1. toplam entry 4079
  2. takipçi 2
  3. takip edilen 21
  4. puan 13371
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 11 yıl önce

dünya sözlük zayıflama kulübü

işe yaraması için şartları söylüyorum.

kulübe bir başkan bir de başkan yardımcısı seçilecek.
bu iki kişi kulübün kurallarını yazacak.
aşağıdaki 4 kural değiştirilmesi teklif edilemeyecek kurallar olacak.
1-zayıflama kulübü hakkında konuşmamak.
2-zayıflama kulübü hakkında konuşmamak.
3-birisi baklava yerse kulüp dağılacak.
4-tişört gömlek ve ayakkabı yok.

kulüp ne yapacak?
kulübe üye olan herkes kilosunu ve bu durumu teyit eden görseli * başkan yardımcısına iletecek.
aylık kilo verme yarışması olacak.
ağırlığına göre yüzdesel olarak en çok kilo veren kişi ayın kazananı olacak.
kaybedenler ayın kazananına bir aylık brokoli ve yulaf ezmesi alacak.
her ay yarışma baştan başlayacak.
iki ay üst üste kilo veremeyen kulüpten atılacak.

hayatım bir rus klasiği

hayatım roman ifadesine alternatif olarak ürettiğim deyimdir. hayatım roman ifadesinde hayatı ilginç hikayelerle dolu kişilere bir gönderme vardır. hayatında hiçbir ilginç hikaye bulunmayan, tekdüze sıradan yaşamlara sahip olup da içinde fırtınalar kopan, 50 sayfada anlatılabilecek duygu durumları yaşayan insanlar da artık kendi hayatlarını birkaç kelime ile ifade edebilecek. hayatım bir rus klasiği.

youtube premium

karşı çıkanların argümanlarına cevaplarım aşağıdadır.

+aynı videoyu reklam engelleyici ile izleyebiliyorum. buna neden para vereyim?
-her türlü engele karşıyım.

+iki saniye reklam izlememek için bu kadar para verilmez.
-çiğ köfte yoğururken reklamı geç butonuna nasıl basacaksın? 10 dakikalık reklam var. bitmiyor.

+arka planda çalma özelliği için xyz appi var. onu indir aynı premium.
-höö! bunun için çok yaşlıyım.

+önceden bedavaydı şimdi para istiyolar. bunun için google'a para veremem.
-o elindeki iphone'U yere bırak.

zaman makinesi

h. g. wells'in bir kitabı. bu kitap bilimkurgu türünün atalarından kabul ediliyor. ancak bana kalırsa bilim kurgudan ziyade fantastik türde bir hikaye.
zaman makinesinin çalışma mekaniği, zaman kavramıyla ilgili teorik tartışmalar vb. konuları içermiyor. bir zaman makinesi ile 800 bin yıl ileriye giden bir kişi var. gelecekte günümüzdeki sermaye sahipleri ile işçilerin evrildiği noktalara atıflar var. ve bu kurgu üzerinden kapitalizm eleştirisi yapılıyor. yani bilimlik bir detay kitapta pek bulunmuyor benim kanaatime göre.

bitcoin

karşılığında usd tl altın yoktur. doğrudur. ama usd'nin karşılığında da bir şey yoktur. abd hükümetine olan güven vardır. onun dışında dolar denilen nane bir kağıt parçasından başka bi şey değil. ha sobada yakmak için kullanılabilir.
veya altın. altın neden değerli? karnını doyurmaz. doğru düzgün bi işe yaramayan bir metal parçası. neden değerli? insanlar değer verdiği için.

bitcoin nasıl var oluyor. birileri onun değer sahibi olduğuna inanıp satın aldığı için.
bitcoin neden bu kadar artıyor? tabi ki arz talep. arzı kısıtlı. ama talep artıyor. ama talep neden artıyor?
birinci sebep arttığı için. bitcoin artıyor ben de alayım zihniyeti.,
ikinci sebep; birileri (balinalar) artırmak istiyor olabilir.
üçüncü sebep; elon musk (güven unsuruna katkı- elon alın diyosa alalım).

ha bitcoin altınla usd ile bir midir. tabi ki değildir. altın bin yıllardır insanlardan rağbet görüyor. usd altın gibi olmasa da bi 50 senelik kabul görürlüğü var. bitcoin bu bakımdan çok daha çömez. yarın elon amca aa ben yanlış değerlendirmişim, bu bitcoinden bi halt olmaz dese tepetaklak olur. o yüzden çok daha riskli bir yatırımdır. ama insanlar güvenmeye devam ettikçe de değerli kalacaktır. karşılığında usd altın olmasına gerek yok. onların da karşılığında olan güven ve insanlar tarafından verilen değerdir.

aile

kişinin perspektifinden bakıldığında sürekli değişen bir yapısı vardır. doğduğunuzda aile sadece siz ve annenizdir. babanızın olaya dahil olması için beş altı ay geçmesi gerekir. babanızla da ilişki kurmaya başladığınızda 3 kişilik bir aile olmuşsunuzdur. sonra kardeş veya kardeşler gelir ve aileniz büyür. ama siz de büyürsünüz. zamanı gelir ve evlenirsiniz. bu sefer bir anda 2 kişilik bir aileye dönüşürsünüz. ki bu biraz sancılıdır. siz doğduğunuzda ailenizin içine doğmuştunuz. bütün fertler hep sizinleydi. ama bu yeni ailedeki birey, eşiniz tamamen başka bir yerden geliyor. onunla bütünleşip aile olabilmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. zaman gerektirir. ortak sevinç ve ortak kederleri yaşamanız gerekir. sonra bu yeni ailenize de yeni fert veya fertler gelir. bu bambaşka harikulade bir şeydir. ve evet aslında şimdi gerçek bir aile oldunuz. sizi sonsuza kadar birbirinize bağlayacak yeni bir aile bireyi aranıza katıldı. artık üç kişilik bir ailesiniz. sonra dört, beş belki altı. ama hayatın döngüsü devam edecek. çocuklarınız da bir bir yuvadan uçup sizi yine iki kişilik bir aileye dönüştürecekler. sonra ikinizden birisi önce gidecek ve bir taneniz tek kişi kalacaksınız.
1 /