@asude huzunova

"yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek."

  1. toplam entry 2195
  2. takipçi 9
  3. takip edilen 22
  4. puan 10511
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 6 yıl önce

EderleziKızların ağıtlar düzerken Bosna yaylalarında,

Acıya bulanmıştı şenlikleri,

Ederlezi yine gelmişti her sene geldiği gibi,

Ne bilsin burada yetim kızlar var

Bu sene ederlezi babasız kalmıştı

Yetim kızların yürekleriydi gelen.

Sarı saçları mavi gözleriyle,

Gökyüzü bile özenirdi güzelliklerine,

Deniz utanırdı mavisinden,

Cenazelere uğurlanmıştı ederlezi,

Şurada yatan kefensiz, babalarımızdı

Boşnak kızları Goran’ın,

Yetimdi sarıları, yetimdi mavileri.

Ah ederlezi, niye geldin bu sene

Bilmez misin, buradaki kızlar yetim

Şurada yatan babalarımızdı, kefensiz

Yaslar bağladı sarı saçlarımız

Babasızdı mavi gözlerimiz

Ve goran, haykır yine bosna dağlarına

Ederlezi kızlarım, ederlezi.


dantelli iç çamaşırı

erkeklerin herhangi bir renk, model, dantel ayrımı yapmadan kadınlara yükseldiğini bilmeyen insanların kadınların, sırf erkeklerin zevkine hitap etmek için giydiğini sandığı çamaşır türü.
Yani Partneri olmayan biri de severek ve isteyerek giyebilir ama nedense bu nişan alışverişinde alınan ve dini kurallar çerçevesinde giyilen bir şey sanılıyor. *

hoşlanılan kızın bir oturuşta 4 tane lahmacun yemesi

benim için açılmamıştır herhalde diyerek korka korka ilk tanıma kadar gittim. sözlükte yazan ve vakti zamanında benden hoşlanıp da bunu bilen kimse olmadığına kanaat getirdikten sonra tanımların geri kalanını okumadım.
korktum çünkü üniversite yıllarında açken ben ben değildim, bu başlıktım. herkes yarım ekmekle doyarken tam ekmek yemem ve buna rağmen 50 kilo bile olmamam bir diğer can sıkıcı özelliğimdi.
çok şükür şimdi normale geldim, 1 taneyi geçtiğim zaman midem alevleniyor ben mi lahmacunu yiyorum o mu beni yiyor bilmem.
velhasıl, sindirim problemi yoksa ve hayat standardı, metabolik hızı dördünü de yakacak kriterlere sahipse neden olmasındır.
böyle bir kızdan hoşlanıyorsanız tek çaresi sizin de bir oturuşta beş tane gömebiliyor olmanız. *

dünya basın özgürlüğü günü

Üç mayıstır, yani bugün.

Basın özgürlüğü konusunda 180 ülke arasında 153. olan bir ülkede yaşadığımız için bugüne kadar 7 yıl ve bu saate kadar hiç tanım girilmemiş olmasına şaşırmayacak kadar çok geçti bazı şeylerin üzerinden.

yine de ben basının, muktedirlerin borazanlığını yapmadığı, muhalif olanın ses tellerinin koparılmadığı, insanların haber değeri taşıyan her hangi bir olguyu tutuklanma korkusuyla paylaşmaktan korkmadığı günler diliyorum.

Hâlâ ve her şeye rağmen umutluyum.

Bir gün de bu tanıma bakıp "nelere karşı umutla direnmiştik" diyeceğiz.

toksik olumlama

2 mayıs 2021 ales sınavında paragraf sorularından birinde yer alan kavram.
yıkıcı bir durum yaşandığında, bu durumun getirdiği yıkıntıları görmezden gelip zoraki bir şekilde pozitif kalabilme çabası.
genel olarak paragraf bunun yanlış bir teselli biçimi olduğundan bahsediyordu. "en azından" diye başlayan cümlelerin empatiden yoksunluğunu, insanların acı duyduğu anda bu şekilde olumlamalar yapmanın iyi gelmek yerine bir Truva atı görevi üstlendiğini anlatmış.
İşten çıkarılan birisine "en azından artık daha çok kitap okuyabileceksin" demenin aslında ne kadar da yıkıcı bir yanı olduğundan bahsederek doğrudan hayatıma temas eden bir örnek verdiği için mi, sürekli "hayatın olumlu yönlerini görmek" zorunda hissettiren insanlara isyan ettiği için mi bilmiyorum, bir ara kitapçıktan kesip eve götürmeyi düşündüm. *

2 mayıs 2021 ales sınavı

2020'den ertelenerek 2021 şubata gelen ales sınavını saymazsak 2021 yılının ilk ales'idir.
Herşeye rağmen ertelenmemiş ve Zincir marketlerin bile kapalı olduğu havanın mevsim normallerinin üzerine çıktığı bu mübarek pazar gününde gerçekleştirilmiştir.
Sabah sınava geç kalmak üzere iken üzerimdeki bir takım duaları ve ilahi mucizeleri hissettiğim bir güne başlamama sebep oldu. Sorular tam kıvamındaydı ve maceralı bir sınav olduğu için sonucunu heyecanla bekleyeceğim.
Sosyal medyada "çok zordu, sürem yetmedi, türkçe matematikten daha zordu." gibi yorumlara denk gelebilirsiniz. Ben artık onların normalde de kitap okumayan herhangi bir konu, durum, fikir analizi yapmayan insanlar olduğunu düşünüyorum. Çünkü her sınav sonrası aynı isyanları görüyorum.
Benim sınavıma gelecek olursak, Türkçede çeldirici olanlarla gerçek cevaplar ufak farklarla da olsa ayrılmış gibiydi.
Sözel mantık soruları beklediğimden çok daha kolaydı. Matematikten de bu zamana kadar hiç bir ales sınavında olmadığı kadar çok zoru çözebildim.

Girenler varsa geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ama ya yok ya da buraya gelip zevzeklik edecek halleri kalmadı. *

Edit: favori sorumu yazmayı unutmuşum. toksik olumlama sorusuydu.

asude huzunova

kızların son derece düşük karatlı elmas yüzüklerle de mutlu olabileceğini bilmeyen bekar ve erkek yazarların nickaltı saldırısına uğramıştır.

asude huzunova (temsili değil) :

git

Yani yüzüğün taşını görmek ya da elmas olduğunu anlamak için nerdeyse mikroskopla bakmak gerekiyor arkadaşlar, resmen günahıma girdiniz.
ödeşelim: neden hâlâ bekar olduğunuza dair dünya sözlük camiası olarak bir fikrimiz oluştu. *

elmas yüzük

pırlanta yüzükten daha gösterişsiz olması ve daha asil durması sebebiyle evlilik üzeri kezbanlık edip tek taş yüzük aldırmamak adına tercih ettiğimdir.

eğer ışıldaması ve insanların gözüne girmesi gibi bir temenniniz yoksa bir ömür içinize sinerek takarsınız.
1 /