prenses mononoke

anime üstadı hayao miyazaki'nin elinden çıkan 1997 yapımı japon animasyon filmi.

içinde orman cinlerinin domuzların kurtların ve bilumum yaratıkların cirit attığı anime.

--! spoiler !--

- Ey nefretin ve öfkenin tanrısı! Önünde eğiliyorum. Öldüğün bu yerde bir tepecik oluşacak ve ayinimizi burada gerçekleştireceğiz. Barış içinde git ve bize karşı nefret taşıma.
- Tiksindirici küçük yaratıklar yakında hepiniz nefretimi hissedeceksiniz ve nasıl acı çektiysem, siz de çekeceksiniz.

--! spoiler !--
devamını gör...
miyazaki usta'nın spirited away'den sonra en sevdiğim animesidir. sadece bir kaç efekt dışında tüm film elle çizilmiştir. görsellik ambiyans ve müzik olarak zirvede olan bu müthiş animeyi izlemeyen kalmaamlı.6 yılda tamamlanmıştır onu da deyim.
devamını gör...
(bkz: (#6436051)) yalnız değilmişim dedirten anime.
hadi bir de başımdan geçen trajikomik hadiseyi nakledeyim bu başyapıtla alakalı.

ikinci milenyumun başları. küçük ya da orta ölçekli bir sahil ilçesi. nasıl şimdilerde önüne gelen cafe açıyorsa, o zamanların en revaçta işletmelerinden olan bir vcdci- vcd kiralayan tükkan- bulup bu animeyi izleme arzusu ile arayışta idim. daldım birinden içeri. uzun, dar bir müessese öyle ki; işiniz bitip arkanızı kasaya dönüp çıkarken hani bahsedilen son nefes anında tünelin sonunda görülen ışığı, zahiren tecrübe edebiliyorsunuz eğer ki teşbihte ve mübalağada hatam yok ise. masa başında orta yaşlılık hali kendinden koşarca uzaklaşmış bir hanım apla, masada oturmakta idi. masada derken masanın arkasında sandalye üzerinde. sonrası:
b: ben
mboyhkkuha: masa başında orta yaşlılık hali kendinden koşarca uzaklaşmış hanım apla

b: prenses monoke var mı?
hafiften tövbe estağfurullah bakışı,çaktırmamaya çalışıp da bir yandan da görmemi istercesine kaş göz iması ve sert bir sestonu ile;
mboyhkkuha: yok! bizde öyle film bulunmaz!

saf anadolu delikanlısı odemisizm yani b, boynu bükük, emrah modunda arkasını dönmüş ve tükkandan çıkmak üzere 2-3 adım atmıştır ki; mboyhkkuha nın ses tonu, imalı bakışları odemisizmin yani bnin endemik ruhuna şepeşilleleri ardı ardına indirdiğinden mütevellit adeta yerine çakılıp kaldı. lakin çabuk silkelenip geriye dönen odemisizm yani b, mboyhkkuha ya tekrar sual eder.

b: öyle film derken?
mboyhkkuha: işte söylediğin filmlerden,der. sert, sert yine.

odemisizm yani b ise mülayimliğini bozmadan önünü ilikleyip kendini sokağa atar.

onca sene geçmiş hadisenin üzerinden. hanım apla kimdir, necidir, kaç çocuk yetiştirmiştir bilemem. yaşıyorsa Allah rahmet eylesin, ölmüşse uzun ömürler versin ya da tam tersi de olabilir. o zaman cereyan eden diyaloğa kızsam, içim içimi yese de aplanın cehaletinden midir yoksa emmanuelle serisini yada* muadili şeyleri çokça soran zevattan gına gelmesi sonucu bana çatma girişimine kızmıyorum artık.
neden, üstünden yıllar geçti ve ben olgunlaştım mı? tabii ki hayır. artık torrent var ve kimseyle muhatap olmadan studio ghibli yapıtlarını rahatça indirebiliyoruz da ondan!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar