@abbâra

bana geç kaldın hayat...

  1. toplam entry 9947
  2. takipçi 44
  3. takip edilen 61
  4. puan 69989
  5. statü regulus
  6. rütbe moderatör
  7. kayıt tarihi 4 yıl önce

yaşar gaga

günlerdir konuşulan sezen aksu şarkısı "şahane bir şey yaşamak" parçasının söz yazarı. hakan Ural, sabahları sunduğu neler oluyor hayatta programında, ilgili şarkının sözleri haberi geldiği vakit şu sözleri söyledi; "sezen aksu, uzun zamandır tanıdığım ve çok sevdiğim değerli bir insan fakat bu şarkıyı seslendirmek değerleri olan bu ülkede doğru değildir. bu onun sanatçılığına gölge düşürmez ama eleştirilmesi de kaçınılmaz". şahsen bu açıklama, gündemin özeti gibiydi benim için. yalnız birkaç yıl önce çıkan şarkının neden gündemi karışık olan şu günlerde çıktığı kafamı kurcalamıyor değil. eğri oturup doğru konuşalım; dinimize yapılan olumlu ya da olumsuz diyalogları takip ediyorsak bu şarkı ilk çıktığında neredeydik? önümüze sunulan ve ilginç zamanlaması olan bu şarkı sözlerine reddiyeler sunarak vicdanımızı mı rahatlatıyoruz?

Kadınların trafikte vicdansızlaşması

vicdansızlığı ya da hoşgörüsüzlüğü kadınların omzuna yüklemek ne kadar doğru bir tespittir, tartışılır fakat kadınların şoförlüğüne sürekli bir kulp bulmak ise bakın bu tartışmaya kapalı bir önyargıdır. geçen hafta boyunca küçük oğlumun servis sorunu nedeniyle kendim okula götürüp getirdim. üstelik okula gidiş yolunda alt yapı çalışmaları var ve yokuş yukarı, dar, kıvrımlı yollardan geçmek zorundasınız. takip mesafesine dikkat ettim, yokuş yukarı araba kalkış payı bıraktım, servislere zamanla yarıştıkları için yol verdim. anneler ya da annelik duygusuna sahip olan kadınlar, araba sürerken de anne gibi davranıyor aslında. şunu da belirtmek isterim ki; kamu spotu yayınlarında trafik canavarı rolündekiler hep erkekti, neden kimsenin sesi çıkmadı o vakit? şimdi trafikte hanım şoför sayısı artıyor diye bu içte kalmış burukluğu bize mi yüklemek istiyorsunuz? önyargınız, cephe almaya sebep oluyor. bence şoförlere acemi ve deneyimli şeklinde yaklaşmak daha doğru; kadın ve erkek demekten ziyade...

dünya yardım

(#7114186)

merhaba hocam. dd, DC, cd harf notları (koşullu geçer notlar) agno yani ağırlıklı genel not ortalaması 2,00 ve üzerinde ise geçer not kabul edilir. agno 1,99 ve aşağısında ise bu durumda yeniden alınması gerekiyor. Anadolu üniversitesi aöf'nde bütünleme sınavı olmadığı için bir dahaki aynı dönemde alınmalıdır. Atatürk üniversitesi aöf'nde ise agno düşük ise bütünleme sınavı ile kurtarmak mümkündür. bu arada CC geçer nottur.

gülşen

izzet Yıldızhan'ın çok açık sahne kıyafetleri üzerine yaptığı eleştiri sonrası giydiği sahne kıyafeti ve dansıyla kâh eleştiri, kâh destek alan kişi. haberi, kıyafeti; görmemek mümkün değil, aslında kıyafeti görmek de mümkün değildi de... eşinin kendisi hakkında "rahatsız olan bakmasın" açıklamasını okuyunca hiç konuşmak istemediğim bu hususa değinmek istedim. herkesin hayatı kendisine mottosu sizce de çığırından çıkmadı mı?..

strut safe

İskoçya/Edinburgh'da Mart 2021’de evine giderken saldırıya uğrayarak öldürülen Sarah Everard olayı sonrasında Rachel Chung ve Alice Jackson tarafından açılan bir yardım kuruluşu. evine giderken yalnız yürüyen, yürürken güvenliğinden endişe eden kadınlar bu kuruluşun uygulaması üzerinden arama yapıyor ve evine ulaşıncaya kadar telefondan kendisine eşlik ediliyor. olası aksi bir durumda ise polise bildirim gidiyor. farklı özellikleri olmakla birlikte İskoç tipi kades uygulaması gibi.

lastik çorabı

karayolları genel müdürlüğü tarafından "kar zinciri" yerine kabul edilen güzel buluş. alışveriş sitelerinde kendisi hakkında yüzlerce olumlu yorumlar var. lastik boyutuna uygun olanı seçmede dikkatli olmak dışında takılması oldukça kolaydır.

-dost başa, düşman lastiğe bakar.

sedef kabaş

tele 1 kanalının hâlâ yayın yapıyor olmasına şaşırıyorum, üstüne üstlük sedef kabaş gibilerinin bu tür konuşmalarına da öksürük ve mide bulantısı belirtileriyle ayrı bir şaşırıyorum. merdan yanardağ 1, sedef kabaş 2; muhalefet olmanın da bir adabı olmazsa ne olur sorusunun cevabı adeta.

Aşırı pozitif insan iticiliği

derdini seven, derdiyle dertlenmeyi terapi görenlerin de itici bulabileceği kişilerdir. şahsen hayatta her şeyin yolunda gitmesi bana mutluluk vermiyor, sanki "ne halin varsa gör" modunda terk edilmiş bir kul olmaktan korktuğum için olabilir. öte yandan, aşırı pozitif insanları itici bulanların bir çoğunda "başkalarının mutluluğunu kıskanmak" duygusu da vardır. neyse umarım bu gruba dahil olmamışımdır, olduysam da canın sağ olsun yeğenim.

bear grylls

"ıssız bir adaya düşsen, n'aparsın?" sorusuna cevap niteliği taşıyan programlar sunucusu maceraperest. yediğin içtiğin senin olsun bana gördüklerini anlat cinsinden muhabbet edilebilir belki, zira adam ne bulursa yiyor. izledikçe midem bulanıyor. tamam diyorum, bu hayatta kalma adına yapılıyor ama tövbe ya rabbim, Allah o duruma düşürmesin ben yiyemem kurtçuk falan. midesizliğinden ötürü kendisini ve kamera açılarıyla çok güzel oynayarak, patikalardan vahşi kanyonlarmışçasına görüntüler yayınlayan kameramanlarını tebrik ederim.

naklettiği karaciğere kendince imza atan cerrah

Britanya'da 57 yaşındaki Simon Bramhall, naklettiği karaciğere adının ve soyadının baş harflerini yazmış. bu olay yeni değil fakat süren, biten ve tekrar ele alınarak sonlandırılan bir haber aslında. 2013'te karaciğer naklettiği bir hastasına tıbbi cihazlarla karaciğer üzerine adının ve soyadının baş harflerini yazıyor, ciğer bir hafta sonra alarm veriyor ve müdahale eden başka bir cerrah ise durumu fark ediyor. sonrasında bunun tek vaka olmadığı anlaşılıyor. sonuç; cerrahın adı tıbbi kayıt listesinden silindi ve bir cerrahın böyle bir şey yapması kabul edilemez denildi. yani gerek var mıydı buna? imzanı, hastanın sağlığına kavuşmasına vesile olarak ataydın ya?

susuz çamaşır makinesi

LG tarafından geliştirilen çamaşır makinesi, susuz çalışma özelliğiyle çevre dostu olarak kabul ediliyor. daha önce başlayan çalışma, bakanlığın kabul etmemesiyle (tehlike arz ettiği için) durdurulmuştu fakat gerekli onay verildi ve çalışmalar devam. eğer her şey yolunda giderse iki yıl sonra susuz çalışan çamaşır makinesi piyasaya sunulacak. sisteme gelince; "Susuz çamaşır makinesi, karbondioksiti soğutup sıkıştırıyor ve onu gaz halinden sıvı haline getirerek su yerine kullanıyor. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra çamaşır makinesi sıvılaştırılmış karbondioksiti tekrar gaza çeviriyor ve bir sonraki yıkamada tekrar kullanıyor."

kaynak git
1 /