1. toplam entry 5884
  2. takipçi 0
  3. takip edilen 1
  4. puan 23749
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 11 yıl önce

robot süpürge

bundan sekiz ay önce dyson süpürge aldım. eski süpürgemle karşılaştırınca çağ atlamış gibi olmuştum. vay be bunca kirin içinde mi yaşıyormuşum dedim.

etrafı süpürürken ekstra efor harcatan ufaklıktan ötürü geçen ay robot süpürge aldım. kullanmadan önce de test amaçlı dyson süpürge ile etrafı güzelce temizledim. robot işlemini bitirdikten sonra toz haznesi neredeyse tam doluydu.

bir kaç gün sonra işlemi tersten aldım. önce robotu saldım, arkasından dyson ile süpürdüm. ikisinin toz hazneleri de orta seviyedeydi.

aradan fazla zaman geçmeden halıları yıkamaya göndermek zorunda kaldım. güya temizlenmiş halıların üzerinde bu iki cihazı kullandım, sonuç değişmedi.

artık çaresizliği kabul ettim. etrafta kıl toz tüy görmeyeyim bana yeter. robot tam bu işin elemanı.

ayasofya'nın ibadete açılması

yıllar önce yabancı bir bakanla birlikte içerisinde namaz kılmıştık. güvenlik ne yapacağını şaşırmıştı. şimdi tekrar cemaatin saf durması göze kulağa çok hoş gelecektir eminim. öte yandan insan düşünmeden edemiyor. acaba ayasofya bahane edilerek dünya'nın çeşitli yerlerindeki camilerimize saldırı gerçekleşir mi? "hayır gördüğümüzde şer şer gördüğünüzde hayır vardır" mı demeliyiz yoksa "mevlam neylerse güzel eyler" mi demeliyiz, bekleyip yaşayarak göreceğiz.

gündem değiştirme çabası olarak görmüyorum. seçimlere yakınız ama tam seçim döneminde değiliz. sonbahara doğru dağıtılan kredilerin geri ödemeleri başlayacak. ayasofya'nın açılması iflas edecek binlerce işletmenin kurtuluşunu sağlamayacak. en nihayetinde tencere kaynamazsa bunun hesabını millet geçmişte olduğu gibi sormaya devam eder.

pedofili hastalıksa pedofile ceza verilebilir mi sorusu

ceza konusu tespit edilirken bir eylemin planlı mı yoksa dürtüyle mi gerçekleştiği ayrımı iyi yapılmalı.
uykusunda onlarca kilometre araba kullanıp kayınvalidesini öldüren, kayınpederini yaralayan da var parkinson hastalığı sebebiyle kumara bulaşan da var.
mevzu işin görünenin ötesini bulmak.
charles whitman vakası'nı ela alalım. adam beynindeki tümörün etkisine girmiş.
veya kuduz hastalığını. küçücük mikrop bulaştığı canlının beynini ele geçiriyor. sonrasında hastalığı yaymak için kurbanı kullanıyor.
kuduz hastası birini ısırsa kişiyi hapse mi atmalıyız? pedofili de öyle. tedavi edilmeleri, zararsız hale getirilmeleri gerekiyor. hapis bu vakalar için çözüm olmaz.

istanbul’da kiraların aşırı oranda yükselmesi

kiralar yeni yapılan konut sayısı ve konut satış oranlarıyla ters orantılı korelasyon içerisinde.
net ücret gelirlerinde yaşanan gerilemeyle birlikte konut satışları kötü etkilemekte.
insanlar nakit paranın kral olduğu bir ortamda birikimlerini yatırım için konuta bağlamak istemiyor.
diğer yatırım araçlarının getirisinden faydalanmak için oturduğu evi satıp kiraya geçenlere tanık oldum. en basitinden geçen sene altına yatırım yapan bir kimse bir sene içerisinde %30 getiri elde etti. parasını yabancı borsalarda değerlendirenler 5'e 6'ya katladılar.
yatırım için konut alınmadığında doğal olarak kiraya verilecek konut sayısı azalmakta. arz talep meselesi.

izmir'deki artışın sebebi biraz istanbul kaynaklı. istanbul hatırladığım kadarıyla son 3-4 yıldır net bazda göç veren bir şehir. izmir'de bu göçten nasibini aldı. geçen sene istanbul konut fiyatları düşerken izmir'de fiyatlar artmaktaydı.

ayasofya camii

--- alıntı ---

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söylemişti: “Ayasofya açılsın diyorlar. Be kardeşim. Bir şey söylerken duygusallıkla, afedersin bu alçağın, bu teröristin sözlerine karşı böyle bir talepte bulunmanın bir anlamı yok. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunlar da bir tahriktir. (…) Mesela orada bir sergi yapıldı. Orada Kur'an tilaveti de yaptık. Belli bir bölümünde şu anda namaz da kılınıyor. Bunları aşmak bizim için sorun değil. Aşarız. Ama getirisi götürüsü nedir? Bunu da burada açıklamam doğru olmaz. Bizim için faturası çok daha ağırdır. Unutmayalım, şu anda dünyanın çok çeşitli ülkelerinde bizim binlerce camimiz var. Acaba bunu söyleyenler, o camilerin başına ne gelir diye düşünüyor mu? Bir sürü kundaklama hareketleri yapılıyor. Bunları düşünmeden, hesabını yapmadan söylüyorlar. Kusura bakmasınlar, bunlar dünyayı tanımıyorlar. Muhataplarını bilmiyorlar. Onun için ben bir siyasi lider olarak, bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim. İslam dünyasının şu anda yükünü çekiyoruz. (…)"

--- alıntı ---
https://www.haberturk.com/yazarlar/nihal-bengisu-karaca/2706635-ayasofya-cami-olsun-mu::buradan">https://www.haberturk.com/yazarlar/nihal-bengisu-karaca/2706635-ayasofya-cami-olsun-mu::buradan

Selam ve dua ile.
1 /