1. toplam entry 449
  2. takipçi 0
  3. takip edilen 0
  4. puan 320
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 14 yıl önce

hanımeli

çalı grubundan bir bitki ve onun görüntü şöleni çiçeğgit ı, beyaz çiçekleri ismi ile müsemma zarif bir hanım elini andırır.yaz akşamlarını dolduran baygın bir kokusu vardır.çiçeğin özellikle sarı olanının dibinde basit bir yöntemle dışarı çekilen balı vardır ki çocukken tadına doyamazdık.bahçe girişlerindeki kemerleri sarıp sarmalayan bu çiçeğin görüntüsü ve kokusu, gören,hisseden gözlere ve kalplere allah'ı anlatır.

gül

küçüklüğüm gül bahçelerinde geçtiğinden bilirim bütün evrelerini. önce goncadır,rahimdeki bebek gibi. bülbül namelerine dayanamayıp açılır bir sabah tomur tomur. hemen sonra,şuh bir kızı andırmaya başgit iki gün sonra bana mutfaktaki annemi hatırlatır çileli ,dağılmaya yüz tutmuş git son kalan bir kaç yaprağında gonca halinden eser kalmamıştır; üst katta yatan yatalak dedemi görür gibi olurum geri dönüşü olmayan haliyle...

cennet sizin olsun cehennem bana yeter

geçmiş zaman bir cavidan hanım teyzemiz vardı:"aman ben cenneti istemem. bütün neşeli, eğlenceli insanlar cehennemde olur,cennette üç beş morukla ne işim olur "demişti.sonraları çok hastalık çekip vefat etmişti bu git şallah hastalığı, günahlarının dökülmesine sebep olmuştur da, duası kabul olmamıştır.çok iyiliğini görmüştüm allah razı olsun.

göbek bağı

benden bir parça, benden evvel gitti sevr mağarası'nın kapısının yan tarafına gömüldü.inşallah çocuğum da oralarda dolaşan mübarek peygamberin mağara arkadaşı gibi bir iman ve ahlaka sahip olabilsin diye.(bu sadece masum bir inanış git bir iman ve ahlak sahibi olabilmesi için ben de elimden geldiğince bildiklerimi öğretmeye çalışıyorum çocuğuma.)

yan yana giden otobüstekilerin birbirini kesmesi

biri tıklım tıklım dolu, diğerinde ise oturulacak boş yerler dahi varsa dolu otobüsteki ayaktaki yolcuların (hele bir de yorgunlarsa,yolları uzunsa) boyunları, daha bir bükülür.boş otobüste olanlar ise dolu otobüsteki balık istifi insanlara şöyle bir bakıp hallerine şükrederek yollarına devam ederler git de jipten, tıklım tıklım dolu olan otobüse bir bakış atmak varmış ki bunun nasıl bir his olduğunu da geçenlerde hanım kızlardan biri gözyaşı dökerek anlatıyordu.
1 /