@birpesimistingözyaşı

"dünyayı değiştiremiyorsan, kendi dünyanı değiştir."

  1. toplam entry 561
  2. takipçi 3
  3. takip edilen 5
  4. puan 2825
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 8 ay önce

kaktüs

aztekler için kutsal bitki. gagasında yılanla kaktüsün üzerine tünemiş bir kartal görünce bunu meksika'ya yerleşmeleri gerektiğinin işareti kabul etmişler. meksika bayrağının sembolü de bu.

ayrıca neden bilmiyorum çok özel bir bitki sanki. başka bir bitkiye bu kadar ilgi duyuluyor mudur emin değilim. belki çok fazla türü olduğu ve hepsi çok kendine özgü olduğu için veya hemen kendine alıştırıp bağladığı içindir. belki de nispeten yavaş büyüdüğü ve nadiren çiçek açtığı için bunlar gerçekleşince çok mutlu ettiğindendir.

5cmlik bir yavruyken kopartıp diktiğim kaktüsümü en son 30cmlik bir saksıya dikmiştim. tonlarca yavru düşürüyordu, kimilerini hediye ettim kimilerini kendim diktim. ilk göz ağrım öldü ama yavruları hala duruyor. nasıl bağ kurmayasanız ki şimdi?

kaktüslerin evdeki ruhsal durumdan etkilendiği de söylenir. mesela evin çok olumsuz konuşulan, üzüntülü bir döneminde ağırlığını kaldıramayıp çürüyerek ölebilirmiş. kaktüsünüze dert anlatmayın ona güzel şeyler anlatın.*

onu sevdiğinizi belli eden şeyler söylerseniz de o dikenlerinin arasından çiçek çıkartabilirler veya yavru verebilirler. aslında hal hatır sorsanız bile yeter. evet tecrübeyle sabit.

william bouguereau

ilk dönemlerinde mitolojik unsurları kullanmış, daha sonra da köy çocuklarının portrelerini resmetmesiyle tanınmış fransız realist ressam.

birlikteliklerini uzun süre gizlice sürdürdükleri modeliyle evlendikten sonra 2 çocuklarını da kaybediyorlar. ardından da doğum sırasında eşi ve yeni doğacak olan çocuğunu kaybediyor. bu olaya adadığı Vierge Consolatrice isimli bir tablosu var. git

yine bu dönemde pieta isimli tablosunu yapıyor. git

bu dönemden sonra da köy çocuklarını resmetmeye başlıyor.
git
git
git

bulutların üzerinde yolculuk

wanderer above the sea of fog veya orijinal ismiyle der wanderer über dem nebelmeer. git

caspar david fredrich'in diğer tablolarında da olduğu gibi, "insan ne kadar güçlü olursa olsun doğa karşısında her zaman acizdir." düşüncesini anlatır.

resimdeki adam kıyafetlerinden anlaşılacağı üzere soylu; dik ve kendinden emin duruşundan anlaşılacağı üzere de güçlü olduğunu düşünen birisi. resmin en merkezinde, dikkatleri üzerine toplaması gerekirken eşsiz doğa manzarası karşısında küçücük ve önemsiz kalmış. kafası ne kadar dik olursa olsun, ne kadar yükseğe tırmanırsa tırmansın; uzaktaki dağlar ondan daha yüksekte duruyor.

caspar david friedrich

romantizm akımının önemli temsilcilerinden, alman ressam.

her resmi insanı ayrı etkiler ve içine çeker. tablolarındaki insanlar hep sırtı dönük biçimde resmedilmiştir. bu yüzden kendimizi resmin içinde gibi hissederiz.

hep sisli ve buğulu manzara resimleri yapmış, görkemli doğanın karşısında insanın acizliğini vurgulamıştır.

7 yaşındayken annesini daha sonra da kardeşlerini kaybetmiş. en etkilendiği olay ise abisinin ölümüdür herhalde. caspar bir gün kaymak için çıktığı buz gölünün çatlamasıyla gölde mahsur kalır ve abisi onu kurtarmaya gelir, kurtarır da ancak kendisi mahsur kalır ve orada boğularak can verir.

en meşhur tablosu ise:
(bkz: bulutların üzerinde yolculuk)

12 nisan tecavüz günü ilan edilmesi

Birkaç ruh hastasının mizah adı altında çıkarttıkları şey.

İki sayfa boyunca nasıl tecavüz edilir şiddet gösterilir bunu anlatmış sonra da mizahtır yazmış. Bunu kurgulayabilen potansiyel tecavüzcü ve katildir zaten. normal bir insan bunları hayal edemez.

Daha da kötüsü "ne saçmalıyor bunlar" diyerek geçilememiş oluşu. O kadar inandırılmışız ki bunların olabileceği ihtimaline, gündem yaratmayı başarabiliyor. Bu çok acı bir tablo.
Normal şartlarda halkı kin ve düşmanlığa tahrikten ve nefret suçundan tutuklanmaları gerekir bu paylaşımları yapanların ama İşte normal şartlarda.

asansör fobisi

Küçükken sahip olduğum ama zamanla kendiliğinden geçen fobim.

Aslında hala biraz kalmış olabilir çünkü yalnız değilsem sıkıntı yok ama eğer yalnızsam zaten binmemeyi tercih ediyorum binmek durumunda kalmışsam da biraz tedirgin oluyorum, gergin hissediyorum. Ve evet kapı açılana kadar içimden bildiğim duaları sureleri okuyup rahatlamaya çalışıyorum.*

interseksüel

her iki cinsiyete ait üreme organına da sahip birey. hermafrodit tanımlamasının insan dışındaki canlılar için kullanılması daha doğru.

doğuştan fark edildiği için küçük yaşta tedavilerle bir cinsiyete yönlendirilebilir. ancak ülkemizde yasak mı bilmiyorum ama bazı ülkelerde insan hakları ihlali sayıldığı için yasak. çünkü cinsel yönelimi tam olarak belli olmayabilir ve aslında olduğundan yanlış cinsiyete yönlendirilmiş olabilir.
1 /