1. toplam entry 3730
  2. takipçi 3
  3. takip edilen 0
  4. puan 13594
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 14 yıl önce

the regression

Amenabar sinemasının en iyilerinden. Ethan hawke’nin olduğu her filme koşulsuz saygım var. emma watson’ın otistik gibi oynadığı karakter çok daha vurucu olabilirdi. (emma otur sıfır.)
öte yandan, çok da şaşırtmamış bir final. ee tabi bendenizden kaçmaz!

özgüven

bu çağın azılı virüsü. yaşam koçları bunun eksikliğinden yürüyor. bildiğin ticari değeri var kardeşim. En iyisi varmış gibi yapın. Horozlanın mesela, kuyruğu daha da tepeye dikin. aynanın karşısında provası yapılacak bir hede. mış bağlamında yani.

kusursuz cinayet

--- alıntı ---

İmgeler her zaman ölümcül bir güce sahip olmuşlardır. Tıpkı bir model olarak benimsedikleri Tanrı'nın ilâhi kimliğini yok etmeye
çalışan Bizans ikonaları gibi. Öldürücü bir güce sahip imgenin karşısına, gerçeğin görünen ve algılanabilen yanlarını sunan yeniden canlandırmanın diyalektik gücüyle çıkılmaktadır. Batı, bu yeniden canlandırma olayının önemine ya da göstergeninderin bir anlama sahip olabileceğine, bir göstergenin, bir anlamın yerini alabileceğine ve bir şeylerin —bu tabii ki Tanrı'dır— bu değiş tokuşun gerçekleşmesini sağladığına bütün kalbi ve iyi niyetiyle inanmaktadır. Tanrı bile simüle edildikten, Tanrı'ya olan inanç, göstergelerine indirgenebildikten sonra gerisini varın siz düşünün! İşte o zaman bütün sistem yer çekiminin etkisinden kurtulmuş bir kütleye, devasa bir simülakra dönüşmektedir. Bu gerçek dışı bir şey değil bir simülakrdır, gönderenden yoksun ve nerede başlayıp nerede bittiği bilinmeyen, hiçbir şeyin durduramadığı bir kapalı devre içinde, gerçeğin değil yalnızca kendi kendinin yerine geçebilen bir şey.

--- alıntı ---

(bkz: jean baudrillard)

sahte anı sendromu

ing. false memory syndrome. kişinin kendi kurgusal belleğinden doğan çarpıtılmış anılar anlamına gelir. anı deformasyonu genelde içsel faktörler neticesinde oluşabildiği gibi, terapötik uygulamalarda terapistin hipnoz esnasında yönlendirmeleri sonucu doğabilir. 1988 yılındaki bir vaka, sahte anıların vahim sonuçlarını ortaya sermesi açısından ''ibretlik''. Paul Ingram adındaki kişi kendi öz kızına cinsel tacizde bulunmak, şeytani ayinler yapmak ve hatta cinayet işlemekle suçlanmıştır. (Tabi bu olay Ingram’ın çocuklarının bu olayları yıllar sonra aniden hatırlamaları sonucu ortaya çıkmıştır) Bu suçları işlemiş olan ve her nasılsa bunları bastıran Paul Ingram, günlerce polis tarafından sorgulandı ve sonunda onun bu suçları işlediğine kanaat getirildi. Bu olayla ilgili olarak bazı kişiler ise onun bu olayda suçsuz olduğu ve sahte anı sendromu kurbanı olduğuna inanmışlardır.
1 /