@amarok

Philosophische untersuchungen

  1. toplam entry 5707
  2. takipçi 167
  3. takip edilen 40
  4. puan 44342
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 12 yıl önce

Flrw

rus kozmolog alexander friedman, belçikalı fizikçi rahip georges lemaitre, abd'li matematik-fizikçi howard p. robertson ve ingiliz fizikçi arthur g. walker'in genel izafiyet teorisi ardından kopernik ilkesine uygun kozmoloji anlayışını ifade eden yaklaşımdır.

izafiyet teorisi'nin mimarı albert einstein'a göre "durağan" bir evren tasavvuru varken, buna karşılık "genişleyen" bir evren tasavvurunun da izafiyet teorisine uygun olduğu yaklaşımı sunulmuştur: (bkz: big bang theory)

kültür

Kadın, erkek, çocuk ve yaşlılardan oluşan bir topluluktan söz ettiğimiz zaman, bir kültürden söz etmiş oluruz. Haliyle kültürün statikliği (durağan) değil, dinamikliği (hareketli) söz konusu olur.

Buna mukabil, geleneksel kültürlerin ağır ama modern kültürlerin hızlı değiştiği görülür. Yalnız buradaki hızlılığın olumlu sonuçlarından çok olumsuz sonuçları olduğu görülmektedir.

Modernizm, "ilerlemeci" bir akide taşır, bu doğrultuda tüm teorik ve ideolojik unsurlardan faydalanır. Bu durum iyiye ve olumluya işaret olarak gözükse de "neye doğru bir ilerlemeden" söz edildiği kuşkuludur.

fizyolojik psikoloji

İnsanın fiziksel ve biyolojik varlığı ile psikolojik varlığını birlikte ele alan disiplindir.

Bir anlamda beden ile zihnin birlikte ele alınmasıdır diyebiliriz.

Özellikle anatomi konusundaki en gizemli alana odaklanması yüzünden fizik, biyoloji, psikoloji, nöroloji gibi ciddi bilim dallarının ilgi alanıdır. Bu yüzden felsefe için de bir ilgi alanıdır, yalnız bu alana girmek isteyen felsefecilerin "dilsel dönemeç" (bkz: linguistic turn) paradigmasını iyi bilmeleri gerekmektedir.

Örneğin:
(bkz: Ludwig Wittgenstein)
(bkz: John searle)
1 /