1. toplam entry 679
  2. takipçi 4
  3. takip edilen 3
  4. puan 2834
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 5 yıl önce

stalker filmini izleyip beğenenler kulübü

yıllardır yazmıyorum, yazacak bir şey bulamamıştım ama bu başlık damarıma bastı.
en az 10-15 kere izlediğim ve beni en çok etkileyen filmdir kendisi. filmdeki diyalogları toplasak 3 sayfa belki eder ama hepsi çok değerlidir.
stalker' ı kendime benzetiyorum. çok fazla yazar var etrafımıza baktığımızda; profösör olmuş cahiller var ama stalker karakterinde insan pek az var.
"onlara yardım ederken öyle mutlu oluyorum ki ağlamak istiyorum. ve başka bir şey de istemiyorum. hepsi bu pislik"
bana göre stalker nietzche' nin bahsettiği übermensh/üst insanın sözlük karşılığı. keşke onun gibi insanlarla dolu olsaydı dünya.
hakkında çok güzel analizler yazabilirim ama laylaylom bir yazı oldu. kusura bakmayınız.

intern

çok güzel bir intörnlük devresi yaşadım. covid sürecine kadar hastaneden çıkmadım diyebilirim. bir sürü nöbet satın aldım. günü geldi 4 gün üst üste nöbet tuttum. işime aşıktım. kıdemli asistanlar tarafından çömez asistanlara tercih edildim. çok övgü aldım. ta ki şu covid sürecine kadar. ev benlik değil. hastaneyle varlık gösterebiliyorum. hastane benim habitatımmış. hastanede olduğum sürece hep işe yarıyorum. intörnlük bir meslek olsaydı sanırım intörn olurdum. atanacağım günü bekliyorum.

dünyaitiraf.com

erkeğim. berberim biseksüeldi. bunu sorun etmiyordum. sorun olan benden hoşlandığını bilmemdi. bir kez de dedim erkeklerden hoşlanmıyorum cinsel anlamda diye. anlayışla karşıladı. onu bırakamıyordum çünkü işinde en iyisiydi. insan olarak da çok iyi bir insandı. işten atılmış. başka bir ile gitmiş. 4 aydır saçlarımı kestirmiyorum ve ona çok ihtiyacım var. hiçbir berber onun gibi olmayacak ve ben saçımı kendim kesmeye geri döneceğim.

çölyak ganglion

sempatik ve parasempatik uyarıların foregut' a gelmeden önce uğradıkları ganglion. t5-t6-t7-t8-t9 birleşerek greater splanknik nerve' ü oluşturur. bunlar çölyak ganglionda birleşir. postsinaptik uyarılar çölyak plexusa gider. oradan foregut' a sempatik uyarıyı iletir.
medulla oblangata' dan çıkan parasempatik uyarılar vagal sinirle çölyak plexusla foregut' a; superior mezenterik plexula midgut' a ulaşır.

vesicula seminalis

erkek üreme sistemindeki yapılardan biri.
dışarı atılan semen içeriğinin yüzde 70' ini oluşturuyor. dölün yüzde 70' i burdan geliyor yani. içinde fruktoz dediğimiz meyve şekeri, protein yapıtaşı aminoasitler ve c vitamini var. hani sen portakalda vitaminken diye bir söz vardır. işte o portakaldaki vitamin vesikula seminalisten geliyor.

testis

dışında tunica albuginea var. albuginea beyaz demek,albino misali. zaten alba latince beyaz demektir. tunica albugineayı da tunica vaginalis örter. ismi vaginadır ama testiste bulunur. lolll.
tunika da böyle giyilen tunikler gibi sarar testisi. testis de bildiğiniz gibi top gibi bir şeydir.
o topun içinde lobüller vardır 250 tane falan. yani lop loptur. mandalina parçaları gibi. o lobüllerin içinde 4 tane yılan gibi kıvrılmış seminifer tübüller vardır. tübül demek bildiğiniz tüptür. seminifer de semen üreten demek yani o spermler bu seminifer tübüllerde üretilir. seminifer tübüllerin çevresinde bağ doku var. yani araları dolduran harç gibi. o bağ dokuda leydig hücreleri var. leydig hücreleri erkeklik hormonu üretiyor. yani testosteronu. güzelbir leydi görünce testosteronun artması gibi lolll. içerde de sertoli hücreleri var. sert görünüşlerinin arkasında bir hemşire hücreleri bunlar. spermler büyürken onlara anne gibi bakarlar. fazlalıları temizlerler. spermleri korurlar. kanla testis arasındaki bariyeri yaparlar. oraya lenfosit falan da girmez hem. enfeksiyonu önler. seminifer tübülün sperm üretim merkezi olan kıvırmlı şey olduğundan bahsettik. sonra bunu yine bir tüp takip eder ama bu düzdür. latince düz recti' dir. mesela bağırsağın bir bölümü olan rectum da bu yüzden böyle isimlenmiştir. tubuli recti seminifer tübülden sonra devam eden düzlüktür yani. sonra bir de rete testis vardır ki bu da tubuli recti' den sonra gelir. havuz gibi bir şeydir bu. ductus eferense bağlanır. o da epididimise o da ductus deferense bağlanır öyle devam eder.
daha masal gibi anlatırdım ama yoruldum lol. coming soon...

paxera

Beyninizde susturmak istediğiniz bir ses var ya, geceleri uyutmayan. Kendinizi suçladığınız, size kötü hissettiren ses. O sesi kapatıyor. Bir düşüp bir yükselen modunuz sabit kalıyor. Başkalarının hakkınızda düşündüklerine kafayı takmıyorsunuz değil takamıyorsunuz. Duygu anestezisi gibi. Daha 2 kez kullandım ama vücudumun o kadar ihtiyacı varmış demek ki hemen etki etti. Kilo alma, az uyuma, libido azalması, gereksiz seslerin susturulması. Yan etkileri bile benim işime yarayacak durumlar. Artık küçük mutluluk hapım o.
1 /