1. toplam entry 8228
  2. takipçi 16
  3. takip edilen 5
  4. puan 47985
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 6 yıl önce

yazın yapılmaması gerekenler

sıcak memlekette yaşamak. kaçın buralardan kutuplara kadar çünkü anca soğursunuz. memlekete dönerken diyarbakır ve urfa'dan geçerken daha haziran ayında dehşet bir sıcak vardı. buz gibi soğuktan geldiğimizden içimiz ısınmıştı ilk bir saat sonra iş çirkinleşti. temmuz ve ağustos aylarında düşünemiyorum. rabbim yaşayanlara sabır versin.

uyku düzeni

maalesef kurmak çok zor oluyor. fakat nedendir bilmem doğuda bunu yapmak daha kolay çünkü sabah uyandığında daha uykunu almış ve dinç kalkıyorsun. haliyle erken uyanıyorsun akşam da erken uyuyorsun. fakat batıya yaklaştıkça insan daha yorgun ve bitkin uyanıyor. sürekli uyumak istiyor sabah geç kalkıyor bu sefer de gece uyku tutmuyor. daha önce söylediklerinde pek inanmamıştım ama kendim de yaşadığım için test edip denedim. nedenini bilmiyorum ama doğuda her sabah en geç 7 de kalkan ben batıda 10 da kalkmaya zorlanıyorum.

kars

soğuk ama güzel şehir. mimari açıdan çok güzel evler var. Rus mimarisi çok baskın hala o dönemlerden kalan fazlaca yapı duruyor. ayrıca gidip gezebileceğiniz yerler de fazla. özellikle sonradan popiler olan yerlerden biri ama soğukluğundan dolayı insanlar çabuk kaçıyor galiba. uzun uzun anlatamam burayı sadece bir kaç gün kalabildim. sıcak yerde yaşıyorsanız buraya kışın gelecekseniz ekstra ekstra kıyafet giymenizi tavsiye ederim sadece.

van

bir il. van gölünün varlığından dolayı aşırı popiler. fakat fazla kalabalık. çok fazla İranlı var. gidip gezilir görülür ama uzun süre yaşama konusunda bilmiyorum. çok fazla insan varlığı bana güven vermediği ve rahat edemediğim için de olabilir. atamalarda millet burası için çıldırıyordu ama o kadar da abarttıkları doğu ise illa da orası diyecek kadar da gelmedi bana. bilmiyorum insanların tercihleri. bir göl var diye her şeyi abartmaya gerek yok.

hakkari

biraz büyük bir ilçe gibi düşünülebilir. her tarafı taş olduğu için bir bina yapmak bile çok zor oluyor bu yüzden hep ev sıkıntısı yaşıyor insanlar. özellikle lojmanların yıkılmasından ve yerine yenisi yapılmadığından dolayı daha da artmış bu sorun. ayrıca olan evler genel olarak aşırı büyük, eski ve kiralar yüksek. eskiden nasıldı bilmiyorum ama artık merkezde çok fazla olay yok. zaten kendi halkından daha çok asker polis ve öğretmen var galiba. genel olarak insanlar yardımsever. eğitime ilgi düşük. aileler çok çocuklu maalesef. çoğu şey yeni yeni geliyor. kıyafet almak, hastaneye gitmek gibi ihtiyaçları için insanlar hep Van'a gidiyorlar. çünkü hastanede ya cihaz yok ya da bozuk. Van'da da çok fazla Hakkarili var orada yaşamasalar da evleri mutlaka oluyor. Hakkari de gideceğiz yerlere dikkat etmenizde fayda var çoğu yer yeni yeni açılıyor insanlara ama doğa güzellikleri de fazla. bazı yerlere ancak izinle gidiliyor. gece vakti çok fazla şehrin dışına yolculuk yapmanız tavsiye edilmiyor. Şırnak yolunu hem güvenlik hem yol için pek tavsiye etmiyorlar Van yolunu daha çok kullanıyorlar. ha gitmezsiniz ama genede bilgi olsun diye yazayım.

yazarak kendini daha iyi ifade etmek

karşısında biri olmadığı ve onun yüzüne bakmadığı için insan daha cesaretle net olarak anlatabiliyor. bana göre ise konuşarak yapılan iletişim her zaman daha sağlıklı. yazdığın her şey bir yere çekilebilir. okuyan kişinin okuduğu ses tonu bile etkiler ama konuşurken kendin ne tonla söyleyeceğine bile karar verirsin. karşıdakinin yanlış anladığını her şeyi hemen düzeltebilirsin. konuşmak yazmaktan her zaman daha iyidir. içini daha rahat boşaltırsın.

kpss 2022

yıllarca çok da beğenilmeyen yayını almamız gerektiğini öğreten sınav. gerçekten insanın içinden çok şey yazmak geliyor ama sözlük kuralları el vermiyor. bu kadar insan bir umut bağlayıp giriyor bu sınava. bazı bölümler için bir yıl değil kaç yıl emek emek çalışıp giriyor insanlar her şeylerinden vazgeçip. kolay değil maddi ve manevi yıpranıyorsun. zaman harcıyorsun sınava giriyorsun ve çalıntı haberleri ile güne başlıyorsun. bazı bölümler için sınav daha bitmedi önlerinde öabt var. hala ders çalışmak zorundalar ki böyle bir ortamda nasıl kendilerini verip çalışacaklarsa orası da ayrı. arkadaşlarımın o umutsuz ve bitmiş hallerini gördükçe içim parçalanıyor. insanların umutları ile oynamayın artık.
1 /