1. toplam entry 136
  2. takipçi 1
  3. takip edilen 3
  4. puan 1046
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 3 hafta önce

Restorasyon videoları

YouTube üzerinde, bazı yetenekli abilerimiz tarafından kullanılamaz gibi görünen eşyaların restore edilmesini ve çalışır hâle getirilmesini gösteren videolar. Son zamanlarda büyük zevk alarak, neredeyse gözümü kırpmadan izlediğim bu videolardan birkaç seçki sunmak isterim:

1944 Normandiya Çıkarması döneminden bir çakmak:
git

Soba:
git

Ustura:
git

dünya hassas kalpler için cehennemdir

İnanın ki öyle. Hassas olmak her zaman kötü diyemem ama Her duygunda samimi olmaya çalışmak, bir yandan da kalp kırmamaya çalışmak çok büyük bir emek gerektiriyor. Yani salt bir iyilikten değil, mücadele ettiğin olumsuz yanlarınla birilerine zararın dokunmasın istemek gibi bir durumdan da bahsediyorum. ne kadar başarılı olabiliyoruz bilmiyorum ama imtihana geldik deyip devam etmeye çalışıyoruz, çalışacağız da. Allah güç kuvvet versin.

kan şekerinin düşmesi

Seneler evvel, karlı bir kış günü minibüste bu hadise başıma geldi:

Gözümün kararmaya başladığını hissedince minibüsün camına doğru sırtımı yaslayayım dedim ve gerisini hatırlamıyorum. Uyandığımda beni bir koltuğa oturtmuşlardı ve birileri yüzüme su atıyordu. "kızım iyi misin, ah yazık karnı açtı herhalde" konuşmalarını duymaya başladım. Sonra karşımda oturan teyze, kızım aç mısın, dedi. Gayriihtiyari öyle acıklı bir açım dedim ki, kendime gülesim geldi ama bu kız numaracı derler diye tuttum. Ve Burası çok iyi... Teyze çantasından bir buzdolabı poşeti içinde, dilimlenmiş yağlı peynir çıkardı ve bana yedirdi. Bakın bu duruma hayatınızda bir kere denk gelebilirsiniz. Sağolsun, baya da iyi geldi ve ineceğim durağa gelince, hâlâ kafam dumanlı, emeği geçen herkese teşekkür edip indim.

Kamu spotu:
açlığa dayanıksız biriyseniz mutlaka çantanızda kraker, kuruyemiş bulundurun. Daha da iyisi yağlı peynir... Şaka şaka, çantada unutursanız mırç mırç olur, yapmayın.

-son-

beyran

ara sıra kendimi ödüllendirmek veya iyi hissetmek için afiyetle mideme indirdiğim, Allah'ın en güzel nimetlerinden bir nimet. Çorba diye duyduysanız yanlış duymuşsunuz, düzeltin onu hemen.

ninni

Çok sevdiğim ve son zamanlarda sıkça dinlediğim, hüzünlü bir Azerbaycan ninnisi:
git


Körpemizi yatırmışam indice
Beşiğine ay nurunu sepeler


Dinlediğimde kafamda, türkünün arka planını da okuduğum için, şöyle bir hikâye canlanıyor:

Adam Hazar Denizi'ne, petrol çıkartmaya işçi olarak gitmiş. Bu zor ve uzun sürecek bir işmiş. Geçim zor, Eşini ve çocuğunu öyle arkada bırakması gerekmiş. Günler geceler geçmiş. Yine bir gece, kadın bu hüzünlü ninniyle çocuğunu uyutmuş, içeri geçip pencere kenarındaki yerine ilişmiş. Hemen gelmeyeceğini bilse de, öyle yalnız, ninniyi mırıldanmaya devam ederek eşinin yolunu gözlüyormuş...

Burada hikâyeyi Küçelere Su serpmişem ile devam ettiriyor zihnim:

Küçelere su serpmişem
Yâr gelende toz olmasın...


git

Böyle böyle günler geceleri kovalamaya devam etmiş ve sonunda kavuşma vakti gelip çatmış. O gün eşi eve gelecekmiş. Kadın yüreği pır pır, pürtelaş, erkenden hazırlığa koyulmuş. En güzel yemeklerinden yapmış, tozlu görmesin diye bahçeyi sulamış, semaveri yakmış, çay bardağına şekerini bile atıp beklemeye başlamış...

mutlu olmak için gerekenler

doğayla daha çok, şehirle daha az temas. Bir sanat/zanaat dalıyla meşgul olmak. Bedenini, mideni temiz tutmak. ruhunu beslemek için daha çok mesai harcamak. Bütün bu gayretlerle birlikte de şükür ve teslimiyet.

Yazarken içim açıldı, böyle yaşaması da nasip olsun.
1 /