1. toplam entry 1223
  2. takipçi 4
  3. takip edilen 6
  4. puan 5620
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 5 yıl önce

f1 podyumunda şampanya yerine gazoz verilmesi

ben formuladan anlamam sadece şunu biliyorum ki bu organizasyon için şampanya patlatma olayı bir gelenektir, bir estetiği var yani, bu bilgimle çok çok çok basit bir şekilde olaya yaklaşmak istiyorum.

bu normal bir şampiyonluk kutlaması:
https://cdn-git

bu da bizdeki:
git

şimdi arkadaşlar bu ikisi aynı şeydir diyebilir miyiz ya ? yani şöyle bir şey olacağına hiç olmasın vermeyin yani ne kaybederiz ki vermeyin ya bizim inancımıza aykırı diyin bilmem ne diyin yapmayın. şu görüntü bir tek bana mı komik geliyor ?

dünya sözlük'teki eksiklikler

kesinlikle silinen tanımların durumu tespitine katılıyorum. şu silinme muhabbeti ilginç hakikaten bir hayli tanımım silinmiş nickaltımdan bir miktar entry silinmiş. hiçbir yerde yok. yahu belki ben onları tekrar tekrar okuyup gülüp eğleniyorum... neden yapıyorsunuzbunu hayır nickaltımda kötü şeyler de var onları silin siliyorsunuz nedir bu panda düşmanlığı.

the two popes

izlediğim en iyi propaganda filmlerinden birisi. zira günümüzde iyi propaganda konusunu tamamen yücelterek yapılan propaganda değildir. insanlar artık bunu yemiyor. onun yerine evet hatalar var ama bu hatalar düzeltilmeye çalışılıyor zaten bu hataları da yapmak zorundaydık çünkü şunlar şunlar vardı algısı yaratarak insanların direncini kırarak yapılan propaganda iş görüyor. özetle papalığın günah çıkardığı bir yapım olmuş.

somutlaştırmak gerekirse (buradan sonrası spoiler):
henüz iki papa olmamışken papanın kardinalle yaptığı konuşmada papa hazretleri kardinale üstü kapalı şekilde çocuk istismarına göz yumma meselesinde milyonlarca insanın hristiyan kalması için gizleyici bir tavır alındığını anlatıyor. ve (sonradan papa olacak) kardinal bunun ne kadar kötü olduğunu ve hesabının verileceğini papaya söylüyor. (son sahnelerden birinde artık papa olmuş kardinal eski papanın günahlarını bağışlıyor)

sadece eski papanın yaptığı hataların yeni bir anlayışla (bu anlayış da ilginç, papalığın bürokratlıktan çıkıp din adamlığına geri döndürülmesi veya en azından bunun yapılmaya çalışıldığı insanların gözüne sokulmuş. örneğin kardinal papa olduktan sonra papaların meşhur kırmızı ayakkabısını giymemesi veya sıradan din adamları gibi futbolla ilgilenmesi veya yemeğini saray çalışanlarıyla beraber yemesi veya bahçıvanla otlar üzerine sohbet etmesi gibi.) düzeltilmeye çalışılması anlatılmaya çalışılmış. yani biz artık eski biz değiliz yeni dünyaya uyduk tekrar reform yaptık diye bas bas bağırıyorlar. bunun da sebebi muhtemelen 21. yyda dinlerin düşüşünün en çok hristiyanlığı vurması (yıllardır ısrarla yaptıkları hatalar sebebiyle) ve bu güç kaybından papalığın rahatsız olması.

sadece eski papa tü kaka edilip onun hataları üzerinde durulmuyor tabi ki çünkü bu da çok yapmacık olurdu. yeni papanın da geçmişte yaptığı hatalara değiniliyor. burada da yeni papa için sürekli darbecilerle beraber iş yaptı ama aslında oradaki insanlara daha iyi şartlar sağlamak için algısı yaratılmaya çalışılıyor. yani eski papanın aynı muhabbet kötü şeyler yaptı ama iyi amaçlar için...

filmde hiç kimse pür temiz olarak anlatılmıyor hatalarıyla (tabi ki bu hatalar yumuşatılarak kimi zaman üstü kapalı şekilde) anlatılıyor. işte bu da artık gördüğü her şeye güvenmeyen her şeye doğruluğu açısından ön yargıyla yaklaşan olayların arka planını araştıran 21. yy insanının aklına girebilmek için muhteşem bir yol. çünkü size birisi başka birisini tamamen pür olarak anlatırsa merak ederseniz araştırırsınız ve kirli çamaşırları bulursunuz. ama eğer birisi size bir kişinin hem iyi yönlerini hem kötü yönlerini anlatırsa araştırmayı biraz daha geri plana bırakırsınız çünkü o kişinin kötü yönleri zaten size anlatılmıştır kötü yönünü bilme hissiniz kısmen tatmin edilmiştir. tabi ki size anlatılan kötü yönler karşı tarafın istediği şekilde anlatılmıştır. yani size bir kişiyi sevdirmeye çalışan kişi sizin araştırma duyunuzu köreltecek kadar kontrollü kötü bilgiyi vermiş ve asıl iletilmek istenen iyi yönleri size pompalamıştır.

hasılı kelam güzel bir propaganda filmi ama yemezler anam.
1 /