@cüdâ

biz mutluluğu kaybettik

  1. toplam entry 4543
  2. takipçi 11
  3. takip edilen 4
  4. puan 29151
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 3 yıl önce

yazmak

Neredeyse son bir yıldır herkesin gittiği sözlükte varolma çabamdı. Defterime yazacağıma buraya yazarım dedim. yaşamayı, sohbeti, ve paylaşmayı bilmedikçe buraya yazdım. * Çünkü insanın defteri hiç tepki vermiyor. Fakat kendi kendine kalmanın ve içe yolculuğun en büyük adımıdır kendine notlar yazmak. Birazda cesaret isteyen bir iş yazmak. Şimdi yüzleşme adımını atmak için defterimin bana birşeyler söylemeyen bembeyaz sayfası karalama alanım olacak.

hayırlı felaketler

#7221193

Nuri Bilge ceylan'ın kullandığı sıfat tamlaması. Her şerde bir hayır vardır ifadesinin en yalın şekli. Başımıza gelen her türlü kötülükte aslında alınacak hikmetler oluyor. Mesela sevdiğiniz insanların sizi yüzüstü bırakması bile baştan kötü gibi dursa da aslında onun karakterini öğreniyorsun. Yanlış bir yerde olmadık bir laf edince diyorsunki herşeyin bir yeri var. Ayrılık yere postallarını vura vura geliyor ve bir bakıyorsun ki bir zamanlar çok sevdiğin insanları kendi elinle bırakmışsın. İnsanın insandan öğreneceği ne çok şey var.

ahlat ağacı

Sürekli erteleyip ancak yeni seyredebildiğim film. Bu filmde doğu yine kendini canlandırmış. Aslında Sinan karakteri hepimizin bildiği insan. Atanamayan her öğretmen gibi. Milyonlarca tweeter kullanıcısı gibi, umutsuz. Hayalini gerçekleştiremeyince askere giden erkek ile istediği hayatı yaşayamayınca soluğu evlilikte alan kızların duygusunu yansıtmış.

Çok lafı uzatmadan en beğendiğim repliği buraya sabitleyeyim.

Aslında o kadar önemli biri olmadığımız ortaya çıktığında neden üzülüyoruz ki? Bunu temel bir aydınlama hali olarak ele alabilsek daha iyi olmaz mı? İnanmak dediğimiz şey sonuçta insanın içinde başlattığı bir eylemdir. Ve güzelliğe, aşka inanmak kadar ayrılığa da inanmak, hazır olmak gerekir. Yani her güzelliğin sonunda bir kopuş, ayrılık pusuda bekler. Madem öyle, başımıza gelen bu gibi tatsızlıklara bizi kendi bilinmeyenlerimizle yüzleştiren hayırlı felaketler gözüyle bakmamız gerekmez mi?

taha kılınç

Dün, işlerim işim dolayısıyla islam-ı alem seminerinin yalnızca son bölümüne katılabildiğim güzel insan. Son kısımda Asya'dan bahsetti. İranı da Asya içine alarak anlattığı için kendimi şanslı hissediyorum. En azından tarihsel olay örgülerinde hep bilip ama kaçırdığım noktaları işaret etmiş oldu.
Alem-i İslam seminerlerine katılmanızı tavsiye ediyorum bu aralar şehir şehir düzenleniyor.

furkan suresi 63

Rahmân’ın has kulları yeryüzünde vakarla yürüyen, cahiller onlara laf attığı zaman, “selâm” deyip geçen kullardır.

her tartışmadan sonra aklıma gelen ayet. ah! bir de en başta gelse aklımıza ve gerçekten vakarla yürüyüp selâm diyebilsek.

o belde

Hangi çağda yazılırsa yazılsın zihinlerimizi dizeleriyle kendine hayran bıraktıracak şiir.


uzak
ve mâi gölgeli bir beldeden cüdâ kalarak
bu nefy ü hicre, müebbed bu yerde mahkûmuz

[youtube]git [/youtube]


altay cem meriç

bu yıl takibe aldığım kişilik. altay abi'nin yaptığı o kadar kıymetli ki. her videosuna, her incelemesine yetişemiyorum. ama enerjisi gerçekten motive edici. acm, mütedeyyin kesimde var olan felsefe alerjisini alıyor bir kenara atıyor. bir yandan da hadis inkarına varma derecesine gelen ama müslüman olduğunu söyleyen kuran yeterci akademik felsefecilerin elinden felsefeyi alıyor ve hadislerin islam için en önemli kaynaklardan biri olduğunu apaçık gösteriyor. yani hadis inkar etmeden, islama karşı gelmeden, batı kaynaklı olup bu toplumun içini oymaya and içmiş akımlara kapılmadan da bir müslümanın felsefe öğrenebileceğini ve tatbik edebileceğini gösteriyor.
takipçileriyle sürekli okumalar yaparak kitlesini bu yönde tutabiliyor. videolarını 1000 kişi bile izlese çok büyük hizmet islam için. kitaplığına ise ayrı hayran kaldığımı belirtmeme gerek yok galiba.

git
1 /