1. toplam entry 524
  2. takipçi 4
  3. takip edilen 10
  4. puan 2932
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 2 yıl önce

green book

filmi izlerken güzel şeyler hissettim ama film öyle mutlaka izleyinlik bir film değil benim nezdimde. İtalyan abi iyi oynanmış, film bu yönüyle sürükleyici olsa da hikaye de sürpriz faktörü bence zayıf. izledikten sonra, ne izledim be... gibi bir his olmuyor, daha ziyade, hahah peki... gibi.

spacecraft origami

Uzayda kullanılmak üzere tasarlanan araç gereçleri uygun metaryellerle origami sanatından yararlanılarak küçük bir alana sığdırmaya yönelik ürün üretimi alanının ismi. Antenler, güneş yelkenleri ve güneş perdesi diyebileceğimiz çeşitli ürünler mevcut.
Bu alanla ilgilenen Nasa'da jpl'de görevli menan arya'nın videoları mevcut. Ayrıca linkten jpl'in ilgili sayfasına ulaşabilirsiniz. Kendi starshade'nizi yapabilmeniz için taslak da mevcut.

https://www.jpl.nasa.gov/edu/learn/project/space-origami-make-your-own-starshade/">https://www.jpl.nasa.gov/edu/learn/project/space-origami-make-your-own-starshade/

tenet

bence film Nolan'ın diğer filmleri gibi görece güçlü bir fizik anlatısı üzerine oturmuyor. Hadi böyle diyelim olsun tadında bir fizik altyapısı ile verilmiş. Fizikçi bile filmde adamı geçiştiriyor, yat uyu diye. Her neyse, filmin en sorunlu yanlarından birisi de süresi; 2.30 saat! O kadar da dolu bir filmde değil hani. konu güzel ama keşfedilecek dünya tarafı zayıf. izleyiciyi felsefesi üzerine düşünmeye biraz daha itebilecek malzemesi olsaydı iyiydi. velhasılı kelam izleyenle geyiği güzel çevrilebilir belki ama, önermek için gereksiz uzun bir film.

küçük çamlıca televizyon kulesi

8 Ocak 2021'de Türksat 5a'nın fırlatılması münasebetiyle, ledlerle şekil yapılmış kuledir. Gece karanlığında göğe roket fırlatılıyor gibi gözüküyor. Tamam, biraz fazla çizgi film tarzında bir roket ama görünce mutlu oldum. İnşallah gerçeklerini bir gün hayırlısı ile yollarız.

ibrahim kalın

cumhurbaşkanlığı sözcüsü olarak görev yapan, profesörlük unvanı olan, zamanında Charlie Rose'un programına da katılmış, bir abi.* bu abimizin Sami Yusuf'la güzel bir sohbeti de bulunmakta. Buyrunuz;İzlemeye vakti olmayanlara, sohbette geçen ve beğendiğim bazı yerlerden notlarımı* aktarayım;

Ne zaman büyük bir gelenek doğru soruları sormayı bırakırsa ölmeye başlar. Bu bütün gelenekler içinde geçerlidir. İslami gelenekte de aynı şey oldu [...] İnsan düşüncesini inancı korumak adına durduramazsınız, eğer bu yapılırsa inanç içerikten yoksun hale gelirse, ikna kabiliyetini kaybeder [...] ve tamamen duygusal hale gelir. Ve bu inanç için büyük tehlike. Çünkü bir kez o duygusal öğeyi alıp götüdüğünde ve yerine başka bir şey koyarsan, işte bu sonsuza kadar gitti. Bu yüzden entelektüel prensibi güçlü tutmalısın.

gelenek geçmisi mumyaladığımız anlamına gelmez. gelenek geçmişte olanlarla ilgili sadece nostaljik bir fikriniz olduğu anlamına gelmez. gelenek şu anlama gelir; sana çok degerli bir sey verildi ve simdi onunla bir şey yapman isteniyor.

dünya sözlük

buraya karşı böyle hissettiğimi bilmiyordum. içim buruk. hiç kimseyle bir samimiyetim olmadığından rahatça çeker giderim diye düşünürken şimdi sözlük gidiyor. arayıp da bulmuştum ben seni sözlük be... Hayırlısı ile tekrar görüşmek üzere. Geri dön olur mu? Geri dönün olur mu? ühüü...*

cinsiyetçi kalıpları yıkmak

aslında burada cinsiyetçi kalıplara yıkmaya karşı verilen tepkilerin ve neden olduğu tutumun, tepkiyi veren insanların muhtemelen nahoş bulduğu yerlere insanları sürüklemesi de ne kadar manidar. kendince bir fıtrat tanımı geliştirilip sonrasında sen buna uygun davranmıyorsun deniliyor. oysa fıtrat dedikleri kavramının özünde olanı keşiftense, toplumun yargılarına göre şekillenmiş olduğunu görmüyorlar bazıları. elbette fıtrat denilen şey var ve kendi içinde sınırlara sahiptir. bunlar keşfedilmesi gereken, kabul edilmesi gereken ve küçük görülmemesi gereken şeylerdir. fıtraten ve referans* alınan değerlerle ilişkili olarak kadın olarak bazı şeyleri erkek gibi yapamayabilirsin/yapmayabilirsin, erkek olarak bazı şeyleri kadın gibi yapamayabilirsin/yapmayabilirsin. bu yapmama/yapamama nedeniyle hor görülen sözde zayıflığın genele uygulanması da cinsiyetçi kalıpların oluşmasına neden oluyor. bir kızı ya da erkeği karşı cinse daha uygun olduğuna düşünmeye iten şeyin aslında onu bu sözde fıtrat tanımında yer alan kalıpların dışında olduğuna ikna etmekten, genele izafe edilen bir vasfın bireydeki yokluğundan ya da bahsedilen sözde zayıflıkların bireyde oluşturduğu kırgınlıktan geçtiğini görmüyor musunuz? bu "cinsiyetsizleştirmeyi" asıl yapan zaten sözde fıtrat tanımının dışında olduğunu, bu insanlara söyleyenler. erkek ya da kadın olmaya layık ya da mensup olmak konusunda toplumun/sistemin ne dediğini boşverin. siz zaten ne iseniz, öyle doğdunuz.
1 /