları bütçeler, yaptıkları keşifler ve icatlar... bizse nelerle uğraşıyoruz. yazık.
devamını gör...
ara ara aldığım dergi. içerisinde güncel gelişmelere ve bazı uçuk fikirlere yer veriyor. bazı uzun makaleleri hakikaten bulunmaz nimet oluyor amatörler için. ama şu amerikanvari üslublarını bırakıp biraz daha türk halkına yönelik bir dil benimsemeliler şahsi kanaatimce.
devamını gör...
bir sayısında şizofreni hastalarının video oyunu ile sakinleştirebildiğine dair bir araştırmayı paylaşmışlar. dikkat çekici ve okunmalı.

--- alıntı ---

araştırmacıların belirttiklerine göre, şizofreni hastaları, bir video oyunu oynatılarak beyinlerinin işitsel sanrılarla alakalı kısmını kontrol edecek şekilde eğitilebiliyor. yapılan küçük bir çalışmada hastalar, oyun beyinlerinin konuşma ve insan seslerine duyarlı bölgesine bağlıyken oyundaki roketi yere indirmeyi başardılar. zamanla hastalar halüsinasyonların şiddetini azaltmak için tekniği günlük hayatlarında kullanmayı öğrendiler. ama bu sadece küçük bir pilot çalışmadır ve bulguların teyit edilmesi gerekmektedir. araştırmacı takım, londra kraliyet koleji, psikiyatri enstitüsü, psikoloji ve nöro bilim bölümü ve roehampton üniversitesi’nden oluşturulmuş ve tekniğin ilaç tedavisine yanıt vermeyen şizofreni hastalarında faydalı olabileceğini belirtiyorlar. bu hastalığı taşıyan insanların daha aktif bir işitme korteksine sahip oldukları biliniyor, bu da onların konuşma ve seslere daha duyarlı oldukları anlamına gelmektedir. çalışmadaki 12 hastadan her biri her gün kafalarında kaba ve tehdit eden sesler, yani işitsel halüsinasyonlar duyuyorlardı. bu şizofreni hastalığının genel bir belirtisidir. semptomları kontrol etmeye çalışmaları için kendilerinden mrı tarayıcıdayken bir video oyunu oynamaları istendi. oyun esnasında bilgisayara bağlanmış bir roketi hareket ettirmek için kendi zihinsel stratejilerini kullanacaklardı – bunu yaparlarken duydukları dış seslerin de sesini kısabileceklerdi. işitsel korteks (sarı ile gösterilmiştir) şizofreni hastalarında hiper duyarlıdır. londra kraliyet koleji londra kraliyet koleji’nden dr natasza orlov’un belirttiğine göre: ”hastalar ne zaman seslerin duyulmaya başlamak üzere olduğunu biliyorlar – bunu hissedebiliyorlar, bizim istediğimiz bu yardımı onları azaltmak üzere hemen devreye sokmalarıdır ya da sesleri tamamen durdurmalarıdır.” dediğine göre, çalışmadaki bütün hastalar, her biri mrı tarayıcıda dörder kez bulundular, kafalarının içinde duydukları seslerin daha az dışsal ve daha içsel hale geldiklerini, bunun da onları daha az stresli yaptığını ifade ettiler. aynı zamanda, onlarla başa çıkmada daha iyi duruma geldiler. ”çalışmadaki denek sayısı az olmasına ve bir kontrol grubumuzun bulunmamasına rağmen, bu sonuçlar umut vericidir,” diye ekledi dr orlov. ”şu anda tekniği daha büyük bir denek grubuyla test etmek amacıyla, rastgele kontrollü bir çalışma yürütmeyi planlıyoruz,” diyor. kraliyet’ten ve güney londra ve maudsley nhs trust vakfı’nda psikiyatrist danışman olan prof. suki shergill, ”araştırmanın hastalara yardım etmek için yeni bir yaklaşım önerdiğini” belirtmiştir. ”bunlar elde edilen ilk veriler olsa bile, hastaların beyin aktivitelerini mrı tarayıcısında olmadıklarında da kontrol edebilecekleri konusunda kısmen ümit vericidir,” dedi. mrı nöro geri bildirim protokolünü takip eden kişilerin izleyebilecekleri bir strateji olabileceğini öne sürerek, evden de yararlanabilirler, diye de ekledi.

--- alıntı ---
devamını gör...
3 yıldır abone olduğum aylık bilim dergisi. şu an piyasadaki en geniş kapsamlı bilim dergisidir. içerik olarak çok geniş olmakla beraber yurt dışı kaynaklı olmasından dolayı içerikler yorumsuz net bi şekilde veriliyor.
bu ayki sayısında , 2029'a kadar gerçekleştirilecek uzay projesi ve darwin'in evrim teorisiyle ilgili çok geniş bi bölüm yayınlanmışlardır. tavsiye edilir.
devamını gör...
aralık sayısında alzhemier hastaları için bir deney bulunur. ilk duyduğumda hiçbir şey anlayamadığım bitcoini kısa kısa anlattıkları yazılarını çok beğendiğim ve anlaşılır bulduğum aylık bilim dergisi.
devamını gör...
ocak sayısında ağırlıklı olarak enerji konusunu işlemişler. bir de biraz bitcoin meselesi yer alıyor. merak edenler google play gazetelikten de üye olabilir. yanılmıyorsam aplikasyonu da mevcut.
devamını gör...
eskiden iyi bir okuyucusuydum. sonra dergilik çıktı mertlik bozuldu. nasılsa elimin altında diye asla okumadım. üzerine notlar alamayacağım bir şeyi neden okuyayım dimi ben de haklıyım bu konu da.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar